Duyuru

Çökme
Henüz duyuru yok.

Viski Tutkusu

Çökme
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
Yeni Mesajlar

• Viski Tutkusu

Parfümlerden sonra en takıntılı olduğum konulardan birisi de viskilerdir. Şahsi kanaatim viski ve parfüm dünyasının birbirine oldukça paralel dünyalar olduğu yönünde. İyi bir harman, içerisinde bulunan bileşenlerin kalitesi tıpkı parfümler gibi viskinin niteliğini belirliyor. Parfüm dünyasında ‘’batch’’ dediğimiz olay gibi viskiler’de fıçılanma prosedürlerine göre farklılık göstermektedir. Bazı kokular vardır, ilk kez koklamanıza rağmen hangi parfüm evinden çıktığını kolaylıkla anlayabilirsiniz. Bu parfümevinin karakteri kokularına imza olarak yansımaktadır. Tıpkı parfümevleri gibi İskoçya’da belirli bir karakteri olan sayısız damıtım evi bulunmaktadır.

Ben genellikle single malt içmekten keyif alanlardanım, fakat oldukça amatör bir damağım olduğunu söylemem gerekiyor. Bu nedenle forumda benim gibi viski tutkunu olan arkadaşların görüşlerini ve tavsiyelerini bekliyorum. Bu başlık altında viski konusunda toplu bir bilgi tabanı oluşturmak çok güzel olacaktır.

Son Düzenleme promesta; 30-04-19, 13:11. Tarafından yapıldı.

Ben de scotch'uyum. Bir süredir eskisi kadar üstüne eğilemesem de bir ara baya tadım yapmıştım. En son iki veya üç gün önce çok beğendiğim viskilerden Lagavulin 16 yıllığı özleyip içtim; tadı da kokusu gibi isli, yanık ve dumansı. Damakta ve bitişte tatlımsı sıcak çok hoş bir aroma kalıyor. Soğuk günler için.

Yorum

Aslında tatlar kokular birbiri ile bağlatılıdır. Nasılki Kahve, çiçekler tütün parfümlerin içinde kullanılan bir nota ise Viski Rom Konyak gibi alköllü içecek türevleri de parfümlerin içinde bulunan elementlerdir. Bunlar koku ve tat bağlamında birleştirici konulardır. Özendirici olmadığı ve reklamı yapılmadığı sürece bilgi sahibi olanların tecrübelerini yazmasında bir sıkıntı olmaz. Bir çok tanıdığım kişi Viski ve türevleri hobisinden parfüme yatay geçmiş yapmıştır kaya bunlardan sadece birisidir
      Son Düzenleme matrai; 19-01-17, 14:36. Tarafından yapıldı.

Yorum

• ibrhm
        ibrhm Yorumladı
        Yorumu düzenleme
        Forumda insanları markalar hakkındaki tecrübelerini paylaşması asla reklam olarak değerlendirilmelidir. Rahatça fikirlerin paylaşılmadığı, mahalle baskısının oldugu bir yer haline gelmeye gelmeyelim lutfen.

uzun süredir alkol kullanmayan birisi olarak viskiye sempati duyarım her zaman , Her hali kaliteli duruyor özellikte şatafatlı ofislerde sürahinin içinde olanlar ...

Yorum

Bir konunun konuşulmasını engellemeyi talep etmek bence eleştiri sınıfında değil açıkçası, istemeyen okumaz olur biter. Sonuçta parfümlerle alakalı her mesajın altında bir viski propagandası veya buna benzer bir durum yok, Parfüm Dışı Konular başlığı altında viski severlerin paylaşım yapacağı, merak edenlerin girip okuyabileceği, istemeyenin de girmeyebileceği spesifik bir başlık.

Keyifli forumlar..
        Son Düzenleme Miriel; 19-01-17, 17:09. Tarafından yapıldı.

Yorum

İşte bak bu başlığı sevdim , Viski merakım 2000 li yılların başından bu yana var , içerim , hakkında konuşurum , tavsiye ederim , bu başlıkta zaman geçireceğimi düşünüyorum , ,hadi hayırlı olsun...

