Duyuru

Çökme
Henüz duyuru yok.

Vanilya

Çökme
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
Yeni Mesajlar

• Vanilya

Son Düzenleme Mutlu korkmaz; 07-02-17, 19:45. Tarafından yapıldı.

Hmm o zaman babamın Versace - Eros'una el koyayım. Madagaskar vanilyası kullandırtmış Donatella hazretleri.
    - Stop the car...
    - What ?!
    - Stop the fuckin' car!

Yorum

Hanım ile favori uniseks notamız. Tatlı ile aram olmamasına rağmen kaliteli bir vanilya bende kullanma isteği yaratıyor. Öyle iç baymıyor çünkü..

Bu konuda çok beğendiğim kokular;

Guerlain Sdv
      Mona di Orio Vanille
      Eau Duelle Edp

Yorum

karşı cinsin en sevdiği nota sanırım.
        Sadece garçons.

Yorum

Sentetik olarak en çok kullanılan nota

Yorum

Mona di Orio vanille deki vanilya kullanımı beni benden almıştır. Benim için en iyi vanilya kullanımına sahiptir

Yorum

En leziz kullanımı genelde oryantal vanilya kategorisinde oluyor. Denediklerimden öne çıkanlar: MDCI Fêtes Persanes, MdO Vanille ve Guerlain SDV.

Yorum

iyi bir vanilya parfümü yapabilmek bir parfüm evi yada parfümürün maharetini anlamaktaki püf noktalardan. İnce bir çizgide git gelleri olan; sentetikmi-doğalmı, bayıkmı-dengelimi, tek düzemi-değişkenmi en ufak dengesizlik ve kalitesizlik hemen belli ediyor , sadece kendi değil yanındaki notalarla dozaj ve uyumuda ayrı maharet istiyor
                mdo vanille, herod,enigma, a taste of heaven vanilyasını sevdiğim kokulardan

Yorum

SDV bana ilk kullandığım günden beri sıradan, hatta biraz abartılı geliyor. Ortada MdO Vanille gibi ilginç bir vanilya kullanımı ve zengin bir hikaye içeren kompozisyon göremiyorum SDV'de.

Yorum

Ben vanilya absoliyesini temel aldığımda ona en yakın hissi Van Cleef & Arpels Orchide Vanille'de yakalamıştım. Mona di Orio hiç ilgimi çekmeyen hatta turunçlar altında ezilen bir yorum gibi gelmişti ancak Annick Goutal Vanille Charnelle'nin Mona di Orio'da yapılamayanı yaptığını görmüştüm. Bir de vanilin olayı var ki onun da en yaratıcı örneği bence Un Bois Vanille. Bir pastahanenin mutfağında pastaların, keklerin ve kurabiyelerin henüz yapımına başlandığı an gibi kokuyor.

edit: Bir de tercihen vanilyayı koleksiyonuma eklemeyi düşünmememe rağmen koklar koklamaz çarpan Vanille Insensee'yi de denemenizi tavsiye ederim. Metalik ve hafif sucul dokunuşlarla vuran bir çalışma. Johnson's Ocean kolonyasının vanilyalı niş hali. Kış harici her mevsim ve uygun ortamda ters yüz eder. O yüzden almayacağım
                    Son Düzenleme Makedon; 24-01-17, 03:17. Tarafından yapıldı.

Yorum

Mona di Orio Vanille diyorum ben de.

Yazılmayanlardan henüz bir kere öylesine denediğim Xerjoff Bouquet Ideale'i söyleyebilirim; çekici bir vanilya kullanımı vardı, bugün yarın tekrar deneyim evde dikkat vererek, hoşuma gitmişti vanilya kullanımı ama dikkat vererek de denemek lazım.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Makedon View Post
                        Ben vanilya absoliyesini temel aldığımda ona en yakın hissi Van Cleef & Arpels Orchide Vanille'de yakalamıştım. Mona di Orio hiç ilgimi çekmeyen hatta turunçlar altında ezilen bir yorum gibi gelmişti ancak Annick Goutal Vanille Charnelle'nin Mona di Orio'da yapılamayanı yaptığını görmüştüm. Bir de vanilin olayı var ki onun da en yaratıcı örneği bence Un Bois Vanille. Bir pastahanenin mutfağında pastaların, keklerin ve kurabiyelerin henüz yapımına başlandığı an gibi kokuyor.

