Duyuru

Çökme
Henüz duyuru yok.

Split Kurallarında Forum Yararına Olacak Bir Değişikliğe Ne Dersiniz.

Çökme
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
Yeni Mesajlar

Orjinal yazı sahibi: protectedsugar View Post
    Bundan birkaç ay önce kuaförüm bana 200 TL'ye Aventus testeri satmak istedi.. Hayır dedim..
    Hocam şu kuaförün adrersini bi alsak mı?:-)

Yorum

Forumda split yapan belli başlı arkadaşlar var zaten. Bu arkadaşlarda yıllardır bu hobiyle ilgilenen sahte ve gerçek tester parfümü ayırt edebilecek meziyete sahip insanlar. O yüzden ben bir sakınca görmüyorum tester parfümlerin splite dahil edilmesinde.

Yorum

Öncelikle en sonda yazacağımı baştan belirteyim:

Click image for larger version

Name:	5XCzRv.jpg
Views:	427
Size:	35.6 KB
ID:	180563

"Instagram uzerinden yapilan splitlerde bu tur parfumler aliniyor satiliyor iken ve buralardan edinilen parfumlerin de halihazirda elden ele gittigi ortadayken, forumda buna karsi çıkmak cok bir onem arz etmiyor gibi." cantona8

Tester parfümlerin hemen hemen her platformda satışı malum. Bu platformlarda satış yapanların içinde hepimizin adını bir çırpıda sayabileceği bazı mağazalar da var, bazı insanlar da var, her ne kadar satışı bu platformdan yapmıyor olsalar da başka platformlar üstünden satış yapan bazı forum üyeleri de var. Forumun bu konuda belli bir güvenilirliği ve önceden oluşturulmuş kuralları var. Bu kurallar muhtemelen bu tip durumlarda forumu steril kılmak için konulmuş, bugüne kadar da uygulanmış. Hali hazırda bu kadar sirkülasyon ve bu kadar tester şişe ortalıkta dönebiliyorken ve isteyen kişiler zaten bu parfümlere -güvenilir ya da güvenilir olmayan kaynaklardan- ulaşabiliyorken forumda tester şişe satışı ya da spliti ne kadar gerekli olabilir, anlamakta biraz zorluk çekiyorum.

"Her parfümün testerini o kadar bol miktarda ve istendiği zaman bulunabilecek şeyler değildir."

Ülkemizde tester satışı yapan güvenilir mağazalar belli, onların elinde bulunan tester parfümler belli, fiyatları belli. Forumda biraz dolaşacak herhangi bir kullanıcının bile minik bir çabayla ulaşabileceği bu kaynaklara ekstra bir erişim yolu açıp, hali hazırda herkesin elinde bulunan veya bir zamanlar elinden geçmiş niş parfümlerin spliti için tester kuralını gevşetmek foruma "şişeli lütfen" postları dışında ne gibi bir deneyim kazandırabilir, onu da anladığım söylenemez.

Türkiye'de satışı yapılan parfüm markaları içinde denenmedik ne kaldı bilmiyorum, denenmedik olanlar zaten istesek de istemesek de bir şekilde önümüze konuluyor. Forumdaki öncelikli amaç ucuza mal edinmek mi yoksa yeni şeyler deneyimleyip paylaşmak mı olmalıdır, o konuda da kafamda deli sorular var.

Velhasıl, aradan geçen zamanda artık her yerde yeterince parfüm, tester parfüm, Creed, Amouage, Xerjoff vs var. İsteyen istediğini zaten buluyor. Bence forum olarak parfüme boğulmasak da yaşayabiliriz.

Mutluluklar.

