Duyuru

Çökme
Henüz duyuru yok.

Bugün Hangi Parfümü Kullandım? Haziran 2020

Çökme
This topic is closed.
X
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
Yeni Mesajlar

• Frédéric Malle - Promise... Fenolik özellikleriyle ve ekşimtırak otsu, kuru dumansı, hafif odunsu hatta tinerimsi karakteriyle cypriol (ya da papirüs), benim zayıf yanlarımdan biri olduğu için, tıpkı Timbuktu’da olduğu gibi, Promise de yoğun cypriol kullanılmış açılışıyla ilgimi, dikkatimi çekiyor. Bunda, arkasına biraz pembe biberin keskinliğini almasının da payı var. Uzaktan, batılı tarzda kullanılmış öd illüzyonu da yaratan cypriol yağının, tatlı-ekşi-asidik yeşil elma ile birleşiminin, kendi içinde uyumlu olduğunu, fazla erkeksi yöne sapabilecek koku profilini daha yumuşak, masum ve ferah bir yere taşıyıp dengelediğini söyleyebilirim. Başta daha fazla hissedilen yeşil elmalı serinlik, yarım saat sonra azalıp bir saat sonra da hemen hemen kayboluyor. Parfüm, unisex çok çekingen bir gül ve dengeli kullanılmış karanfille (baharat) daha sıcak bir karaktere bürünürken yumuşak deri taklidi yapan az miktarda safran da işin içine giriyor. Dumansı cypriol yağı da batılı bir öde doğru evrilince bu bölümlerden sonrası artık, alışıldık bir gül-öd parfümü olarak yansıyor burnuma. Yan rollerde, çok hafif topraksılık katan paçuli, dengeli tatlılık veren sıcak baharatlar ve hepsinin üzerini kaplayan, olası köşeli/pürüzlü kenarları törpüleyip yuvarlaklaştıran ince bir laden örtüsü var. Sonlarda, örtünün altındaki her şey birer birer uçup giderken geriye az dumanlı ödümsü bir odunsuluk ile yumuşak kullanılmış laden reçinesi kalıyor.

Çok kısa anlatmak gerekirse, yeşil elmalı ve turbo motor takılmış Timbuktu gibi başlayıp gücü azaltılmış Rose d’Arabie gibi devam edip bir yığın öd parfümü gibi bitiyor. Kendini kolay sevdirecek nüanslar akıllıca yerleştirilip bir yandan da genel beğeniye oynanarak ticari bir başarı hedeflenmiş. Bu bir suç değil elbette ve parfüm, koku güzelliği olarak ortalama bir seviyenin üzerine çıkabiliyor ama zaten yapılmış başarılı işleri ufak tefek oynamalarla, süslemelerle genel beğeni doğrultusunda birleştirip başına da yeşil elma koymakla yaratıcı ya da yenilikçi olunmuyor. Dekant yeterli.

Click image for larger version

Name:	$RPEMDPC.jpg
Views:	373
Size:	56.4 KB
ID:	155206
    Son Düzenleme Medea; 03-03-20, 09:32. Tarafından yapıldı.

Yorum

• ali
      ali Yorumladı
      Yorumu düzenleme
      Bu parfüm ancak bu kadar iyi anlatılabilirdi Mete hocam. Özellikle başkasının üzerinden aldığım koku bahsettiğiniz öd illüzyonunu burnuma taşıyordu. Yeşil bir öd...

• Medea
      Medea Yorumladı
      Yorumu düzenleme
      "Yeşil öd" iyi bir benzetme olmuş.

• KARALARIN_CEMAL
      KARALARIN_CEMAL Yorumladı
      Yorumu düzenleme
      Kaleminize sağlık Mete hocam. Sizin gibi yorum kabiliyeti yüksek olan üstatlarımız oldukça, kokulara bakış açımız değişip gelişiyor. Devamını bekleriz saygılar...

• Tom Ford Noir de Noir

Yorum

• Dior Eau Noire kullandım. Oldukça köşeli baharat kullanımıyla açılış değil patlama yapıyor. Başlangıçtaki saldırgan tavır, koku algımı yerle bir ettiği için artık geçişleri ayırt edebileceğimi düşünmüyorum. "Kahvaltıda üstüne çemen mi sürdün" diye tepki de aldım
      Kurkdjianın alışılmışın dışında bir eseri olmuş. Tecrübe ettiğime memnunum

Yorum

• ali
        ali Yorumladı
        Yorumu düzenleme
        Kerevizli, körili hint yemeği Çok sıra dışı bir parfüm. Eau Noire'ın daha kullanılabilir versiyonu olarak Amouage Sunshine Man denenebilir. Küçük nüans farklılıkları olsa da aynı profilde epey benzer.

• _sefa_
        _sefa_ Yorumladı
        Yorumu düzenleme
        Bu kadar yemeklik kıvamda baharat beklemiyordum Performansı ve koku profili ile bence de çok sıradışı.

• Güneşli sıcak bir gün yakalamışken yaz kokularından ferahlatıcı nane limon havasindaki moschino forever sailing kullanalım dedik.

