Duyuru

Çökme
Henüz duyuru yok.

Van Cleef & Arpels - Midnigt in Paris

Çökme
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
Yeni Mesajlar

• Van Cleef & Arpels - Midnigt in Paris

Click image for larger version

Name:	van-cleef-and-arpels-midnight-in-paris-watch-2.jpg
Views:	852
Size:	129.5 KB
ID:	16019Click image for larger version

Name:	vca_ml.jpg
Views:	890
Size:	143.4 KB
ID:	16020

Napolyon 1810 yılında Austerlitz savaşındaki büyük galibiyeti karşılığında aldığı 1200 adet tunç topu eriterek dünyanın en önemli meydanlarından birisi olan Vendome meydanına görkemli bir anıt dikmeye karar vermişti. 1870’lerde Paris komününün yükselişi Paris kentinde köklü bir etki bırakmıştı. Emperyalist devlet izlerini kentten silmek isteyen komün halkın nefret ettiği Vendome Sütunu’un yıkılmasına karar vermişti. Komünün bastırılmasının artından Vendome sütunu 1875 yılında tekrar inşa edilmişti. Napolyon ve Komün döneminin en büyük tanıklarından birisi olan sütun vendome Meydanı’nın ve Paris şehirinin simgelerinden birisi haline gelmişti adeta.

En eski mücevher butiklerinden birisi olan Van Cleef & Arpels da , tıpkı Vendome Sütunu gibi Vendome meydanı’nın simgelerinden birisi haline gelmiştir. Dünyanın en lüks markalarının bulunduğu, Luis Vuitton, Chanel gibi markaların orta sınıf kaldığı Vendome Meydanında 1896 yılında Alfreed Van Cleef veamcası Salomon Arpels tarafından kurulan bu butik, nesiller boyu mücevher tasarımları ile adından söz ettiren bir butik haline gelmiştir. Çoğu mücevher butiklerinin yaptığı gibi parfüm sektörüne el atmak isteyen firma kokulara ilk girişini First for Women’la yapmıştır. Bu kokunun ardından çeşitli çalışmalar ile parfüm dünyasından pay kapmaya çalışan butik 2010 yılında en çok ses getiren parfüm çalışması olan Midnight In Paris’i çıkarmıştır.

Öncelikle Midnight in Paris’in ödül almış şişe tasarımından bahsetmek istiyorum. Şişe tasarımı gördüğüm en sıra dışı ve güzel tasarımlardan birisi. Beni kokusundan daha çok şişesi cezbetti diyebilirim. Mücevherler gibi saat sektöründe ’de de dünyanın sayılı ve pahalı markalarından birisi olan butik daha önce benzerine rastlanmamış bir saat tasarladı. Yaklaşık 260.000 TL değerindeki bu saatin ismi Midnight in Paris’ti. Yılın 365 günü Paris şehiri semalarındaki takım yıldızlarının konumu gün ve gün gösteren bu saat ile tasarımcılar Paris şehrindeki gece romantizmini saati kullanan herkesin hissetmesini hedeflemişti adeta. Bu sıra dışı şıklıktaki saatten esinlenerek tasarlanan şişe en az saat kadar şık ve zarif bir tasarıma sahip. Şimdi geçelim kokumuza

Kokuyu Domilite Bertier ve ünlü burun Olivier Polge tasarlamış. Deri, tütün, tonka fasülyesi, limonsu turunçgil ve badem ekseninde olduğu vurgulanmış.

Açılışta limon, bergamot ve deri ile yapıyor. Açılışı efsane Bvlgari Black’e oldukça benziyor diyebilirim. Daha sonra limon ve bergamot’un arka plana çekilmesinin ardından devreye tütsü ve vanilya giriyor. Tütsü kokuya oldukça esrarengiz bir hava katarken vanilya Bvlgari Black’deki kadar ön planda hissedilmiyor. Bu kokudaki vanilya’ya oldukça çekimser bir rol biçilmiş. Derinin ve tütsünün daha baskın olmasından ve vanilyanın çekimser kullanılmasından dolayı MIP’yi Bvlgari Black’e nazaran daha maskülen bulduğumu rahatlıkla söyleyebilirim. Orta kısımlardan sonlara geldiğimizde pek bir değişim sergilemiyor. Koku karakterinde radikal bir değişim olmadan kremsi, pudramsı bir hal alıyor. Ben kokunun en çok bu kısmını sevdim.