Yorum

kapaksız parfümler zaten yeterince iticiyken,
        ve corneliusun da dediği gibi; almak isteyenler instagramdaki split hesaplarından, essenden şurdan burdan çok rahat testerlarını alabiliyorken,
        forumu da buna dahil etmenin anlamı yok bence.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: cornelius View Post
          Öncelikle en sonda yazacağımı baştan belirteyim:

Click image for larger version

Name:	5XCzRv.jpg
Views:	427
Size:	35.6 KB
ID:	180563

"Instagram uzerinden yapilan splitlerde bu tur parfumler aliniyor satiliyor iken ve buralardan edinilen parfumlerin de halihazirda elden ele gittigi ortadayken, forumda buna karsi çıkmak cok bir onem arz etmiyor gibi." cantona8

Tester parfümlerin hemen hemen her platformda satışı malum. Bu platformlarda satış yapanların içinde hepimizin adını bir çırpıda sayabileceği bazı mağazalar da var, bazı insanlar da var, her ne kadar satışı bu platformdan yapmıyor olsalar da başka platformlar üstünden satış yapan bazı forum üyeleri de var. Forumun bu konuda belli bir güvenilirliği ve önceden oluşturulmuş kuralları var. Bu kurallar muhtemelen bu tip durumlarda forumu steril kılmak için konulmuş, bugüne kadar da uygulanmış. Hali hazırda bu kadar sirkülasyon ve bu kadar tester şişe ortalıkta dönebiliyorken ve isteyen kişiler zaten bu parfümlere -güvenilir ya da güvenilir olmayan kaynaklardan- ulaşabiliyorken forumda tester şişe satışı ya da spliti ne kadar gerekli olabilir, anlamakta biraz zorluk çekiyorum.

"Her parfümün testerini o kadar bol miktarda ve istendiği zaman bulunabilecek şeyler değildir."

Ülkemizde tester satışı yapan güvenilir mağazalar belli, onların elinde bulunan tester parfümler belli, fiyatları belli. Forumda biraz dolaşacak herhangi bir kullanıcının bile minik bir çabayla ulaşabileceği bu kaynaklara ekstra bir erişim yolu açıp, hali hazırda herkesin elinde bulunan veya bir zamanlar elinden geçmiş niş parfümlerin spliti için tester kuralını gevşetmek foruma "şişeli lütfen" postları dışında ne gibi bir deneyim kazandırabilir, onu da anladığım söylenemez.

Türkiye'de satışı yapılan parfüm markaları içinde denenmedik ne kaldı bilmiyorum, denenmedik olanlar zaten istesek de istemesek de bir şekilde önümüze konuluyor. Forumdaki öncelikli amaç ucuza mal edinmek mi yoksa yeni şeyler deneyimleyip paylaşmak mı olmalıdır, o konuda da kafamda deli sorular var.

Velhasıl, aradan geçen zamanda artık her yerde yeterince parfüm, tester parfüm, Creed, Amouage, Xerjoff vs var. İsteyen istediğini zaten buluyor. Bence forum olarak parfüme boğulmasak da yaşayabiliriz.

Mutluluklar.
          Haklı sebeplerine hak vermekle beraber benim kast ettiğim şey "tester spliti" değil, splitlerde bazı çok kullanılan tutulan parfümlerin "istenirse" testerlarının da eklenebilmesi yoluyla bir fayda sağlamak. Ha bunu söylerken tester kaynağım mı var? Yok valla Ben de herkes gibi Nokta ya da Uzay bağlantılı olarak bir şeyler temin etme yoluna gidebilirim zaten o da her arananın bulunamayacağı kanısındayım. Yani essen, istanbul o bu "cosmeticiiss"leri zaten tanımam etmem. Sevgili matrai nin bir planı veya tedarik ağı var ise onunla ilgili bir şey bilmiyorum. Sonuçta A, B, C mağazalarının desteğiyle bilmem ne splitleriiiii yapıyoruz. Ama iş belli başlı mağazaların tester dolaplarını foruma yıkmak olursa buna üzülürüm. Yani çok satılan, çok aranan, çok kullanılan 3 5 parfümün uygun maliyetli testerlarının splitlerde yer almasından kimseye zarar gelmez ki ben faydalı olacağını düşünüyorum. Ben dekant olarak alıyorum parfümü ve dekant alırken aslında "şişenin ve kutusunun" da maliyetine ortak oluyorum her ne kadar Birsen'in 5ml lik dekant şişesinde kullanıyor olsam da. Dekant alanların gereksiz maliyetlerini ortadan kaldırmış gibi sayabiliriz bir yönden de. Ve evet! Tester bir ürünün satılmasına da karşıyım ama maalesef böyle bir piyasa var. Tester parfümler satılıyor. Engelleme gücüm de yoksa eğer neden mücadele edeyim. Ben de faydalanırım!

