Duyuru

Çökme
Henüz duyuru yok.

Vintage YSL Opium

Çökme
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
Yeni Mesajlar

• Vintage YSL Opium

Sevgili Gofret sayesinde adamakıllı deneme fırsatım olan, muhteşem kreasyon!!

Bu parfumun basından birden fazla reformulasyon gecti.

Once bildiginiz seffaf cam siseler vardı, kiremit rengi kapaklı. Kiremit rengi tonlarında baska versiyonları da çıktı (opak şişeler).

Ancak asıl köklü reformulasyon 2009'da yılında yapıldı, hem şişe dizaynı komple değişti hem de kokuda epey büyük farklılıklar yapıldı.
    2009'daki şişeler kahverengi tonlarında, ve kahverengi kapakli.
    2013 senesinden sonra ise, kahverengi kapakların yerini altın rengi kapaklar aldı.

Bu son reformulasyon ise gerçek bir facia.

2009 yılındaki reformulasyon bile beni bu kadar ürkütmemişti.
    Ancak cok sanslıyım ki, artık elimde son reformulasyona göre cok daha iyi olan bir şişe var (2013 öncesi üretim), hem de sevgili Gofret sayesinde bir vintage Opium var.

Farklar neler mi?

İlk formulasyonda çiçekler ve baharatlar daha ağır basıyor.
    Daha pudralı bir havası var. Tütsü hala ön planda ama 2009 reformulasyonuna göre daha sakin.

2009 reformulasyonu ise Tom Ford zamanında üretilen EL Youth Dew Amber Nude'a epey benzer. Tütsü ve mür ve diger reçineli notalar daha baskın. Baharatlar da öyle, cicekler daha geri planda.
    Bence ilk formulasyona göre daha zor bir koku ama hala cok güzel.

Son reformulasyon ise maalesef cok kötü, tütsü ve reçineler cok zayıflamış, baharatlar belirgin ama zayıf, cicekler biraz daha ön planda.
    Daha kolay ama daha sıradan, kalıcılıgı zayıf bir kokuya dönüştü artık bu efsane..

Güzel ve acıklı yorumun için teşekkürler minty.
    Vedat Ozan Bey'in Parfümler kitabında hikayesini anlattığı Opium'u okurken tüylerim diken diken olmuştu

Yorum

Orjinal yazı sahibi: murrjm View Post
      Güzel ve acıklı yorumun için teşekkürler minty.
      Vedat Ozan Bey'in Parfümler kitabında hikayesini anlattığı Opium'u okurken tüylerim diken diken olmuştu
      Teşekkür ederim Murrjm.. Gerçekten acıklı :-(

Yorum

Minty hanım ellenize kaleminize sağılık ! Sizin yorumlar okumak büyük bir zevk. İnşallah daha sık yazarsınız.
        Ben de bu yaz vintaj Opium denedım... gerçekten bam başka bir koku.

Yorum

Ne yazıkki o muhteşem kokuları günden güne eritiyorlar hepsi artık kolonya kıvamında ne kokusu belirgin nede performansı.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Sofya View Post
            Minty hanım ellenize kaleminize sağılık ! Sizin yorumlar okumak büyük bir zevk. İnşallah daha sık yazarsınız.
            Ben de bu yaz vintaj Opium denedım... gerçekten bam başka bir koku.
            Çok teşekkür ederim, çok naziksiniz her zamanki gibi :-)
            Vintage Opium gerçekten bambaşka bir dünyaymış..
            Galiba 70'li yıllarda yaşamamız gerekiyordu :-))

Yorum

Orjinal yazı sahibi: matrai View Post
              Ne yazıkki o muhteşem kokuları günden güne eritiyorlar hepsi artık kolonya kıvamında ne kokusu belirgin nede performansı.
              Bahaneleri de IFRA!! Ok bir noktaya kadar haklı olabilirler, ama cok sevdigim Chanel Allure'a bakıyorum, icinde ne meşe yosunu var ne başka bir allerjen.
              Ama koku eau de Allure olmus :-(

Yorum

Yine çok güzel bir yorum olmuş ellerine sağlık Aysucum. Seviyorum böyle ayrıntılı yorumları okumayı bir yandanda üzülüyorum eski parfümlerin şimdiki haline...
                http://www.fragrantica.com/member/1049144/

Yorum

4 sene önce, annem öldüğünde, evini boşaltırken dolabından yarıya yakını dolu bir şişe vintage Opium çıkmıştı. Sadece kapağını açtığımda bile etrafa buram buram kokusu yayılıyordu.

Yorum

Annem'in ve anneannemin çok sevdiği ve kullandığı bir parfümdü zamanında.

Eskiden 80'li yıllarda maksim gazinosunda sahnenin en önünde masaları. Bülent Ersoy'un sahne aldığı bir gece. Annem anlatıyor. "Daha sahneye çıkmadan nefis bir koku yayıldı içeri buram buram bayıldık annemle kokuya, sonra öğrendik YSL Opium'muş".

Hatta çok komik bir olayda var. Yine 80li yıllar. Bülent Ersoy yurtdışı seyahatinden Türkiye'ye dönüyor. Atatürk havalimanında valizi bir açıyorlar bir kaç kutu YSL Opium. Opium malumunuz Türkçesi Afyon uyuşturucu. Kadını saatlerce havaalanında tutmuşlar uyuşturucu madde sanıp. 😂

Yorum

Elimde 2015 üretim EDT Opium var.Kokusunu eski haliyle mukayese edemem belki ama çok güçlü koku.

Yorum

Elimde su sekil bir sisesi var, reformule olmamis hali mi, biri beni aydinlatabilir mi?

Yorum

İşleniyor...
                      X