Özetle koku designer’lar arasında oldukça ortalama üstü başarıya sahip bir koku diyebilirim. Kör alışa oldukça uygun herkesin beğenebileceği bir yapıda. Bvlgari Black kullananların bu kokuyu da çok seveceğinden eminim. Kalıcılık ve fark edirlik oldukça tatmin edici. Üretimden kalktığına dair söylentiler var. Kokuyu boş verin, hazır bulunabiliyorken sırf şişesini vitrinde sergilemek için bile alınır kanaatindeyim.

Name:	800px-Place_Vendôme_4.jpg
Views:	685
Size:	305.9 KB
ID:	16021

Resim: Vendome meydanı ve Vendome Sütunu, Paris

Kalemine sağlık. Bilgiler de yorum da keyifli olmuş. (Fotoğraf Paris'in Çemberlitaş'ı )

Yorum

• promesta
      promesta Yorumladı
      Yorumu düzenleme
      Teşekkür ederim Mete Hocam

Bvlgari Black çok seviyorum ve denediğimde bu kokuya da bayılmıştım...Benziyor gerçekten.Ne yazık ki ben de üretimi durduruldu diye biliyorum.Ama hem şişesi,hem kokusu harikaydı...

Yorum

Kalemine sağlık Metin hocam. Jaipur'dan sonra Mip incelemesi ile kokudan once seni sisenin cezbetmesi gerektiğini de öğrenmiş olduk.

Yorum

• promesta
        promesta Yorumladı
        Yorumu düzenleme
        Teşekkür ederim İbrahim hocam, sunum bence çok önemli Ama jaipur'un şişesi kadar kokusu da beni çok etkilemişti.

ben bu kokunun givenchy pi ye benzediğini okumuştum bir yerde ama hiç bir yerde tester ını bulamadım.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: ozlemcixxx View Post
        ben bu kokunun givenchy pi ye benzediğini okumuştum bir yerde ama hiç bir yerde tester ını bulamadım.
        Selamlar Özlem Hanım, size naçizane bir şarkı göndermek isterim. Siz givenchy pi deyince aklıma geldi )

Son Düzenleme promesta; 15-02-17, 12:50. Tarafından yapıldı.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: promesta View Post

Selamlar Özlem Hanım, size naçizane bir şarkı göndermek isterim. Siz givenchy pi deyince aklıma geldi )
          hocam çok güldüm ya aynen o durumdayım hep bir umutla bakıyorum eski versiyon pi bulurum diye benziyor diye almadığım parfüm kalmadı güldürdünüz teşekkür ederim

Yorum

• promesta
            promesta Yorumladı
            Yorumu düzenleme
            Rica ederim özlem hanım, merak etmeyin forum ahalisi olarak el birliği ile size bulacağız, o koku buraya gelecek!!

• ozlemcixxx
            ozlemcixxx Yorumladı
            Yorumu düzenleme
            çok sağ olun herkese teşekkürler promesta

Orjinal yazı sahibi: ozlemcixxx View Post
          Vay arkadaş, bu da mı benziyormuş

Yorum

öyle diyolla

Orjinal yazı sahibi: Medea View Post

Vay arkadaş, bu da mı benziyormuş

Yorum

Ah... Ah... Uzun süredir platonik ilişki yaşadığım, bana kör alış yaptırabilecek bir parfüm.
              Şişe tasarımını çook beğeniyorum, al eve biblo olarak koy.
              İsmi de çok estetik. Düşünsenize: -Parfümün ne? -Paris'te bir gece yarısı...
              Ne var ki sevil, sephora, boyner gibi mağazalarda bulunmuyor. İnternette de çok az mağazada satışı var, onlar da edp. değil...

Name:	Paris (1).jpg
Views:	571
Size:	253.8 KB
ID:	150800
              Son Düzenleme Aryan; 31-01-20, 00:55. Tarafından yapıldı.

Yorum

İşleniyor...
              X