Duyuru

Çökme
Henüz duyuru yok.

Viski Tutkusu

Çökme
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
Yeni Mesajlar

Orjinal yazı sahibi: Debussy View Post
    Lagavulin 8 de çok güzel Metin hocam denedim baya bir önce . Talisker 10'u benim de elimde bulunan bir viski, denize karşı içmek keyifli cidden.

Elimde Glenfiddich special reserve var baya eskiden kalma, deneyen var mı? Bu aralar şişeyi açarım gibi. Türkiye'de bulmak imkansız herhalde bunu.
    elinizdeki glenfiddich special reserve muhtemelen 90 lı yıllardan kalan bir şişe , bir dönem 12 yıllık standart şişelemesi yerine piyasaya verilen bir ürün , ben bir kaç yerde karşılaşıp içtiğimi hayal meyal hatırlıyorum üzerinde yıl ibaresi olmadığı için insanı biraz şaşırtır, 8-12 yıl arası viskilerden oluşan bir baz şişeleme diye düşünebiliriz. Bu dönemde bulmak pek mümkün değil... açın keyifle için ...

Yorum

• Guest's Avatar
      Misafir Yorumladı
      Yorumu düzenleme
      Çok teşekkür ederim, muhtemelen 90'lar dediğiniz gibi. İçeceğim zaman buraya da fikirlerimi belirtim.

Viski kesinlikle bir lüks chivas ve glenfiddich benim zirvem glenfiddich'in yeşil olanını almıştım kutu şişesi hala durur yeşil derili bir kutuya sahip oldukça kaliteli hissiyatı var gurme seviyesinde olmadığım için doldurup çılgınca içtim 😂

Yorum

• promesta
      promesta Yorumladı
      Yorumu düzenleme
      Glenn 12 başlangıç için harika bir single malt seçimidir

Geçen yıl Yunan Adaları'na yapmış olduğum Cruise seyahatimde barda Glenfiddich olduğunu görünce hemen gold üyelik alıp kendisiyle 3 akşam geçirdim. Evde genelde Scotch içerim Chivas, Dimple. Kokteyl yapmaya da Jack alıyorum. Arkadaşlarım genelde viski sevmiyorlar. Böyle 3-4 şişe viskiyi neden bulundurduğumu merak ediyolar sürekli. Lagavulin ve Taliskeri de burdan öğrendim artık şişe sayısını 6'ya çıkarırım. Fazla okumamayayım en iyisi ben bu konuyu yoksa bunun sonu da parfüm dolabına benzeyecek.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Yorum

viski: uisge beatha: yaşam suyu, anlamının hakkını fazlasıyla veriyor, parfüm dünyası ile benzer düzlemde. Üst, orta ve dip notaları var kullanılan malzeme yıl ve olgunlaştırana bağlı aynı markada bile çok farklı tat ve koku almak mümkün. Favorim isli-dumansı, yosunsu aromalrından dolayı daha gövdeli olan islay maltlar , zaten 8 damıtma evi var ve ayrı hikayeleri olan. Herhalde aklımdaki viski kokusuyla uyuşan kokuyuda bulursan parfüm tutkusuda son bulacak

Yorum

Herkese selamlar,
        Viski merakım çok eski sayılmaz ama ufak ufak geliştirmeye başlıyorum..Parfum dunyasından daha uygun bu açıdan iyi..Sevdiğim ve tavsiye aldıgım bir arkadaşımdan bırkaç tavsiye sonucu 10 yıllık single malt Bushmills aldım en son..O bir Irish...İsli tat Irishlerde yok..Daha yumuşak bir içimi var..Ben begendım..Daha onceden turkıyede çok bulunan Chıvas, JB, Jack Daniel's ve Johnnie walker denemiştim..Bu kesinlikle en begendıgım oldu...Buradakı tavsıye edılenlerı de not ettım..Fırsatı bulunca edinmek isterim..Viski kesinlikle diğer içkilerden farkli bir kultur..
        Son Düzenleme trustalt; 22-01-17, 17:56. Tarafından yapıldı.

