Duyuru

Çökme
Henüz duyuru yok.

Parfüm Hobisi Klasik Müzik Sevenler Derneği

Çökme
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
Yeni Mesajlar

Yorum

..

Yorum

Yorum

ben aşeriyorum yemin ederim; keza spotifay’da da en çok klasik müzik dinlemişim bu yıl.. Şaşırdık mı, hayır

Yorum

• Rayiha
            Rayiha Yorumladı
            Yorumu düzenleme
            Perili köşkler, ağır ahşap mobilyalar, kalın kadife perdeler geliyor aklıma Swann

• Swann
            Swann Yorumladı
            Yorumu düzenleme
            Ben sanırsam o döneme aidim Rayiha

• Aryan
            Aryan Yorumladı
            Yorumu düzenleme
            Şato müziği, vampirlerin milli marşı... Ne kadar da gotik!

Bergmanvari!

Ölümün insanlar üzerinde yarattığı travmanın adeta deliliğe dönüşmüşlüğünün resmi, insanların gördüğü bir ölüm-kabus alegorisi:

Danse Macabre (Ölüm Dansı)

İmparatoru da, burjuvası da, aristokratı da, şövalyesi de, prensesi de; hepsi el ele, ölümün zorladığı bu son dansla toprak altına ilerler:

"İmparator, kılıcın sana yardım edemez.
          Asan ve tacın burada kıymetsiz.
          Artık elinden tuttum.
          Dansıma iştirak etmek zorundasın!"

Köylüsü de, demircisi de, dilencisi de, hepsi el ele; ölümün davet ettiği çember dansını etmek zorundadır:

"Çok çalışmak çok didinmek zorundaydım.
          Kan ter içinde kaldım.
          Yine de ölümden kaçmak isterim;
          Fakat işte buradayım, hiçbir şansım yok!"

Click image for larger version  Name:	55vJSH.jpg Views:	0 Size:	2.79 MB ID:	187355

Son Düzenleme Aryan; 06-12-20, 00:36. Tarafından yapıldı.

Yorum

• Swann
            Swann Yorumladı
            Yorumu düzenleme
            sevgili Aryan; tesadufen az bir miktar kalan Bergman filmlerini izliyorum ben de bu ay; hatta blogda da https://homerostanfatoya.blogspot.com yazmaya baslicam ufak ufak bu eser ise bana ölümden çok yaşamı hatırlatıyor nedense zaten en nihayetinde kesişmeyecekler mi; işte o tepe noktasını tam olarak...

• Rayiha
            Rayiha Yorumladı
            Yorumu düzenleme
            Valslerin yeri geldiğinde ne kadar tekinsiz olabileceğinin bir örneği gibi.

Dinlerken birden beynimde bir şimşek çaktı Aryan , bu eserin ana teması Sezen Aksu'nun "Son Bakış"ında tekrar eden ana temayla çok benzer. Evet, biri seri bir vals, diğeri ise ağır bir Zeybek havası gibi, ritmik yapı farklı ama melodi çok benzer. Şarkının adının Son Bakış olmasının sebebi ise, Aysel Gürel'in bu şiiri acı bir olayın fotoğrafındaki son bakışa ithafen yazmış olması. Danse Macabre gibi ölümün az öncesine dair... Sezen Aksu bu şarkıyı bestelerken böyle bir bağ kurdu ve atıfta bulundu mu, bilinçaltında kalan melodi bu sözlerle mi ortaya çıktı, yoksa garip bir tesadüf mü bilinmez...

Benzer bulduğum kısımlar:
            Danse Macabre, 0:30'da başlıyor (senin paylaştığın linkte)
            Son Bakış: 1:50'de başlıyor: https://www.youtube.com/watch?v=Lb1kLt9blD4

• Aryan
            Aryan Yorumladı
            Yorumu düzenleme
            İlginç bir bakış açısı Rayiha. Sezen Aksu'nun o şarkısına pek hakim değilim. Şarkının ruhuyla bağlantı kurmuşsunuz ama melodisini kulağımda oturtmak, bağlantısını kurmak için biraz daha fazla, dikkatli bir şekilde dinlemek gerek sanırım...
            Son Düzenleme Aryan; 06-12-20, 19:59. Tarafından yapıldı.

Orjinal yazı sahibi: Swann View Post
          sevgili Aryan; tesadufen az bir miktar kalan Bergman filmlerini izliyorum ben de bu ay; hatta blogda da https://homerostanfatoya.blogspot.com yazmaya baslicam ufak ufak bu eser ise bana ölümden çok yaşamı hatırlatıyor nedense zaten en nihayetinde kesişmeyecekler mi; işte o tepe noktasını tam olarak...
          Bergmanvari derken tahmin etmişsindir, bunda en büyük pay kuşkusuz sinema tarihinin en kült sahnelerinden biri olan ölüm dansının yer aldığı Yedinci Mühür filmi.

Click image for larger version  Name:	the-seventh-seal.jpg Views:	0 Size:	1.91 MB ID:	187402

Bergman, benim en sevdiğim yönetmenlerden. Bergmanvari demem tabii ki tek bir film ile alakalı değil, ölüm ve varoluşsal bulantı temasının onun genel olarak filmlerindeki varoluşçu temalardan biri olması.

Eğer Bergman ve bol diyaloglu filmler seviyorsan sana yine benim çok sevdiğim senarist-yazar-yönetmenlerden, o da benim gibi büyük bir Bergman hayranı olan Woody Allen'ın "Love and Death" filmini tavsiye ederim.

Film özellikle Rus Edebiyatına bol bol göndermeler içeren
          (Savaş ve Barış, Anna Karenina, Karamazov Kardeşler, Suç ve Ceza, Kumarbaz, Budala vs...), hatta senaryoda dahi Rus edebiyatı romanlarının etkisinin hissedildiği; biraz yer yer bazı rus romanlarına paralel giden kompleks senaryosuyla Bergmanvari bir parodi olması, özellikle Yedinci Mühür filmine göndermeleriyle dikkat çeken, sinefiller tarafından sevilen bir film. Aşk, ölüm, savaş, tanrı üzerine aforizmatik olabilecek seviyede felsefik ve komik müthiş diyaloglar barındıran erken dönem bir Woody Allen klasiği.

Click image for larger version  Name:	91LTAumdGyL._SL1500_.jpg Views:	0 Size:	441.8 KB ID:	187403

Sana bol Bergmanlı günler, iyi seyirler diliyorum Swann. Bloguna karalarsan bir şeyler, elbette zevkle okuruz.
          Son Düzenleme Aryan; 06-12-20, 18:42. Tarafından yapıldı.

Yorum

Az ama çok..

Yorum

Yorum

Yorum

Yorum

Debussy ile dalgalar, hatta bulutlar üstünde...

Yorum

• Swann
                      Swann Yorumladı
                      Yorumu düzenleme
                      Fantastik! Çok tarzım olmasa da şahane..

Yorum

Bu sayfa, Sarabande'siz olamazdı...

Yorum

Yorum

çok iyi değil mi?

Yorum

İşleniyor...
                          X