Yorum

Ben de single maltciyim.
            Bu ara Yamazaki, Nikka gibi japonlara sardim

Yorum

Benim viskiyle pek aram yok ama koklamayı seviyorum.Eşim ise tam bir viski tutkunu.Özellikle malt viskilere buz katılmasıyla ilgili maddeye yürekten katıldı😄😄

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Fergus View Post
                İşte bak bu başlığı sevdim , Viski merakım 2000 li yılların başından bu yana var , içerim , hakkında konuşurum , tavsiye ederim , bu başlıkta zaman geçireceğimi düşünüyorum , ,hadi hayırlı olsun...
                O zaman sizden öğreneceğimiz çok şey var Fergus hocam merakla bekliyoruz

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Debussy View Post
                  Ben de scotch'uyum. Bir süredir eskisi kadar üstüne eğilemesem de bir ara baya tadım yapmıştım. En son iki veya üç gün önce çok beğendiğim viskilerden Lagavulin 16 yıllığı özleyip içtim; tadı da kokusu gibi isli, yanık ve dumansı. Damakta ve bitişte tatlımsı sıcak çok hoş bir aroma kalıyor. Soğuk günler için.
                  Kesinlikle çok güzel bir viski Ozan hocam, tadı, yoğun isli kuru kayısı aroması ve turbanın baharatlar ve ve tatlı aromlar arasındaki dengeleyici özelliği üst sınıf bir viski keyfi yaşatıyor. Lagavulin 8 deneme imkanınız oldu mu? En iyi 12 yıl altı viskilerden birisi olduğu söyleniyor

Yorum

havalar soğudu , dışarıda keyif yok , bu aralar akşamları evde sıklıkla gidiyor viski , kitap okurken , dizi seyrederken eşlikçi oluyor... bazı akşamlar blend tercih ediyorum , iyi bir blend her daim iş yapar .... bu aralar favorim JW platinum label , her ne kadar baştan biraz mesafeli yaklaşsam da , giderek beğenir oldum bu viskiyi, iyi bir 18 yıllık... Türkiyede ki raf fiyatı ile değil ama duty free lerde kampanya vs yakalandımı değerlendirilebilir. Gerçi Euro da uçtu gitti... Single malt olarak ise bu aralar Dalmore 18 den devam ediyorum , uzun süredir duyduğum ama keşfetmediğim bir markaydı Dalmore , Türkiye da satılmaya başladığından beri takipteyim . 18 Yıllık olanı gayet kompleks ve heyecan verici bir viski , Sherry fıçısı kullanımı çok başarılı , zarfi sayılmaz , güçlü bir viski ..yeni başlayanları yorabilir , biraz tecrübe isteyen bir şişe ... her gün için değil ama arada şımarmak için uygundur ... bana biraz Frederic Malle Noir epices havası veriyor burunda...

Türkiyede damak tadı biraz isli , ada maltlarından yanadır , mangalcı olduğumuzdan sanırım Lagavulin 16 herkesin en beğendiği viski çıkar genelde , ben biraz çeşitlilik verecek şekilde önerilerle gelmeyi planlıyorum , biraz sıradışı deneyimler yaşamak lazım.

Parfümler gibi viski de burunlara heyecanlı bir deneyim sunar , parfümlerde karşımıza çıkan pek çok notayı viski de yakalamak mümkün , onun içindir herhalde , ben viskileri tadarken bir parfümle ; bazen notalar , bazen de verdiği hissiyat açısından eşleştirmeye çalışırım.

Yorum

• LesPaul
                      LesPaul Yorumladı
                      Yorumu düzenleme
                      Ben viskileri genelde peynir çeşitleriyle eşleştirmeye çalışıyorum, şahsi isli viski tercihlerim bundan kaynaklıdır ama haklısınız ülkemizde single malt beğeni durumu en yüksek viskiler hep Islay'dan Dalmore 18'i eleştirebileceğim tek konu E150a içermesi, tabi birde gönül ister ki %46 civarı şişelense, bunlar bir yana şahane bir viski