Yorum

Single malt turevlerini artik ezberledik. Fanatigi bol olan Bourbon lardan da sahsen isimler duymak isterim. Evde bir sise de Bourbon bulundurmak istesem tavsiyeler neler olur?

Yorum

Viski dendiğinde kafamda hep bir şömine ve pro ile canlanıyor kafamda Dizilerin etkisi olabilir ancak yinede belli bir yaş olgunluk bir miktarda maddi güç gerektirdiğini düşünüyorum.

Alkol kullanmayı 2 sene önce bıraktım. Kullandığım zamanlarda viski tadını severdim ancak gençlik ve cahillik mi desek içmeyi bilmezdik sanki vodka içermis gibi içerdik. Bir gün bir arkadaşım yurt dışından JW Blue Label getirdiğini söyledi ve evine davet etti. Ne içtiğimi farkının ne olduğunu anlamadım tabi ki, tek anladığım tam benlik olduğuydu. Ancak o gün anlamıştım viskinin farklı bir kültür olduğunu. Bu olaydan 3-5 ay sonrada alkolü bıraktım. İçtiğim son viskiydi, sanırım kendi adıma Nirvana da bıraktığımı söyleyebilirim

Bilen eden varsa Blue Label in esprisinin ne olduğunu kardeşleri Red Label Black Label gibi viskilerden ne farkı olduğunu dinlemek isterim (harmanı yapımı olarak yani ). Getiren arkadaş denizin altında bekletilmis filan diyordu ama bilmiyorum .

Yorum

• Fergus
              Fergus Yorumladı
              Yorumu düzenleme
              Blue Label ı iyi tanıdığımı söyleyebilirim , biraz yorum yapalım kafalar netleşsin. Bu arkadaş JW 'ın Core Range denen ana grubunun en üstündeki prestij blendidir. Yıl belirtilmeyen bir seridir. Kimse doğrusunu bilmemekle beraber benim yıllardır okuduğum ve anladığım kadarı ile 15 ila 40 yıl arasında değişik yaşlara sahip malt ve tahıl viskilerinden blend yapılıyor. Belli bir kaliteyi yakalamak için tabiki en iyi olduğunu düşündükleri fıçılar giriyor bu harmana. Denizde bekliyor falan gibi bir çok yorum duyuyorum , bunlar doğru degil.

Orta gövdeli , hafif tatlımsılık ve is barındıran kompleks bir viskidir. damakta kadife gibi diye nitelenir genelde , kolay bir içimi vardır , özellikle damağınızı bir bardak buzlu suyla soğutup denerseniz , çok katmanlı yapısını , bal , tütün , hafif çiçeksi aromaları ve tatlılığı yakalarsınız , kuru ve uzun bir bitimi vardır.

benim içtiğim en iyi viski diyemem , parasını hak edip etmediği tartışılır , bazıları için gözde çok büyür , ancak şu net olarak söylenebilir , üzerinde çalışılmış biraz tecrübe gerektiren başarılı bir blend dir. çok iyi pazarlanır. fırsatı olan denesin derim , soruları alabilirim şu anda evde açılmamış ir şişe var , canım istedi bak.

• Guest's Avatar
              Misafir Yorumladı
              Yorumu düzenleme
              Hocam teşekkür ederim ayrıntılı bir açıklama olmuş. Denizde bekletilmedigini de öğrendim iyi oldu Benim için tekrar daha ayrıntılı deneme defteri kapandı ama güzel bir deneyim olmuştu Tekrardan bilgilendirme için teşekkür ederim elinize sağlık hocam

• LesPaul
              LesPaul Yorumladı
              Yorumu düzenleme
              Blue Label günümüz şartlarında fiyatını hak etmeyen güzel içimli ve başarılı bir harmandır, tercihimi genelde gold ve green'den yana kullanıyorum

Yorum

Orjinal yazı sahibi: connoisseur View Post
              Single malt turevlerini artik ezberledik. Fanatigi bol olan Bourbon lardan da sahsen isimler duymak isterim. Evde bir sise de Bourbon bulundurmak istesem tavsiyeler neler olur?
              Türkiye de burbonlar popüler olmaya başladı , Woodford Reserve tavsiye ederim , kolay bulunabiliyor , iyi yapılmış temiz bir burbondur .Çok lezzetlidir, Alışkanlık yapar... sonrasında Four Roses single barrel ve ülkeye yeni gelen , Makers Mark , Knob Creek lere doğru gidilebilir.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Fergus