edit: Bir de tercihen vanilyayı koleksiyonuma eklemeyi düşünmememe rağmen koklar koklamaz çarpan Vanille Insensee'yi de denemenizi tavsiye ederim. Metalik ve hafif sucul dokunuşlarla vuran bir çalışma. Johnson's Ocean kolonyasının vanilyalı niş hali. Kış harici her mevsim ve uygun ortamda ters yüz eder. O yüzden almayacağım

İlginç, çünkü senin verdiğin vanilya absolüsünü çok detaylı ve uzun süre, değişik günlerde takip ettiğimde burnuma gelen alkollü içki kokusu barındıran tavrına en yakın örneklerden birinin MdO olduğunu düşünmüştüm. Bir de aklıma Memoirs of a Trespasser geliyor içki faktörü nedeniyle ama onda pastane kokusu durumu da var biraz.

Yorum

• Guest's Avatar
                          Misafir Yorumladı
                          Yorumu düzenleme
                          Senden almıştım hatırlarsan kokuyu ve nerede ise 3 hafta bende kalmıştı. Ancak her dikkatimi verme çabamı orta notalarda kaybettim. Olmadı yani anlaşamadık.

• Medea
                          Medea Yorumladı
                          Yorumu düzenleme
                          Adı Vanille olan bir parfüme göre düşünürsek, en önde veya en baskın nota olarak kullanılmadığı kesin.

Madagascar (Madagaskar) Vanilyası denedim, bende var..

Tatlı, Hindistancevizi gibi ve ondan daha yoğun kokan, kısmen serinlikte barındıran hoş bir koku notası..

Şimdiye kadar denediğim hiç bir sentetik vanilya, bu doğal Madagascar vanilya yağına benzemiyor.. O sentetik vanilyadaki o kokuyu da barındırıyor doğal Madagaskar vanilyası ve daha kompleks yani daha ferah, sıkmayan tekdüze bir koku değil. Ha güzel oksun tekdüze olsun o da ayrı konu..

Şu an daha deniyorum. İlk 24 saat yarım metreden algılayabilirsunuz kıyafetten. Sonra azalıyor gittikçe.. 4.gün hala kokuyor kıyafeti yakından kokladığımda ve hala kokacağım diyor bu Madagascar Vanilya Uçucu Yağı..

Ben bu koku notasının, oluşan beyaz kristallerinin tentür edilmesiyle elde edildiğini biliyordum ama distile ve Co2 yani karbondioksit absolute de yöntemler arasındaymış..

Uçuculuğu düşük, ömrü uzun bir koku notası dediğim gibi ve parfümeride taban, Alt koku notası olarak kullanılıyor..

Oda dolduran bir koku notası değil tek başına. Orta ve üst daha uçucu koku notaları ile sanırım sılajı arttırılabiliyor ama ömrü kısalmış oluyordur o zaman ki ömrü çok uzun, bu yüzden önemli olmuyordur kısmen veya genelde..

Tüm kahverengi veya siyah meyvelerinin tentürüde yapılıyor ama o kadar koku vermeyebilir ve bu pastalarda daha çok kullanılıyor..

Ben özütünü ki kullanma tarihi geçmişti sanırım, saçıma sürmüştüm defne marka, meşhur. Alkolle çiçeğinin falan özütünü almışlar yani saf uçucu yağı değil.

Sonra bende alerjik reaksiyon oldu. Daha önce kullanmıştım ama o bozuk değildi. Bence vücudun bir hafıza beyni var. O bakterili bozulmuş alkollü vanilya çiçeği, vanilya bitkisi özütü saç derimi, yüzümü rahatsız ettiğibden, vücut alerjik reaksiyon olarak karşılık verdi.

Bu benim çok ilgimi çekti. Bu olayın tersini yapıp, mesrla vanilya özütü sürüp açken sonra yemek yediğimde alerjinin kaybolup kaybolmadığını test edeceğim uzun sürsede ve dikkat ederek..

Bu arada saf yağına herhangi bir alerjim yok Maşallah ve vanilya yediğimde de bir sorun yok..

