Duyuru

Çökme
Henüz duyuru yok.

Eau de Nuit - Giorgio Armani

Çökme
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
Yeni Mesajlar

• Eau de Nuit - Giorgio Armani

Click image for larger version  Name:	nuit son.jpg Views:	0 Size:	27.3 KB ID:	158803

Moda evi Armani’nin 1984 yılında sunduğu ilk maskülen parfümü Eau Pour Homme’un 30 yıl sonraki yeni bir gece versiyonu...

Pudralı çiçeksi aromatik bir parfüm olarak niteleyebileceğimiz Eau de Nuit’te en çok hissedilen iki nota: Tonka fasulyesi ve iris. Pudralı yapısını tonkadan aldığını düşündüğüm kokudaki iris, ruj efekti vermeyen tarzda kullanılmış. İrisin yanında başka bir nota olan bambulotu da (heliotrope) parfümdeki çiçeksi havayı artırıyor.

Hissedebildiğim bir başka nota olan pembe biber parfüme farklı bir hava katmış. Biraz kullanılan kakule de bu parfümün maskülen tarafını çizen nota olmuş. Küçük Hindistan cevizi, amber ve sedirin ise güçsüz bir kullanımı var. Hissedilmesi zor olan bu notaların yanında orijinal DNA’yı korumak için açılışta kullanıldığını düşündüğüm bergamot da çok zayıf. Kullananların bu kokuda en fazla hissedemediği nota da bergamot olsa gerek...

Parfüm, açıklanan notalarının bir araya gelmesiyle oluşacak kokudan çok daha farklı bir kokuya sahip. O yüzden bu parfüm bu özelliğiyle beni üzerine bayağı düşündürdü. Kokuyla vakit geçirdim, gerçekten anlamaya çalıştım ve bunun en önemli sebeplerinden bir tanesinin açıklanan notalar içerisinde yer almayan kokudaki bir çay dokunuşu olduğu sonucuna vardım. İlk başta, piyasadaki kokulara benzemeyen bu parfümün koku profilini anlamak için benzerleriyle karşılaştırabileceğim bir parfüm aradım. Bulmakta sıkıntı çekince en benzer yine bir başka "flanker"ı olan Cedre olduğunu düşünerek kokusunu, evdeki çay saklama kabını koku kontrol referansı alarak Cedre ile karşılaştırdım ve Cedre'deki o çayın bu parfümde de olduğunu farkettim; buradaki kullanımı Cedre'ye göre daha az olsa da bu gece parfümüne farklı hava kattığı kesin. Hatta buna o kadar eminim ki şuan, bu parfümde çay notası kulllanıldığına her türlü bahse girebilirim!

Bunun yanında konsepti itibariyle zaten kullanılması beklenen deri notasını da çok da az olsa alabildim ben. Derinin açıklanan notalar arasında olmamasının yanında gayet az miktarda ve temiz kullanıldığından dolayı kullanıcı yorumlarında söz edilmemiş olabileceğini düşünüyorum.

İlgimi çeken, mağazada kokladığımda beklemedik bir şekilde bana farklı, çekici ve güzel gelen bu parfümün koku profilini ve niteliğini başarılı buldum. Ama gerçekten kötü bir tarafı var; kalıcılığı… Kalıcılığı, sanırım şu ana kadar kullandığım en düşük sonbahar-kış ve gece parfümü. Çok tatlı değil ama pudralı bir parfüm. Genel koku profili ve kullanıcı yorumları da parfümün mevsiminin sonbahar-kış olduğunu işaret ediyor. Belki ilkbahar, gündüz parfümü olması parfüme bir savunma noktası yaratabilirdi ama sonbahar-kış, gece parfümü olması bu konudaki eleştirimi haklı çıkartsa gerek. Çoğunlukla sohbahar, kış parfümlerim, benim tüm günü çıkartmama yeterken, Nuit ile kesinlikle bir günü tamamlayamıyorum. Hızlıca tene yaklaşan parfümün yayılımı da yine bayağı yetersiz kaldı.

Parfümde en önem verdiğim noktalar kalıcılık ve yayılım olmasa da böylesine çekici bir gece parfümünün bu konudaki yetersizliği parfümden aldığım zevki etkileyecek kadar olduğu için bu konu üzerinde durup eleştirmek istedim. Ayrıca herkesin parfümden aynı özelliği araması gibi bir durum söz konusu olamaz. Bazılarının parfümde en önem verdiği nokta, kalıcılık ve yayılım olabilir. Bu şekilde de inceleme ve yorumlarda okuyup satın alacaklardan gelecek hayal kırıklıkları da önlenmiş olunur. Ben bu kalıcılık, yayılım performansındaki sorunun Armani’nin satış rakamlarını da olumsuz anlamda ciddi etkilediğini, etkileyeceğini düşünüyorum. Eau de Nuit’in ülkemizdeki parfümerilerinde, çeşitli parfüm forum ve platformlarında ilgi görmemesinin sebebinin de bu olduğunu düşünüyorum.

