Duyuru

Çökme
Henüz duyuru yok.

Bugün Hangi Parfümü Kullandım? Aralik 2020

Çökme
This topic is closed.
X
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
Yeni Mesajlar

• Guerlain La Petite Robe Noire Velours kullanıyorum bir süredir. Bu serinin orijinal parfümü ile pek aram olmadı hiç, fazla tatlı bulduğumdan uzunca bir süre parfümeride urun kıvırdığım bir seriydi, ta ki Couture'ü deneyene kadar. Sonraki siyah elbisem Legere olmuştu, şimdi de serinin kadife elbisesini deneyimliyorum.

LPRN Velours, ilk anda narenciyeyi andıran bir meyve ferahlığı ile açılıyor. Baştaki bu turunçgil ekşiliği, bir süre sonra yerini vişnenin ekşiliğine bırakıyor. Tam olarak dolaptan yeni çıkmış, bir kase soğuk vişne kokusu alıyorum. Vişneler durdukça ısınıyor ve üstüne bir bardak şeker dökmüş gibi, şeker tozu hissi veren bir tatlıllık ortaya çıkmaya başlıyor. Parfüm daha da yerleştikçe, vişnelerin reçele dönüştüğünü, çekirdeklerinden gelen odunsu, baharlı bir kokunun da meyve ve şekere eşlik ettiğini hissediyorum.

Velours'u koku olarak çok beğendim ama yayılım ve kalıcılığının daha iyi olmasını isterdim. Couture ve Legere ile yanyana test ettiğimde onlardan performans olarak belirgin bir farkı yok, ama toplamda daha yumuşak bir koku olduğunu düşünüyorum.

(Bu arada, "hiç çekirdekli vişne reçeli olur mu" diyor olabilirsiniz ama ben çekirdekli yaparım vişne reçelini, çünkü çekirdeklerin de reçele verdiği farklı bir koku var. Mahlep baharatı da bir çeşit vişnenin çekirdeğinden elde ediliyor sonuçta )

Yorum

• Rayiha
      Rayiha Yorumladı
      Yorumu düzenleme
      Kahrolsun parfümsel stereotipler Parfümün kişisel birşey olduğunu bazıları hiç anlamayacak. Kaç yaşıma gelirsem geleyim +35'e uygun denen parfümlerin çoğu bana yine uymayacak, ultra çekici feminen denen parfümler üstümde eğreti duracak. Kullanmak için biraz yaş almayı beklediğim parfümler var, 'daha genç olsam daha güzel olurdu' dediklerim de, ama aynı giysiler gibi, bunlar benim kendime yakıştırdıklarım, başkalarının bana biçtiği duruşlar değil.

Özetle, ki sen de biliyorsun, bulursan ve yakıştırırsan güzel olacak Aryan

• Aryan
      Aryan Yorumladı
      Yorumu düzenleme
      Evet biliyorum, biraz şaka takılıyorum Rayiha. Bir süreden sonra bu hobide kokuyu kullanmak, giymekten öte koklama eyleminin kendisine doğru bir yolculuk seyrediyorsun gibi. İşlevsellikten öte daha kendisine, öze doğru... Ama zaten koku giyilse bile önemli olan onun içinde senin nasıl hissettiğin, senin rahat edip etmediğin ve olduğun değil; olmak-hissetmek istediğin...
      Son Düzenleme Aryan; 03-10-20, 22:02. Tarafından yapıldı.

• Rayiha
      Rayiha Yorumladı
      Yorumu düzenleme
      Aryan, benim için de öyle, işlevsel olanlar, içinde kendimi rahat hissettiklerim ve parfüm değil, koku olarak merak ettiklerim, keşfetmek istediklerim ve beğendiklerim. Sebebini biraz önce başka bir yerde açıklamış oldum galiba, buraya da bırakayım: http://parfumhobisi.com/forum/ana-fo...860#post180860

• RL safari

Yorum

• Givenchy Gentleman

Yorum

• Hdp 1725

Yorum

• ADP COLONİA

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Yorum

• Percival, Parfums de Marly

Şaka mı bu?

