Duyuru

Çökme
Henüz duyuru yok.

Yerli Fragrantica

Çökme
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
Yeni Mesajlar

• Yerli Fragrantica

Herkese merhaba,
    Uzun zamandır kokulara karşı ilgim var. Hobi seviyesinde diyebilirim. Ancak bunu bir adım öteye taşımak gibi bir plan içerisindeyim. Parfüm yorumları ve tanıtımları konusunda bilindik 2 forumdan başka kaynak yok. Bu alanda bir eksiklik olduğu düşüncesindeyim. Sizce Fragrantica benzeri, değerlendirmelerin ve anketlerin olduğu yerli bir internet sitesine ihtiyacımız var mı?
    Değerli görüşlerinizi bekliyorum. Herkese iyi forumlar.

Orjinal yazı sahibi: mete
    Herkese merhaba,
    Uzun zamandır kokulara karşı ilgim var. Hobi seviyesinde diyebilirim. Ancak bunu bir adım öteye taşımak gibi bir plan içerisindeyim. Parfüm yorumları ve tanıtımları konusunda bilindik 2 forumdan başka kaynak yok. Bu alanda bir eksiklik olduğu düşüncesindeyim. Sizce Fragrantica benzeri, değerlendirmelerin ve anketlerin olduğu yerli bir internet sitesine ihtiyacımız var mı?
    Değerli görüşlerinizi bekliyorum. Herkese iyi forumlar.
    Kesinlikle ama kesinlikle böyle bir platforma ihtiyaç var. Özellikle ülkemizde böyle bu alanda bir boşluk var. Böyle bir site dizayn edilirse çok faydalı olacağını düşünüyorum.

VTR-L29 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum

Fragrantica 2007 yılından bu yana yaklaşık 12 yıldır aktif.

Ve şu anda veritabanına kayıtlı; 52.253 parfüm, 538.900 üye mevcut.

Basenotes 1999-2000 yılından bu yana olması lazım.

Şu anda ülkemizde bulunan forumlar genelde hazır script forum yazılımı kullanmakta "xenforo, vbullettin.. gibi" ..

Fragrangica..vb. gibi internasyonel platform oluşturmak zor ve imkansız değil elbette, sağlam bir altyapı, yazılım, genele hitap edebilecek marka ve domain ile mümkün..

En kısa yol; eldeki mevcut olanları değerlendirmek gibi...

Yorum

hlttmz haklısınız. Ciddi bir bütçe ve emek istiyor. Ayrıca sağlam bir ekip tarafından yönetilmeli.

Fragrantica ve Basenotes sitelerini bu işe gönül vermiş kişiler dışında pek kimse bilmiyor. Bilseler de ingilizce içerik ilgilerini çekmiyor. Bunlar benim gözlemlerim.

Ayrıca kokuyla ilgilenen insanların artması, eldeki mevcut imkanların yani forumların da daha fazla kullanılmasını sağlayacaktır diye düşünüyorum.

Yorum

Şu anda Fragrantica gibi bir site kurmaya kalksanız size özel bir yazılımla en az 30 bin ile 50 bin TL arası değişen bir rakama sadece siteyi açabilirsiniz. Bu sitenin yıllık giderleri hariç sadece kurulum bedelidir. Ve çok ciddi anlamda altyapı yatırımı ve çalışma olması gerekiyor. Sadece Türkçe yayın yapacağını ve ülkemizdeki parfümle ilgilenen belirli bir kitle olduğunu da düşünürsek şu aşamada oldukça zor görünüyor. Ama ilerleyen zamanlarda ne olacağı bilinemez.

Yorum

Kendin yapabiliyorsan fragrantica scripti zor bir script değil mümkün olduğunca ona benzetmen lazım oradaki bazı görsellerin benzerini bulmakta zorlanabilirsin ama onlarda halledilebilir gibi... Yine birine scripti 2-3 bine yaptırabilirsin forum kısmını da hazır bu site gibi vbulletin kullanırsın bir eklenti geliştirip bazı özelliklerde ekleyebilirsin. Tr de parfümle ilgilenen az bir kitle var onun için kar düşünüyorsan olmaz. Yani sonuç olarak iyi bir script yaparsan globalde fragranticaya bir alternatif olarak çıkabilirsin iyi bir domainle. Bunun yanında yine yabancı parfüm gruplarının yöneticisi olmalısın ki oralarda parfümseverlere bol bol siteni kaynak gösterebilesin. Başlangıçta fragranticanın datalarını beğenme oranlarını alabilirsin. Facebook gruptaki yorumları o açacağın sitede parfüm yorumlarında kullanabilirsin. Aslında bu sitenin ana sayfasına fragrantica gibi bir şey oturtulabilir fakat değmez türkiyede az bir kitle var. Sen gelir odaklı düşün

Yorum

Aslında farklı bir foruma gerek yok. Günün şartlarına göre forumdan-siteye, siteden foruma ziyaretçi yönlendirmeleri yapılabilir. Gelir anlamında haklısınız. Doların artmasıyla fiyatlar iyice yükseldi. Orijinal kokuların satış oranları düştü. Hiç olmazsa insanlığa faydam olur

Yorum

İnsan tabiki de yerli bir yapım olmasını ister ama bu saatten sonra fragrantica'nın yerini alacağını sanmıyorum.