Kalıcılık: 3/10

Yayılım: 2/10

Click image for larger version  Name:	nuit (3).jpg Views:	0 Size:	70.6 KB ID:	158801
    Son Düzenleme Aryan; 25-04-20, 16:43. Tarafından yapıldı.

Kaleminize sağlık hocam. Benim de beğendiğim kokulardandı bir ara, hatta ilk designer parfümlerimdendi. Ama dediğiniz gibi kalıcılık safhasında sınıfta kalmış, performans ayaklar altında tabiri caizse.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: KARALARIN_CEMAL View Post
      Kaleminize sağlık hocam. Benim de beğendiğim kokulardandı bir ara, hatta ilk designer parfümlerimdendi. Ama dediğiniz gibi kalıcılık safhasında sınıfta kalmış, performans ayaklar altında tabiri caizse.
      Teşekkür ederim... Tasarımcılar arasında almaya değer farklı bir iş bulamadığım bir dönemde denk gelmiş, beni şaşırtmıştı. Bu seride ilk olarak Cedre ilgimi çekmiş, ama ileride bunu da çok uygun bir fiyata da bulunca almak istemiştim. Siz yine şanslısınız, kuşkusuz şuankinden daha iyi, kaliteli bir şişesini kullanmışsınızdır. Şuanki şişesi ise skandal...

Geçenlerde bende mi sorun var acaba, sadece bana mı güzel gelmiş olabilir diye düşünürken bir foruma bir bakayım, hakkında neler yazılmış dedim; Arka Planda Kalmış Güzellikler (Underrated Parfümler) başlığında Frozenwings'in şu yorumunu görünce yalnız olmadığımı anladım:

Click image for larger version  Name:	nuit yorum.jpg Views:	152 Size:	84.0 KB ID:	158836

Aynı şekilde siz de bir dönem beğenip kullanmışsınız ama malesef şuan insanlara tavsiye edilebilecek bir parfümden çok uzak. Belki ilerde yoğun bir deri, benzoin tarzı notalar ekleyip daha yoğun formülasyon ile daha dark bir versiyonunu çıkartırlar (Fena da olmaz). Bilemeyiz ama şuan raflardaki silik parfümlerden...
      Son Düzenleme Aryan; 24-04-20, 03:12. Tarafından yapıldı.

Yorum

• Frozenwings
        Frozenwings Yorumladı
        Yorumu düzenleme
        Aynı düşünmüşüz

Hocam verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

''İris, ruj efekti vermeyen tarzda kullanılmış.'' demişsiniz.

Bu parfüm dışında bu duruma örnek verebileceğiniz bir parfüm var mıdır?

DHI' de ruj efektinde kullanıldığı için iris notasına hiç ısınamadım. Hatta linç edilmeyeceksem DHI çok özelliksiz bir koku olduğunu düşünüyorum. Bu kadar abartılacak bir şey bulamadım diyeyim ya da. O ruj hissi bana göre değil beni çok itiyor.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: cctaymaz View Post
        Hocam verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

''İris, ruj efekti vermeyen tarzda kullanılmış.'' demişsiniz.

Bu parfüm dışında bu duruma örnek verebileceğiniz bir parfüm var mıdır?

DHI' de ruj efektinde kullanıldığı için iris notasına hiç ısınamadım. Hatta linç edilmeyeceksem DHI çok özelliksiz bir koku olduğunu düşünüyorum. Bu kadar abartılacak bir şey bulamadım diyeyim ya da. O ruj hissi bana göre değil beni çok itiyor.
        Bence sevmediği bir notaya karşı burnunu geliştirmek ve ona alışmak isteyenler öncelikle o notanın direkt üzerine olan parfümler yerine, parfümlerin kompleks yapısı içerisinde o notanın az miktarda kullanıldığı parfümlere yönelmeli. Mesela, CN Soul oud üzerine bir parfüm değil ama içerisindeki biraz kullanılan oud, şahsen bu notaya alışmam için güzel tecrübe olmuştu benim için.

İris konusuna gelirsek, Dior Homme serisi dışında iris notasının belirgin bir şekilde kullanıldığı parfümlerden gözüme çarpanlar, tasarımcılar arasında: Givenchy Gentleman EDP., Valentino Uomo, Prada L'Homme'u sayabiliriz. Niş parfümler arasında da Amouge Opus V, Ormonde Jayne Vanille d'Iris, Masque Milano L'Attesa, Maitre Parfumeur et Gantier Iris Bleu Gris, Regalien Clubs of Iris gibi parfümler gözüme çarpmıştı.

Benim iris notası içeren parfümlerdenden koleksiyonumdaki yer alan Givenchy Gentleman EDP.'de o direkt ruj efektini almıyorum. O efekti bu parfümde de aldıklarını söyleyenler var tabi; o yüzden öncelikle denemenizi tavsiye ederim. Ama şöyle söyleyim, Gentleman'de iristen daha fazla hissedilebilecek iki notanın varlığı söz konusu: "vanilya" ve "tolu balsamı". Bu yüzden Dior Homme'daki gibi direkt o efekti almadan, kompleks bir yapının içerisinde daha yumuşak bir şekilde duyabilirsiniz, sizi de rahatsız etmeyebilir.