Yorum

Orjinal yazı sahibi: cantona8 View Post

Haklı sebeplerine hak vermekle beraber benim kast ettiğim şey "tester spliti" değil, splitlerde bazı çok kullanılan tutulan parfümlerin "istenirse" testerlarının da eklenebilmesi yoluyla bir fayda sağlamak. Ha bunu söylerken tester kaynağım mı var? Yok valla Ben de herkes gibi Nokta ya da Uzay bağlantılı olarak bir şeyler temin etme yoluna gidebilirim zaten o da her arananın bulunamayacağı kanısındayım. Yani essen, istanbul o bu "cosmeticiiss"leri zaten tanımam etmem. Sevgili matrai nin bir planı veya tedarik ağı var ise onunla ilgili bir şey bilmiyorum. Sonuçta A, B, C mağazalarının desteğiyle bilmem ne splitleriiiii yapıyoruz. Ama iş belli başlı mağazaların tester dolaplarını foruma yıkmak olursa buna üzülürüm. Yani çok satılan, çok aranan, çok kullanılan 3 5 parfümün uygun maliyetli testerlarının splitlerde yer almasından kimseye zarar gelmez ki ben faydalı olacağını düşünüyorum. Ben dekant olarak alıyorum parfümü ve dekant alırken aslında "şişenin ve kutusunun" da maliyetine ortak oluyorum her ne kadar Birsen'in 5ml lik dekant şişesinde kullanıyor olsam da. Dekant alanların gereksiz maliyetlerini ortadan kaldırmış gibi sayabiliriz bir yönden de. Ve evet! Tester bir ürünün satılmasına da karşıyım ama maalesef böyle bir piyasa var. Tester parfümler satılıyor. Engelleme gücüm de yoksa eğer neden mücadele edeyim. Ben de faydalanırım!
            Eğer okuduğumu doğru anlayabiliyorsam, ilk mesajda testerlar ile split düzenlenmesi, hatta bunun oldukça yoğun yapılabilmesi durumundan bahsediliyor. Bence ilk mesajı tekrar okumakta fayda var. Kaynaklarla ilgili ise, başka bir kaynak varsa bile siz bilmiyorken benim bilmem muhtemelen imkansız. Ben de haliyle gördüğüm, bildiğim yerler üstünden yorumladım. Bu minvalde de, tester satan kaynaklar belli iken mantıken o mağazaların tester dolapları foruma doğru inecek, alınacak verilecek. Hatta split sonrası forumda açıkça elden ele de gezecek. Ben de zaten forumu steril kılmak ile ekonomiye can vermek arasındaki ikilem üstünden yola çıkmıştım.

Mesele, testerları kullanmayalım ya da piyasadan yok edelimden ziyade budur. Durumla ilgili tavrım da forum dışındaki alışverişi kapsamaz. Zaten herkesin hayatına da kimse karışamaz.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: cornelius View Post

Eğer okuduğumu doğru anlayabiliyorsam, ilk mesajda testerlar ile split düzenlenmesi, hatta bunun oldukça yoğun yapılabilmesi durumundan bahsediliyor. Bence ilk mesajı tekrar okumakta fayda var. Kaynaklarla ilgili ise, başka bir kaynak varsa bile siz bilmiyorken benim bilmem muhtemelen imkansız. Ben de haliyle gördüğüm, bildiğim yerler üstünden yorumladım. Bu minvalde de, tester satan kaynaklar belli iken mantıken o mağazaların tester dolapları foruma doğru inecek, alınacak verilecek. Hatta split sonrası forumda açıkça elden ele de gezecek. Ben de zaten forumu steril kılmak ile ekonomiye can vermek arasındaki ikilem üstünden yola çıkmıştım.