Orjinal yazı sahibi: Fergus View Post
                    havalar soğudu , dışarıda keyif yok , bu aralar akşamları evde sıklıkla gidiyor viski , kitap okurken , dizi seyrederken eşlikçi oluyor... bazı akşamlar blend tercih ediyorum , iyi bir blend her daim iş yapar .... bu aralar favorim JW platinum label , her ne kadar baştan biraz mesafeli yaklaşsam da , giderek beğenir oldum bu viskiyi, iyi bir 18 yıllık... Türkiyede ki raf fiyatı ile değil ama duty free lerde kampanya vs yakalandımı değerlendirilebilir. Gerçi Euro da uçtu gitti... Single malt olarak ise bu aralar Dalmore 18 den devam ediyorum , uzun süredir duyduğum ama keşfetmediğim bir markaydı Dalmore , Türkiye da satılmaya başladığından beri takipteyim . 18 Yıllık olanı gayet kompleks ve heyecan verici bir viski , Sherry fıçısı kullanımı çok başarılı , zarfi sayılmaz , güçlü bir viski ..yeni başlayanları yorabilir , biraz tecrübe isteyen bir şişe ... her gün için değil ama arada şımarmak için uygundur ... bana biraz Frederic Malle Noir epices havası veriyor burunda...

Türkiyede damak tadı biraz isli , ada maltlarından yanadır , mangalcı olduğumuzdan sanırım Lagavulin 16 herkesin en beğendiği viski çıkar genelde , ben biraz çeşitlilik verecek şekilde önerilerle gelmeyi planlıyorum , biraz sıradışı deneyimler yaşamak lazım.

Parfümler gibi viski de burunlara heyecanlı bir deneyim sunar , parfümlerde karşımıza çıkan pek çok notayı viski de yakalamak mümkün , onun içindir herhalde , ben viskileri tadarken bir parfümle ; bazen notalar , bazen de verdiği hissiyat açısından eşleştirmeye çalışırım.
                    İsli ada maltlarından deneyimlediklerim arasında en beğendiğim Talisker 10 diyebilirim. Yoğun is, turba ve iyotsu deniz kokusu bir sonbahar akşamında deniz kenarında yüzüne çarpan rügzarı derin derin içinize çekiyomuş gibi hissettirir. Bir rivayete göre başlarda bu viski meşe fıçılarına koyduktan sonra Skye adası denizlerine batırılarak yıllandırılırmış. Karakterini oluşturan iyotlu deniz kokusunun buradan geldiği söylenir. Yoğun is ve geleneksel single malt'lardan biraz daha yüksek alkol oranına sahip olmasından mütevellit başlangıç için önerilmez.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: promesta View Post

İsli ada maltlarından deneyimlediklerim arasında en beğendiğim Talisker 10 diyebilirim. Yoğun is, turba ve iyotsu deniz kokusu bir sonbahar akşamında deniz kenarında yüzüne çarpan rügzarı derin derin içinize çekiyomuş gibi hissettirir. Bir rivayete göre başlarda bu viski meşe fıçılarına koyduktan sonra Skye adası denizlerine batırılarak yıllandırılırmış. Karakterini oluşturan iyotlu deniz kokusunun buradan geldiği söylenir. Yoğun is ve geleneksel single malt'lardan biraz daha yüksek alkol oranına sahip olmasından mütevellit başlangıç için önerilmez.
                      Talisker 10 her viski severin elinin altında bulunması gereken ikonik bir viski , ben Taliskeri hafif rüzgarlı akşamlarda özellikle sonbahar aylarında , bahçede yada dış mekanda içmeyi seviyorum ...

Yorum

Islay maltlarindan Caol Ila ve gercek komur deneyimiyle Ileach favorilerimden

Yorum

Lagavulin 8 de çok güzel Metin hocam denedim baya bir önce . Talisker 10'u benim de elimde bulunan bir viski, denize karşı içmek keyifli cidden.

Elimde Glenfiddich special reserve var baya eskiden kalma, deneyen var mı? Bu aralar şişeyi açarım gibi. Türkiye'de bulmak imkansız herhalde bunu.

Yorum

• promesta
                            promesta Yorumladı
                            Yorumu düzenleme
                            Henüz denemedim Ozan hocam, elimde şuan Glenn 18 var. Daha önce de Glenn 21 Gran Reserva denemiştim. Şişeyi açtıktan sonraki izlenimlerini merakla bekliyoruz
                        İşleniyor...
                        X