Duyuru

Çökme
Henüz duyuru yok.

Incir Notası

Çökme
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
Yeni Mesajlar

• Incir Notası

Hemen her semavi dinde zeytin ağacı ile beraber kutsiyet atfedilen, yunan mitolojisinde bilgeliği, türk-islam folkloriğinde de uğursuzluğu sembolize eden ağacımız. Yaprağına, sütüne, yağmurdaki gövdesine ve bebek meyvelerine ayrı ayrı her birinin kokusuna aşığım. Bazı çalışmalarda meyveli tarafı, bazı çalışmalarda ağaçsı-çimensi yönü bazılarında hindistan cevizi sütü kıvamında gördüğümüz incir bazı akımlarda da turunçgil desteği bazılarında da çiçeksi nüanslar ile karşımıza çıkıyor. En bilindik çalışmalar Premier Figuier, Philosykos, Fico di Amalfi ve Figuier Eden olmakla beraber Figue Amere ve Jardin Mediterranee'nin yeri de ben de ayrıdır. Italian Summer Fig ve Paşabahçe Incir ile de beklentilerimi karşılayan bu efsanevi dostumun en sevdiğim hali ise: Jovoy L'Arbre de la Connaissance.

De Bachmakov'un son kısımlarında da yaprağı var. Severim.

Yorum

İncir deyince benim en sevdiğim incir fico di Amalfi

Yorum

İncir deyince ilk akla gelenlerden herhalde acqua di parma blu mediterraneo fico di amalfi

Click image for larger version

Name:	fico-di-amalfi.jpg
Views:	361
Size:	55.3 KB
ID:	1898

Yorum

Diptyque Philosykos ilk akla gelen koku olsa da Fico di Amalfiyi denememiş olmam büyük bir eksiklik sanırım.

Yorum

• Umut Kurtoğlu
            Umut Kurtoğlu Yorumladı
            Yorumu düzenleme
            Bence kralını denemişsin zaten Yavuz Hocam

• isseyblue
            isseyblue Yorumladı
            Yorumu düzenleme
            Yavuz hocam sizi burada görmek ne güzel özledik valla

Benimse hiç aramin olmadığı bir nota. Bayildigim incir temalı bir parfüm hatırlamıyorum

SM-N7505 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum

favori incirim : armani privie figuere ( bu incir kullanımı bana hep yaş tütün kokusunu hatırlatıyor , dozu yerinde en iyi incir kullanımı )
            sütlü incir yaprağı notasında L'artisan premier figuier extrm veya tozlu incir yaprağinda diptq philosykos (gerçekten ağacı şişenin içine koymuşlar kadar gerçek )

Yorum

• Umut Kurtoğlu
              Umut Kurtoğlu Yorumladı
              Yorumu düzenleme
              Armani'nin şeffaf şişe serisi gerçekten gözardı ediliyor. Vetiver Babylon da bana keyif veren kokulardan mesela

Hiç İncir notalı bir parfümüm olmadı
            kaç para ulan incirli parfüm kaç para...
            Sadece garçons.

Yorum

Benim de incire bir düşkünlüğüm var.. Premiere Figuere Byredo Pulp Philosykos Wild Fig&Cassis Velvet Vetiver vs gibi kokularda İncir alsam da son kararımı verdim İncir için;

Philosykos. Cansın.

Yorum

Yazın kullanmayı en sevdiğim notalardandır. Aşırı mutluluk verir. Piyasadaki tüm incir temalı kokuları denedim hepsi hiç sevmediğim tarzda gerçeği yansıtmayan kremsi havada kullanılıyor.

Fakat en hayran kaldığım koku akdeniz havasını en iyi yansıtan parfümevi Acqua di Parma'dan ilk 10'umda bulunan Fico di Amalfi'dir.
                Nawab of Oudh, NY Oud, Naxos, NY Amber, Mona Vanille

Yorum

İncir kullanımı bende seviyorum.Kuzenimin kullandığı "lokum eve's fig" çok beğenmiştim çok doğal ve kalıcıdıydı,zaten edp'idi ama fico di amalfi'yi çok merak ettim en kısa zamanda deneyimlemeye çalışacağım

Yorum

Tom Ford - Men Extreme'de de çok klas bi' incir dokunuşu vardı. Sedirin, paçulinin falan arasında duruyor. Dikkatli koklayın ne kadar kaliteli kullandığını hissedebilirsiniz.
                    - Stop the car...
                    - What ?!
                    - Stop the fuckin' car!

Yorum

Dikkatimi çekti çok beğenilen incir kokuları genellikle hindistan cevizi notası da barındırıyor. Hindistan cevizi daha baskın bir koku olduğundan parfümün karakteri o yöne doğru kayıyor bence. Bkz: Philosykos, Premier Figuier, italian summer fig, marc jacobs man vs.

Benim beğendiğim incirler ise:

Philosykos, Dune, Figuier Eden

Yorum

Nispeten hesaplı ve güzel bir incir kokusu arayanların Ferrari - Noble Fig'e de bakmasını öneririm. Fiyat/performans olarak çok beğendim.

Yorum

Sanatsal olarak Pulp, koku güzelliği olarak Philsykos'taki incir kullanımlarını çok seviyorum. Bazı kokuları parfüm notasına çevirmek çok zordur, tahminime göre incir bunlardan bir tanesi.

Yorum

İşleniyor...
                          X