Mesele, testerları kullanmayalım ya da piyasadan yok edelimden ziyade budur. Durumla ilgili tavrım da forum dışındaki alışverişi kapsamaz. Zaten herkesin hayatına da kimse karışamaz.
              "Zaten herkeZin hayatına da kimse Garışamaz." doğrusu böyle olacak...

Yorum

Splitlere getirilecek bu esneklik şişeli satış başlıklarında da uygulanacaksa sıkıntı doğurabilir.

Yorum

Forumda alım/satım/split konularına hiç katılmamış olmakla birlikte fikrimi söylemeden geçemedim. Şimdiye kadar okuduğum kurallar, deneyimle kazanılmış, forumun güvenilirliğini sağlamak için konmuş. Bu kurallardan biri de tester olarak adlandırılan, çoğunluğu şüpheli ürünlerin satışının yasak olması, ki bu da forum kullanıcıları için güven verici bir faktördür diye düşünüyorum.

Sahte/orijinal olma kaygılarından bağımsız olarak, yasal olarak satılmaması gereken ürünlerin forum aracılığı ile dolaylı yoldan satın alınması bana etik açıdan doğru gelmiyor. Bireysel satın almalar herkesin kendi kararı ve vicdanına kalmış, ama burada yapılırsa bir süre sonra forumun güvenilirliğine gölge düşürme, huzur kaçırma ihtimali doğmasından endişe ederim.

Yorum

Biri kendisine gelen , musterilerinin denemesi icin testerlari satarak kazanc sagliyor...birisi bunu alip denemek isteyene normalinden daha ucuza satiyor... denemek isteyen " ben " daha uygun fiyata aliyorum...
                    Simdi burda hata ... yanlis ... sorun nerde?
                    Ve kimde?
                    Satan da mi? Hata oldugunu bile bile alan da mi?
                    Yanlisa karsi duramayan "ben" de mi?
                    Bu dunyayi kurtaracak Robin Hood muyum ben ?
                    Yillarca dirsek curutup okuyup 3 kurusa deli gibi calisan ben... daha ucuza parfum almak istedigim icin hesap yapan ben... asalak gibi yasayan ama hayati hesapsizca yasayan digerleri... hangi birinin hesabini soracam...?
                    Etik degerleri ahlaki degerleri aldigim parfumun tester olusuyla olcmuyorum.. omurgali olmak adina yani...
                    Hayati o kadar ciddiye almiyorum artik ben... Satilmamasi gereken seyi satan bundan para kazanan düşünsün ( sozum meclisten disari) haa amaci para kazanmak mi? Birilerine iyilik yapmak mi?
                    Banane..
                    Saygilar...

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum

• Cakalcarlos
                      Cakalcarlos Yorumladı
                      Yorumu düzenleme
                      firmalar testerleri insanlar denesin diye yapıyorlar . Bölüştürme olursa daha fazla insan dener
                      Bence o firmalar çok da takmıyor testerlerinin satılmasını .

etik yönden değerlendirmeniz sorgulamanız çok doğru. Bence çok mantıklı.

• protectedsugar
                      protectedsugar Yorumladı
                      Yorumu düzenleme
                      Piyasada dolaşan testerlerin çoğu sahte merak etmeyin...

