Duyuru

Çökme
Henüz duyuru yok.

Anozmiya (anosmia)

Çökme
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
Yeni Mesajlar

• Anozmiya (anosmia)

Click image for larger version

Name:	
Views:	0
Size:	26.3 KB
ID:	12592Anozmiya (Anosmia) Nedir?
    Anozmiya, koku alamama hastalığına verilen isimdir. Nasıl ki bir kör göremiyor, bir sağır duyamıyorsa, bir anozmi de koku alamaz. Bu yüzden tatma duyusu da yeterince işlevini yerine getiremez. Bu hastalığın temel sebepleri sinüs hastalıkları, burun boşluğundaki büyümeler, viral enfeksiyonlar ve kafa travmalarıdır.
    Anozmi doğan bebekler çoğu zaman büyüdüklerinde bu hastalığa sahip olduklarını fark etmezler. Çünkü hiçbir zaman koklamanın nasıl bir his olduğunu bilmemişlerdir. Anozmi Vakfı, anozmiye sahip olanlar kokuya karşı hiçbir duyarlılığa sahip olmadıkları için evlerinde yangına karşı çok sayıda alarm kullanmalarını ve gazla çalışan hiçbir alet kullanmamalarını önermektedirler.

Tam tersi de Jean Baptise Grenouille oluyor işte.

- Stop the car...
    - What ?!
    - Stop the fuckin' car!

Yorum

kötüymüş ..

ilk kez duydum bu durumu. bilgilendirme için teşekkürler.

Yorum

Sinüzitim olduğu için dönem dönem koku alma duyumu burundan kaybediyorum fakat ağız yoluyla tam olmasada tamamlıyorum , ama koku alamamak çok kötü birşey birde koku hobisi olan biri için alınan bir duyu ise bu çok kötü birşey özgürlüğümü çalmışlar gibi hissediyorum bu dönemlerde

Yorum

Bazı moleküllere selektif anozmi de olabiliyor. Ambroxan mesela.

Yorum

• Guest's Avatar
            Misafir Yorumladı
            Yorumu düzenleme
            Anozminin ne olduğunu biliyordum ama bu yazdığınızı ilk defa okudum.Teşekkür ederim,bilgilendirme için

Buradaki hiçbir üyenin yaşamak istemediği bir durum, o yüzden sağlığımızın kıymetini bilelim.

Yorum

Belli bir yaşta anozmiye yakalanan bir arkadaşım, hastalığa yakalanmadan önce severek kullandığı ve kokusunu hatırladığı en son parfüm Davidoff Cool Water olduğu için hala ve sadece onu kullanıyor. Ben bu durumu, yani anozmik olduğunu bilmeden, Cool Water'ı da bugün kullanmayı biraz garipsediğimden, kendisiyle parfümler hakkında sohbet etme amacıyla kendi merakımdan, koku dünyasının nasıl uçsuz bucaksız olduğundan, keşfetmenin ne kadar heyecan verici olduğundan, sevdiğim ilginç kokulardan falan bahsedip, onun bu konuda neler düşündüğünü sormuştum. Verdiği kısa cevaptan sonra sohbet sona erdi. Kendimi çok salak hissetmiştim.

Yorum

Annem ve Babam da mu hastalıktan muzdarip. Hayatlarında hiç koku koklamamışlar ne güzel ne kötü kokuları. Bende ise aksine çok hassas bir burun var. Kaç kere evde yangın riskini önledim. Çok kötü birşey..
              Nawab of Oudh, NY Oud, Naxos, NY Amber, Mona Vanille

Yorum

İşleniyor...
              X