Duyuru

Çökme
Henüz duyuru yok.

Bugün Hangi Parfümü Kullandım? Eylul-2021

Çökme
This topic is closed.
X
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
Yeni Mesajlar

• Versace PH.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Yorum

• Linari | Fuoco Infernale
      Çakmak taşı, odun ve hafif yeşil tarafı ile Moon Dust'ı oldukça andırıyor. Yeşillik Moon Dust'a nazaran daha otsu. Tatlılık yine oldukça az, tarzı ise Greene Street'e yakın yeşil hafifçe sentetik amber-menekşe kıvamında. Moon Dust'ın nispeten daha sade ve odunsu mineralli yapısını daha çok beğeniyorum.

Yorum

• PDM - Layton. 🙂

Yorum

• Epey zamandır ferah ve ye çok tatlı olmayan gül kokuları arıyordum. Guerlain Bloom of Rose EdP ve Lancome Idole Intense'ten sonra orijinal Idole'ü de edindim. Idole'ü daha önceki denemelerimde miski keskin bulmam yüzünden pek sevmemiştim, zaten gül kokuları o zamanlar pek cazip de gelmiyordu. Ancak canımın fena halde gül çektiği bu aralar, hem yoğun gül içermesi, hem de gül sıcak günler için hafif deterjansı bir temizlik hissi verebileceği için Intense'i de beğenmiş olmamdan cesaret bulup minik boyunu aldım.

Parfüm ilk anda yoğun ve tatlı bir gülle açılıyor, bu aşamada hafif pudralı bir his de veriyor. Tatlılığın nedeni sanırım armut akoru. Meyveden gelen tatlılığın azaldığı orta ve dip notalarda ise gül ve miskin uyumlu bir birlikteliği var. Bu aşamaları gerçekten çok sevdim. Aradığım türden, ferah ve temiz, neredeyse şampuan gibi kokuyor. En sonlarda ise gülün varlığı gittikçe azalırken misk ve hafiften vanilya ön plana çıkıyor. Açılış sonrasında Chanel Chance Eau Tendre EdP ile benzer bir hissiyat aldım. Ancak yine de sanki bu parfümü çok eskilerden biliyormuşum gibi geldi ama ne olduğunu çıkaramadım. Belki de "sıradanlık" olarak eleştirilen şey tam da bu "tanıdıklık" hali olabilir.

Reklam kampanyasında gösterilenin aksine Idole klasik anlamda fazlasıyla feminen ve geleneksel, naif bir parfüm, ve yine iddia edildiiği gibi bir şipre değil, şiprenin gerçekten hissedildiği Intense versiyonu daha güçlü ve karakterli bir koku. Bu noktada "Idole L'Eau olarak tasarlanan koku yanlışlıkla Idole olarak piyasaya sürüldü de, Idole olarak çıkması gereken versiyon mecburen Intense olarak mı çıkarıldı" diye düşünmemek elde değil Çok özel, biricik bir parfüm değil, hatta fazlası ile sıradan olabilir, ancak bu sıradanlık, tanıdıklık ile birleşince, gündelik hayatın temposu içinde güvenli bir liman da olabilir diye düşünüyorum.
          Son Düzenleme Rayiha; 27-06-21, 04:43. Tarafından yapıldı.

Yorum

• Aryan
            Aryan Yorumladı
            Yorumu düzenleme
            Ne olacak bizim bu gül sevdamız...

• Valla ne oldu bilmiyorum ama bu sıcakta tişörtüme 2 fıs baccarat extrait sıktım yapcak birşey yok özlemişim kokuyu .🙄

Yorum

• Creed - Virgin Island Water. 🙂

Yorum

• ULRICH LANG... LIGHTSPACE

Yaz icin ideal bir secenek... Hem fiyat hem performans olarak cok iyi.. Arkadaslar pek katilmasa da ben Alex 2 ye benzetiyorum hafiflestirilmis seyreltilmis hali .. denemenizi oneririm...

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum

• Sigilli EA

Yorum

• Gentle Fluidty silver

Yorum

• Yves Saint Laurent - Y

Yorum

• Armani gio profumo

Yorum

• Alviero martini geo uomo.

Yorum

• Dunhill Century

Yorum

• mefisto gentiluomo

Yorum

• Sun Men, Jil Sander

Koku tasarımı Alain Astori, Beatrice Piquet’a ait baharatlı aromatik koku grubunda yer alan bir yaz parfümü.

2002 yılı çıkışlı bu koku bergamot, mandalina çizgisinde turunçgiller ile suyu az, meyveli yönü fazla calone’lu bir açılışa sahip. Ardından uysal otlar ve agresyon içermeyen kakule gibi hafif aromatik baharatlar ile biraz sıcak-yeşil, küçük bir demet tatlı beyaz çiçekler ile de biraz yaz vurgulu.

Tatlımsı yaz çiçeklerinin baz bölümündeki vanilya-kumarin-heliotrope destekli sandal/miske eklenenmesiyle az da olsa hafif hindistancevizinin sütlü tropikliğini anımsatacak kremsi bir hissiyat ile tenimizdeki güneş kreminde duyulan yaz estetiği yakalanmak istenmiş. İstenmiş diyorum, çünkü bu yönü çok çok çekimser kalmış; güneş kremi tarzı bir karakter koyma konusunda başarısız buldum. Standart kullanıcıların kokunun bu yönünü fark edeceklerinden dahi şüpheliyim. Zaten bu özellik ile anılmayı hak edecek bir parfüm de değil. (89'daki Pierre Bourdon tasarımlı Jil Sander Sun'ı koklamasam da güneş kremi hissiyatı açısından ve hatta genel olarak daha güzel bir parfüm olduğunu hissedebiliyorum.)

Yukarıda yazdığım gibi zorlama ile görece yakalanabilecek “biraz”, “çok az”, “hafif” dokunuşlar, nüanslar içerebilirse de en nihayetinde totalde karşımızda duran klasik, aşina bir narenciye/çiçeksi-kremsi misk ekseninde heyecan ve farklılık yaratmayan bir koku. Piyasada daha çok yine uygun fiyatıyla dikkat çeken parfümler familyasından…

Not: Bu arada koku şu an sonda birazcık tatlılık vererek meyvelendi sanki, ne alaka? Gerçekten anlamıyorum.

Click image for larger version  Name:	jil2.jpg Views:	0 Size:	120.7 KB ID:	201971
                              Son Düzenleme Aryan; 28-06-21, 16:13. Tarafından yapıldı.

Yorum

• Rayiha
                                Rayiha Yorumladı
                                Yorumu düzenleme
                                Orijinal Sun'ı birkaç yıl önce büyük bir hevesle denemiş ama hayalkırıklığına uğramıştım. Çok sevdiğim güneş kremleri gibi kokmak bir yana, kendimi kötü hissettirecek kadar fena gelmişti... Bir de çok saçma ama Pierre Bourdon'u ilk duyduğumda Anthony Bourdain ile karıştırmış ve "koku da mı tasarlıyormuş" diye şaşırmıştım.

• Aryan
                                Aryan Yorumladı
                                Yorumu düzenleme
                                Al birini vur ötekine gibi bir durum varsa da Sun Men kadar kötü olamaz ya... Rayiha

• Rayiha
                                Rayiha Yorumladı
                                Yorumu düzenleme
                                Bana bozuk bir tester denk gelmediyse fena kapışırlar gibi duruyor Aryan
                            İşleniyor...
                            X