Bütün yorumları tek tek okudum ve şu sonucu çıkardım; niche kategorisindeki parfümlerden sayısı fazla olmamak kaydıyla splittlerde değerlendirilebilir ama bu parfümlerin şişesini satanlar bu forumda veya diğer forumlarda satışını yapmazsa daha iyi koşullar sağlanmış olur. Karşı çıkan arkadaşları saygıyla karşılıyorum ve söylediklerinde haklı buluyorum ama şöylede bir gerçek var geçen sene ml fiyatı 10 lira olan bir parfüm bu sene ml fiyatı 20 liraya çıkıyorsa burada da insanlar kendi bütçelerine göre alternatif durumlar aramak zorunda kalıyorlar; bu forumda splittleri 2 kişi yapıyor genel olarak onlarda zaten parfümlerde her hangi bir sahte olma durumunda kullanıcılara ulaşmadan aldıkları yere geri gönderecek insanlar kimseyi mağdur etmeyeceklerini düşünüyor hepimiz için hayırlısı neyse onun olmasını diliyorum; saygılarımla.

Yorum

Şimdi ne oldu karar belli oldu mu ? Tester parfümler bundan sonraki splittlerde olacak mı ?

Yorum

Yapılsın

çok da kafa yoramıyorum. Güvenilir mi ? Ucuz mu ?

olumsuz yönde de iki husus var
                        birincisi; tester sahtekarlığı değirmenine az da olsa su taşır mı bu iş. %000,1 . Zaten herkes kendisi gümrükte çalışan birini bulup kazıklanıyor . Buradaki bölüştürme, tester kavramına algısına çok da olumlu destek sağlamaz.

İkincisi; satışı yasak olan malı almak birilerinin hakkını almak olur mu. Marka ile satıcı arasındaki konu. O insiyatif mağazaya bırakılmış sayıyorum ben . Değilse farklı barkod koyar takibini yapar hesabını sorardı parfüm markaları.

Çok da şeyetmemek lazım
                        Son Düzenleme Cakalcarlos; 06-10-20, 21:02. Tarafından yapıldı.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Cakalcarlos View Post
                          Yapılsın

çok da kafa yoramıyorum. Güvenilir mi ? Ucuz mu ?

olumsuz yönde de iki husus var
                          birincisi; tester sahtekarlığı değirmenine az da olsa su taşır mı bu iş. %000,1 . Zaten herkes kendisi gümrükte çalışan birini bulup kazıklanıyor . Buradaki bölüştürme, tester kavramına algısına çok da olumlu destek sağlamaz.

İkincisi; satışı yasak olan malı almak birilerinin hakkını almak olur mu. Marka ile satıcı arasındaki konu. O insiyatif mağazaya bırakılmış sayıyorum ben . Değilse farklı barkod koyar takibini yapar hesabını sorardı parfüm markaları.

Çok da şeyetmemek lazım
                          Işin garibi, bu testerlar nasil bu kadar cok oluyor piyasada o da garip. Guveni yerle bir eden bir durum bu testera karsi. Korku da dogal, endise de... Tester not for sale den ziyade ben kutusundan cikarilmis ve kapagi vs olmayan siselere daha cok guveniyorum. O lanet beyaz kutunun icine girmis olanlari gorunce yuzde 99 sahte algisi bende de olusuyor. Bunu cozmenin tek yolu güvenebileceğim ve beni dolayisiyla sizi dolandirabilecegine ihtimal vermeyecegim bir magaza ya da magazalardan alis yapmak olur.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: cantona8 View Post

Işin garibi, bu testerlar nasil bu kadar cok oluyor piyasada o da garip. Guveni yerle bir eden bir durum bu testera karsi. Korku da dogal, endise de... Tester not for sale den ziyade ben kutusundan cikarilmis ve kapagi vs olmayan siselere daha cok guveniyorum. O lanet beyaz kutunun icine girmis olanlari gorunce yuzde 99 sahte algisi bende de olusuyor. Bunu cozmenin tek yolu güvenebileceğim ve beni dolayisiyla sizi dolandirabilecegine ihtimal vermeyecegim bir magaza ya da magazalardan alis yapmak olur.
                            İki yer var zaten Uzay ve Nokta ve teminat olarak siz ve Altuğ bey 🙃

Yorum

İşleniyor...
                            X