Bunun yanında Prada L'Homme serisi var. Bu parfümde de ciddi bir iris kullanımı söz konusu. Kendisini mağazada test etmiştim, bendeki intibası lüks sabunsu, temiz bir parfümdü. Parfümün kullanıcı yorumlarına baktığınızda da genelde bu yönde yorumlar olduğunu görüyoruz -ki bu yüzden Prada'nın bu serisine şans vermelisiniz. Valentino Uomo serisinde ise direkt baş aktör iris ve yorumlarda DHİ'ye en fazla benzetilen, ordaki gibi ruj efekti alındığı bildirilen parfümlerden. Bu yüzden bu parfümü tavsiye etmem. Zaten V. Uomo'nun parfümörü de Dior Homme'un orjinal DNA'sının yaratıcısı olan O. Polge.

Yukarıda yazdığım niş parfümleri ise daha test etme şansım olmadı. O parfümler hakkında da forumda arama, araştırma yaparak bilgi sahibi olabilirsiniz.
        Son Düzenleme Aryan; 30-03-20, 18:16. Tarafından yapıldı.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Aryan View Post

Bence sevmediği bir notaya karşı burnunu geliştirmek ve ona alışmak isteyenler öncelikle o notanın direkt üzerine olan parfümler yerine, parfümlerin kompleks yapısı içerisinde o notanın az miktarda kullanıldığı parfümlere yönelmeli. Mesela, CN Soul oud üzerine bir parfüm değil ama içerisindeki biraz kullanılan oud, şahsen bu notaya alışmam için güzel tecrübe olmuştu benim için.

İris konusuna gelirsek, Dior Homme serisi dışında iris notasının belirgin bir şekilde kullanıldığı parfümlerden gözüme çarpanlar, tasarımcılar arasında: Givenchy Gentleman EDP., Valentino Uomo, Prada L'Homme'u sayabiliriz. Niş parfümler arasında da Amouge Opus V, Ormonde Jayne Vanille d'Iris, Masque Milano L'Attesa, Maitre Parfumeur et Gantier Iris Bleu Gris, Regalien Clubs of Iris gibi parfümler gözüme çarpmıştı.

Benim iris notası içeren parfümlerdenden koleksiyonumdaki yer alan Givenchy Gentleman EDP.'de o direkt ruj efektini almıyorum. O efekti bu parfümde de aldıklarını söyleyenler var tabi; o yüzden öncelikle denemenizi tavsiye ederim. Ama şöyle söyleyim, Gentleman'de iristen daha fazla hissedilebilecek iki notanın varlığı söz konusu: "vanilya" ve "tolu balsamı". Bu yüzden Dior Homme'daki gibi direkt o efekti almadan, kompleks bir yapının içerisinde daha yumuşak bir şekilde duyabilirsiniz, sizi de rahatsız etmeyebilir.

Bunun yanında Prada L'Homme serisi var. Bu parfümde de ciddi bir iris kullanımı söz konusu. Kendisini mağazada test etmiştim, bendeki intibası lüks sabunsu, temiz bir parfümdü. Parfümün kullanıcı yorumlarına baktığınızda da genelde bu yönde yorumlar olduğunu görüyoruz -ki bu yüzden Prada'nın bu serisine şans vermelisiniz. Valentino Uomo serisinde ise direkt baş aktör iris ve yorumlarda DHİ'ye en fazla benzetilen, ordaki gibi ruj efekti alındığı bildirilen parfümlerden. Bu yüzden bu parfümü tavsiye etmem. Zaten V. Uomo'nun parfümörü de Dior Homme'un orjinal DNA'sının yaratıcısı olan O. Polge.

Yukarıda yazdığım niş parfümleri ise daha test etme şansım olmadı. O parfümler hakkında da forumda arama, araştırma yaparak bilgi sahibi olabilirsiniz.
          Öncelikle bu kadar ayrıntılı bir şekilde ele alıp örnekler üzerinden anlatmaya çalıştığınız için çok teşekkür ederim. Verdiğiniz bilgilerin benim için çok değerli olduğunu belirtmek isterim. Gentleman'i denedim ve dediğiniz gibi yoğun bir vanilya almıştım ama ruj efekti hiç yoktu. Opus V bende mevcut fakat henüz deneme şansım olmadı; en kısa zamanda deneyeceğim. Diğer örneklerinizi de en kısa zamanda edinip test edeceğim. Tekrar teşekkür ederim.

Yorum

Kaleminize sağlık. En sevdiğim parfümlerden birisi idi, benim kullandığım zamanlarda kalıcılığı gayet tatmin ediciydi. Kalıcılığını düşürmeleri üzücü...

Yorum

İşleniyor...
            X