Türkiye de burbonlar popüler olmaya başladı , Woodford Reserve tavsiye ederim , kolay bulunabiliyor , iyi yapılmış temiz bir burbondur .Çok lezzetlidir, Alışkanlık yapar... sonrasında Four Roses single barrel ve ülkeye yeni gelen , Makers Mark , Knob Creek lere doğru gidilebilir.
                Tavsiyeler icin tesekkurler. Woodford Reserve ile baslayip Makers Mark ile devam edebilirim o zaman.

Yorum

Tavsiyeler icin tesekkurler. Woodford Reserve ile baslayip Makers Mark ile devam edebilirim o zaman.
                  bir süre Woodford Reserve de kalın , zaten tadınca anlarsınız , bu işi iyi bilenlerinde çok tükettiği bir şişe , seveceksiniz diye düşünüyorum , biraz zaman verip alamk lazım.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: kaya View Post
                    viski: uisge beatha: yaşam suyu, anlamının hakkını fazlasıyla veriyor, parfüm dünyası ile benzer düzlemde. Üst, orta ve dip notaları var kullanılan malzeme yıl ve olgunlaştırana bağlı aynı markada bile çok farklı tat ve koku almak mümkün. Favorim isli-dumansı, yosunsu aromalrından dolayı daha gövdeli olan islay maltlar , zaten 8 damıtma evi var ve ayrı hikayeleri olan. Herhalde aklımdaki viski kokusuyla uyuşan kokuyuda bulursan parfüm tutkusuda son bulacak
                    Şayet ki o kokuyu bulursanız bizi de haberdar edin Kaya Bey

Yorum

Yazın özellikle Bourbon ve Tenessee tercih ediyorum, single maltların aksine pek bir damak derinliği barındırmadığı için buz koyarak sıcak günlerde içilmesi oldukça keyifli oluyor. Denediklerim arasında George Dickel ve, JD Single Barrel Silver Select önerebilirim.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Fergus

bir süre Woodford Reserve de kalın , zaten tadınca anlarsınız , bu işi iyi bilenlerinde çok tükettiği bir şişe , seveceksiniz diye düşünüyorum , biraz zaman verip alamk lazım.
                        Ben de oyle dusunuyorum, tekrar tesekkurler.

Yorum

Yaklaşık 10 senedir her ptesi olmasa bile ayda minimum 2 ptesi 3 arkadaş 1 araya gelir 1 şişe jack daniels içerdik son 3 senedir level atladık ve talisker içmeye başladık. Arada ucuz macallan ve glenfiddich de denedim ama talisker hep 1 adım önde benim için yanında olmazsa olmazı badem ve godiva çikolatasıdır.

Ayrıca başlıktan farklı olarak son zamanlarda Hendrick's gin ile tanıştık. Kendinden salatalık aromalı, tonik ile karıştırıp içine taze salatalık dilimleri, yarım lime ve bol buz ile servis ediliyor. Denemeyen çok şey kaçırır. Tüm odayı salatalık ve lime kokusu kaplıyor. Akşam olsa da Beşiktaş maçında içsem

Yorum

• Umut Kurtoğlu
                            Umut Kurtoğlu Yorumladı
                            Yorumu düzenleme
                            Benim 5 senem daha var demek ki Nero Başkan level atlamaya Ben hala Fb maçı oldu mu çekiyorum Jack'imi

• anigemini
                            anigemini Yorumladı
                            Yorumu düzenleme
                            Haftasonu Hendricks kaçamağımı siz de mi duydunuz acaba . Üretilirken gül yaprağı da kullanılıyormuş normalden farklı olarak. Ben de Tanqueray alışkanlığımı Hendrick's ile değiştirdim son zamanlarda. Baş ağrısı da yapmıyor. Bi tane de Cin başlığı mı açsak. Alkolhobisi.com diye dalga geçmesinler sonra
                        İşleniyor...
                        X