Redmi Note 6 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum

• Masque Milano Russian Tea kullandım. Uzun zamandır kullanmıyordum. Meyveli kısmının biraz daha tesirli olduğu aklımda kalmıştı ancak şu an o kadar meyveli gelmedi doğrusu. Çay kısmını hala tam anlamı ile oturtamadım. Huş ağacının dumansılığı benim tenimde en hissedilen kısım.

Yorum

• Abbathdoom
          Abbathdoom Yorumladı
          Yorumu düzenleme
          Meyveli kısım konusunda aynı durum benim de başıma geldi hocam.

• izeq0625
          izeq0625 Yorumladı
          Yorumu düzenleme
          siyah çayı çok net hissettiğim bir parfüm oldu benimde

• Creed Millesime İmperial ...
        Ne varsa rahat, konforlu, banko diye tabir ettiklerimizde var. Ud, gül,şipre, amber, kunduz yağı geçici heves gibi çoğu zaman. Sadece pazarlama harikaları ile empoze. Kıyafet seçmeden mis gibi kok. Abartma, büyütme, 3 gün sonra vazgeçme olmadan. Hep eski daha ilk başlarda keşfedilenlere dönüş var forumlardada. Zorlama kokularla katranlaşmış burnuma ilaç oldu. Hakkında yazılan hikayelerde hikaye. Teşekkürler Creed olgunlaştım sanırım ...

Yorum

• İlyas
          İlyas Yorumladı
          Yorumu düzenleme
          Deniz temasına uyan daha iyi parçalar var. Kalıcılık yetersiz ama sprey sayısı artınca koku formatını bozmadan tatminkar hale geliyor. Ben eski batch kullanmıştım. Yeni şişede çok şık ve gayet yeterli hocam.

• Aryan
          Aryan Yorumladı
          Yorumu düzenleme
          Teşekkürler. Evet, yeni şişe tasarımı çok iddialı. O şişeyi alıp kullanırken insan kendini adeta Winston Churchill gibi hisseder. Fiyat olarak da Aventus'tan daha uygun. Kuşkusuz tabi çok daha iyi deniz temalı parfümler vardır. Ben sadece burdaki o tema ne kadar hissediliyor onu merak etmiştim. Koleksiyona eklenip yazın keyifle kullanılabilecek bir parfüme benziyor.

• ali
          ali Yorumladı
          Yorumu düzenleme
          Yorumunuza katılıyorum. Artık niş kokular eskisi gibi değil. Copy Paste ya da büyük esinlenmelerle risksiz üretimler. Eskiye dönüş kaçınılmaz oluyor parfüm-severler için. Tabi bu noktada da reformülasyon belası kapıda bekliyor. Bu arada yeni MI batchleri çok eski batchlere göre daha iyi kalıyor ve yayılıyor.

• FM Monsieur

Bolca paçuli ve tütsü. Dışarıdan görüntüsü buram buram testosteron salgılayan maço bir erkek gibi duruyor olmasına rağmen aslında içi naif bir beyefendi.

Yorum

• tom ford oud wood intense kullandıklarım arasında en karizma deri parfümü

Yorum

• Umut Kurtoğlu
            Umut Kurtoğlu Yorumladı
            Yorumu düzenleme
            Normalle koku farkı var mı? Bayılırım oud wooda ama tene yakın kalırdı kalıcılığında problem yaşamasam da. Performansı düzelmiş mi?

• mizansen035
            mizansen035 Yorumladı
            Yorumu düzenleme
            Normal oud wood ile alakası yok. Kremsi bir oud ve eser miktarda hayvansallık ön planda. Çok daha klas çok daha maskulen.

• Umut Kurtoğlu
            Umut Kurtoğlu Yorumladı
            Yorumu düzenleme
            Aaa. Denemem lazım kesin. Teşekkürler

• Lalique - Encre Noire..

Nam-ı diğer "siyah mürekkep"..

Sevenlerinden özür dileyerek belirtmeliyim ki, benim açımdan sıradan, hatta bayık ve özelliksiz vetiver parfümü..

Comme des Garcons black iticiliği..

Hele hele French Lover sonrası hiç çekilmedi..

Zevkler, renkler ve de tabii acemilik ve ustalık..

Yorum

• Umut Kurtoğlu
            Umut Kurtoğlu Yorumladı
            Yorumu düzenleme
            Kırıldım

• uncle-benjen
            uncle-benjen Yorumladı
            Yorumu düzenleme
            Benimkisi acemilik..

Acemice yorum hakkımı kullandım..

• Carnel Barcelona - Megalium..tarçınlı, buhurlu, modern oryental.

Yorum

• Paco Rabanne Pure Xs

Yorum

• TM Pure Havane

Yorum

• Sth

Yorum

• Nasomatto Baraonda

Viski ve tatlı ikisi birbirine çok yakışmış.Çok klas.

Yorum

• Umut Kurtoğlu
                    Umut Kurtoğlu Yorumladı
                    Yorumu düzenleme
                    Zamanındaki keşiflerimizden. Splitini falan yapmıştık 2 sene önce. Hala koleksiyonumdadır

• Ursa

Yorum

İşleniyor...
                  X