Bu parfüm Bleu de Chanel, Dior Sauvage, Invictus Aqua gibi mavi temalı parfümler ile benzerlik taşıyor, 90’lar mavi, spor parfümlerini de andıran bir kokuya sahip. Kullanıcı yorumlarında ise en fazla Montblanc Legend ve Abercrombie & Fitch Fierce parfümlerine benzetilmiş. Hep başka bir tasarımcı parfümlere benzetilmiş de benzetilmiş. Bu parfüm bir tek sanırım kendisine benzemiyor!

Parfümün benzersizliği, 10 üzerinden 1. Artı olarak kokuda sentetiklik de bayağı açık bir şekilde hissediliyor. Genel olarak da koku; ucuz, basit, sıradan kokuyor, hiç niş kokmuyor! Ama parfümün fiyatı şuan: 2 bin 160 TL. Normal mavi temalı bir spor parfüm için niş fiyatlara çıkmaya gerçekten gerek var mı? Bu kokunun yaptığını 4’te bir fiyatına yapan parfümler kolaylıkla bulunabilir. Bence, gereksiz bir parfüm olmuş, üretimden kaldırılırsa kimse farkında bile olmaz, olsa bile üzülmez.

Özellikle youtube’da kadın parfüm yorumcuları tarafından erkek parfümleri için çok beğeni alan ve çokça tavsiye edilen bu parfüm evinin en azından bu parfümü samimi bir şekilde kritik edilebilirdi. Ama bu parfüm de maalesef tavsiyelerde yer alabiliyor...

Hiç mi eleştiren, buna tepki veren birisi yok diye bakarken en azından bizim forumda matrai'nin bir yorumuna denk geldim:

Orjinal yazı sahibi: matrai View Post
            Markayı aslında başarılı buluyorum ama son yaptıkları işlerde biraz designer havası almaya başladım. Özellikle percival neydi öyle...

Click image for larger version  Name:	percival.jpg Views:	13 Size:	75.4 KB ID:	180594
            Sahi bu koku neydi öyle? Sebebi neydi ki?!
            Son Düzenleme Aryan; 02-10-20, 16:16. Tarafından yapıldı.

Yorum

• Bottega Veneta - Eau de Velours..

Sürdüm kadın parfümünü, sabahtan beri "incelikle" hasta bakıyorum..

Normal Bottega'nın biraz meyveli deli dolu hali gibi..

Güzelmiş..

Yorum

• Orjinal yazı sahibi: Aryan View Post
                Percival, Parfums de Marly

Şaka mı bu?

Bu parfüm Bleu de Chanel, Dior Sauvage, Invictus Aqua gibi mavi temalı parfümler ile benzerlik taşıyor, 90’lar mavi, spor parfümlerini de andıran bir kokuya sahip. Kullanıcı yorumlarında ise en fazla Montblanc Legend ve Abercrombie & Fitch Fierce parfümlerine benzetilmiş. Hep başka bir tasarımcı parfümlere benzetilmiş de benzetilmiş. Bu parfüm bir tek sanırım kendisine benzemiyor!

Parfümün benzersizliği, 10 üzerinden 1. Artı olarak kokuda sentetiklik de bayağı açık bir şekilde hissediliyor. Genel olarak da koku; ucuz, basit, sıradan kokuyor, hiç niş kokmuyor! Ama parfümün fiyatı şuan: 2 bin 160 TL. Normal mavi temalı bir spor parfüm için niş fiyatlara çıkmaya gerçekten gerek var mı? Bu kokunun yaptığını 4’te bir fiyatına yapan parfümler kolaylıkla bulunabilir. Bence, gereksiz bir parfüm olmuş, üretimden kaldırılırsa kimse farkında bile olmaz, olsa bile üzülmez.

Özellikle youtube’da kadın parfüm yorumcuları tarafından erkek parfümleri için çok beğeni alan ve çokça tavsiye edilen bu parfüm evinin en azından bu parfümü samimi bir şekilde kritik edilebilirdi. Ama bu parfüm de maalesef tavsiyelerde yer alabiliyor.

Hiç mi eleştiren, buna tepki veren birisi yok diye bakarken en azından bizim forumda matrai'nin bir yorumuna denk geldim:

Click image for larger version

Name:	percival.jpg
Views:	380
Size:	75.4 KB
ID:	180594
                Sahi bu koku neydi öyle? Sebebi neydi ki?!
                Denemedim denemeyide düşünmüyorum o akımdan gına geldi bana o yüzden yorum yapmayacağım. Bu markaya Herod haricinde mesafeliyim ama yarın şu çok fazla övülen yerlere göklere sığdırılamayan Carlisle’yi denemek için bizim burada ki Beymene gideceğim tabi varsa tester’ı.