Bu koku işinin Nirvanası, Ermişliği olduğunda yeni koku deneyemeyecek olmak durumu nasıl bşr duygu acaba? Gerçi karışım olayı daha derin bir karadelik, göl, deniz 🌊 .. Bizde tanıştığımız koku notalarının ve parfümlerin zevkini yaşarız tekrar tekrar sıkıp.. Hep yeni ile karşılaşma heyacanı yeniletle değil, eskilerle de olur, sanki ilk defa tanışıyormuş gibi yaparak .. Ki bu olağan, bir parfümü, kokuyu ilk defa sıkar gibi kullanmak, koklamak..

Bence doğal koku notaları edinmeye bakın derim. Hem parfümleri daha iyi anlarsınız. Sentetik mi, oranı nedir gibi..

Bir parfümden hindistancevizi kokusu alıyorsanız bu Madagaskar Vanilyası olabilir.

Bu arada uçucu hindistan cevizi yağı yok diye biliyorum. Hatta yağı da o kadar kokulu değilmiş..

Dediğim gibi 4.gün bile çok hoş kokuyor ve yakından yani 30 cm 'den de yakından. Normalde bir parfüm sılajı yarım metredendir uzun vadede ve yazın 6 saate bile razıyızdır kimi parfümde..
                        Son Düzenleme baykalbul; 24-01-17, 03:25. Tarafından yapıldı.

Yorum

• Guest's Avatar
                          Misafir Yorumladı
                          Yorumu düzenleme
                          Baykal hocam, öncelikle bilgiler ve doyurucu anektodlar için teşekkür ederim. Bendeki örneğinde de başta ''boozy'' alkollü içki havası, acıbadem ve hindistan cevizi alabiliyordum ancak beni asıl şaşırtan ortalardan itibaren devreye giren dumanlı ve hatta hafif derili kırmızı meyveler olmuştu. Sanki tütsülenmiş olgun meyve marmelatı gibi. Ancak ömrü denediğim diğer saf yağlara oranla çok düşük oldu. Referans Madagaskar mıydı onu bilemiyorum. Son tahlilde tek başına dahi kullanılabilecek bir kompozisyona sahip olduğunu da eklemeliyim.

• baykalbul
                          baykalbul Yorumladı
                          Yorumu düzenleme
                          Makedon hocam selamlar Makedon. Tütsülük hatırlamıyorum. Bir daha deneyeyim. Teşekkürler efendim işte iyi yazmaya çalışıyoruz ve zamanla gelişiyor inşallah hayırlısıyla.. aynen tek başına kullanılabilinir. ben testte 8 sample çubuğu sürdüm, ucuyla. meyve mermelatı dozunda evet, güzel koku.. Derinlikli meyvee konusunda.. Daha çok hindistancevizi kokusu etrafında şekillenmiş diğer meyve kokularıda. O serinimsi koku çok hoşuma gitti. Yazın sıcakta nasıl olur merak ettim.. Deneriz inşallah. Sanırım gene yaz serin gecelerinde gider..

Vanilyanın albenisi yüksek, fakat günümüzde her kokuda kalitelisi-kalitesizi ile karşılaşınca kendimi uzak tutmak istiyorum.

Yorum

Ben şahsen vanilyayı daha böyle bir kirli hayvansı yapıda seviyorum galiba başlı başına bir kokuda düşündüğümüzde bu güne kadar 2 tane vanilya temalı koku beğendim birisi MDO birisi Absolute Aphrodisiac , öyle vanilya sever biri de değilim bakıldığında ama farklı kullanımları seviyorum Absolutenin başındaki kirlilik beni benden alıyor ..

Yorum

• Guest's Avatar
                            Misafir Yorumladı
                            Yorumu düzenleme
                            Yok hocam denemedim , dediğim gibi vanilya çok tercih ettiğim bir nota değil (main kullanıldığında) ama başarılı diyorsanız bir ara deneyeyim..

• Frozenwings
                            Frozenwings Yorumladı
                            Yorumu düzenleme
                            İlginç geleceğinden eminim Normalde animalic notalar daha alttan hissettirilir ama FM MR'ü ilk koklayınca affalıyorsunuz. Yoğun animalic başlayıp vanilyaya doğru evriliyor. Oldukça "kinky" bir koku

• Guest's Avatar
                            Misafir Yorumladı
                            Yorumu düzenleme
                            Aklımda hocam teşekkürler..
                        İşleniyor...
                        X