Yorum

İçe yönelik bir çalışma olursa kesinlikle hüsran olur. Ülkemizde parfum sevdalısı kitle çok niş bir kitle. Türkiye'deki bütün parfüm forumlarını toplasan aktif 200 kullanıcıyı geçmez. Aynı kullanıcılar forumdan foruma geziyor. Dışa yönelik olursa bence yine hüsran olması kuvvetle muhtemel, çünkü dünyada'da aslında parfüm kullanıcıları çok niş bir kitle. Ve o kitle fragrantica ve basenotes'da kümelenmiş bir durumda. Amerikayı yeniden keşfetmek gibi bir şey olur bu.

Yorum

Ben de zaten 17 farklı dilde yayın yapan Fragrantica’nın, kurucusu zoka(Zoran) ile görüşüp .tr uzantılı haklarını siz satın aldınız sandım, bir gün biri yapacak çünkü.😅
                    https://www.fragrantica.com/member/789115/

https://www.instagram.com/sebnemin_dunyasi/

Yorum

• Rayiha
                      Rayiha Yorumladı
                      Yorumu düzenleme
                      Konu dışı olacak ama ben de o Moğolca vb. Fragranticaları meraklısı gönüllüsü hayrına yapıyor sanıyordum, gülmeyin lütfen 🙂 Ben kendime gülüyorum zaten, bir insanin aklı ticarete bu kadar mı çalışmaz...

• dewnew
                      dewnew Yorumladı
                      Yorumu düzenleme
                      😅😅😅

Kesinlikle ihtiyac yok, birakin daginik kalsin.

promesta nin dediklerine ek olarak o 200 kisinin de icerik ureteni/uretebileni/uretmek isteyeni 10% bile yok. 10 yildir bu isin icindeyim gordugum bu.

Bir parfum forumunun maksimum katilimini, aa bu kadar uye var miymis potansiyelini sadece cekilis ve hediye basliklarinda gorursunuz

Yorum

• Lagerfeld
                      Lagerfeld Yorumladı
                      Yorumu düzenleme
                      Çok doğru.

• İlyas
                      İlyas Yorumladı
                      Yorumu düzenleme
                      Birde splitler var hocam.Al ve kaybol arkana bakmadan.Yeniliğe,kültüre kapalı tamamen çevresel söylemleri gözlemleyen bir güruh buhranı ve türemesi oluşuyo saman alevi gibi...

• Lagerfeld
                      Lagerfeld Yorumladı
                      Yorumu düzenleme
                      İlyas Forumu çökerten de onlar işte. Bi' önceki çökmede şu platformu ne kadar az kişinin layıkıyla kullandığını gördüm. Hediye, çekiliş ya da split sona erdiğinde kaymak gibi oluyor forum. İçerik üretmeye çabalayanların, katkı sağlamaya çalışanların, yorum yazanların toplamının 20 kişiyi geçmediği gerçeğini görüyorsunuz. Üzücü ama yapacak bi' şey yok, ben bıraktım bu sorunla ilgilenmeyi zaten herkes nasıl biliyorsa öyle takılsın yeter ki şu çökmeler çözülsün. Bi' şey yazacağım 45 saat açamıyorum şu sayfayı..

Orjinal yazı sahibi: Leto View Post
                    Bir parfum forumunun maksimum katilimini, aa bu kadar uye var miymis potansiyelini sadece cekilis ve hediye basliklarinda gorursunuz
                    Doğru söze ne denir.

Yorum

Ben kullanıcı kitlesinin geniş olabileceğini düşünüyorum. Şöyle ki açık parfüm alanlar dahi orijinalinin puan ve yorumlarına bakıp karar verebilir. Yani bu işin ehli kişiler zaten yabancı kaynakları biliyor ve kullanıyor. Ama e-ticaret sitelerinde 200 kişinin dışında binlerce insan parfüm alıyor.
                      Amaç fragrantica'nın yerini alabilmek değil. Türkçe kaynak oluşturmak.
                      Diğer taraftan da çoğunluk mantıklı bulmadığına göre uğraşmaya değmeyebilir.

Yorum

Mete Bey ben kendimi yanlis ifade ettiysem özür dilerim, ortaya bir emek cikarma gayesindeyseniz asla kucumsemek, tepeden bakmak niyetinde degilim.
                        Demek istedigim su ki, benzer hizmet yillarca muhtelif blog ve forumlarla tamamen ucretsiz verildi, ancak yillar icersinde malesef bir avuc insanin disina yayilamadi, ki cogu da birbirini tanir.

Gordugum kadariyla ulkemizde 'genis halk kitlelerinin' parfum alma secimleri ve kararlarini bilgi, nesnel analiz ve yorum degil, cok buyuk agirlikla reklamlar, klise sloganlar, öznel deneyimler ve marka sevgisi etkiliyor.

Yorum

Burada "Bugün hangi parfümü kullandım" başlığında bazen öyle güzel yorumlar oluyor ki, keşke bunlar "parfümler" kısmında da arşivlense diyorum.

Yorum

• matrai
                            matrai Yorumladı
                            Yorumu düzenleme
                            Yakın zamanda yine bir arşivleme silsilesi gelecek. Bu sıralar pek fazla boşluk bulamıyorum. Yine güzel bir tarama yapacağım

• Rayiha
                            Rayiha Yorumladı
                            Yorumu düzenleme
                            Şimdiden kolay gelsin o halde 🙂
                        İşleniyor...
                        X