Yorum

• Aryan
                  Aryan Yorumladı
                  Yorumu düzenleme
                  Ne demek, bizim yerimize de koklayın lütfen Sorma sebebim şuydu; gözlemlerime göre her parfümün bir kitlesi var olsa da sevilirlik-popülerlik trendi dönem dönem değişebiliyor... Bir dönem denk geliyorum Layton çok övülüp tavsiye edilirken bir dönem Herod'un adı bu konuda çok yazılıp çiziliyor. Sonra Pegasus 1 numara denildiği döneme denk geliyorum. Açıkçası benim kafam karıştı bu konuda, daha öncesinde bu parfümleri koklamıştım ama kesin bir karara varacağım kadar vakit geçiremedim kendileriyle, çok da iz bırakmadılar bende.
                  Son Düzenleme Aryan; 02-10-20, 16:29. Tarafından yapıldı.

• furkan1001
                  furkan1001 Yorumladı
                  Yorumu düzenleme
                  Benimde hiç aklımda yokken bir anda Carlisle düştü aklıma dünden beri yorumları okuyorum videoları seyrediyorum ne varmış bu Carlisle de bu kadar çok övülecek onu merak ediyorum kimisi hayatımın imza parfümü demiş kimisi 500 şişelik koleksiyonumda ki en iyi parfüm filan demiş yarın büyük ihtimal beklenti yüksek olduğu için bir hayal kırıklığına uğraşcağın ama yinede meraklıyım 🙃 Beymende yoksa dekant alacağız her ikisinide bu kadar övülen bir şeyin kokusunu ilk defa bu kadar çok merak ediyorum. 🙃

• Aryan
                  Aryan Yorumladı
                  Yorumu düzenleme
                  Ah! işte bahsettiğiniz bu yorumları ben Layton, Herod, Pegasus için de okumuştum ahaha. En nihayetinde burada yine insanın kendi tecrübesi, yorumu önemli oluyor. Bakalım sizin kendi tecrübe ve yorumunuz nasıl olacak... furkan1001

• Nishane colognise

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Yorum

• Dior Homme İntense(2014)

Efil efil eserken rüzgarlar bir başka güzelsin. 2 fısla performansına hayran bırakırsın.

Yorum

• Montale - Oudmazing.

Yorum

• Comme des Garçons-2

Yorum

• FM Vetiver Extraordinaire

Redmi Note 6 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum

• Guerlain Vetiver

Yorum

• Mancera - Red Tobacco
                            oldukça keskin safran ve sentetik ud( hastane:l ) ile başlangıç yapıyor. neyse ki ud etkisini dakikalar içinde kaybedip yerini elma/yasemin akoruna bırakıyor. maalesef bu kısımda da pek doğal bir elma olduğunu söyleyemem, Slow Explosions'dakine benzer bir elma. gerçi bu notayı I.Authors bile doğal veremediyse Mancera'nın çok da suçu yok denilebilir. Bu başlangıç bana göre parfümün en yavan bölümü fakat en azından katmanlı yapıya verdiği destek ile hafif bir eğlence katıyor. yine daha sonra gelecek olan kısma bir ön hazırlık evresi de denilebilir çünkü ilk kısımda olan safran orta kısımdaki sert ve kuru tütüne evriliyor. yine elmalı tatlı kısım ise ortadaki kalın vanilyaya dönüşüyor. amber/paçuli dokunuşları hissedilse de vanilyaya nazaran hafifçe aroma verici konumdalar. son evreye girildiğinde vanilya önderliğinde bu sefer yumuşak şekilde bir tütün var, tenden ayrılana kadar tütün miktarı azalmaya devam ediyor, vanilya 1 güne kadar tende hissedilir şekilde kalıyor. orta kısma kadarki meyveli baharatlı kısmı hariç kaliteli doğal bir hissiyat var, tütünün kuru ve vanilyaya rağmen çok da yatıştırılmamış şekilde verilmesi bazı kişileri zorlayabilir.
                            Son Düzenleme Asaid; 02-10-20, 23:37. Tarafından yapıldı.

Yorum

İşleniyor...
                            X