Duyuru

Çökme
Henüz duyuru yok.

Frederic Malle - Carnal Flower (2005)

Çökme
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
Yeni Mesajlar

• Frederic Malle - Carnal Flower (2005)

"Kırlardan Geliyorlar (TURGUT UYAR)

kırlardan geliyorlar ellerinde sümbülteber
    elbette kırlardan kırlardan gelecekler
    başka türlü nasıl güzelleşir bu akşamüstleri
    söyleyin nasıl dayanılır dükkanlara depolara
    bu katran kokusu başka türlü nasıl geçer

sonsuza varmadan bir önceyiz sanki
    -o sayının da bir adı vardı unuttum -
    her şey öyle saydam öyle madensel
    kapıların kilitleri açık ve herkes uykusuz
    hepsinin elinde bir saat bir sümbülteber

eskiden şaşardık bazı şeylerin yokluğuna
    artık bu yokları var etmeyi usladık
    ağaçları budadık omandan balıkları tuttuk denizden
    hani bazı açılmaz sanılan kapıları omuzladık
    çünkü herkesin elinde bir saat bir sümbülteber

hey koca dünya nasıl avucumuzdasın
    nasıl da parlıyorsun ey gözleri maden
    çözdüğüm bütün bulmacalardan zorludur yüreğin
    elbette kırlardan gelecekler kırlardan
    kırlardan gelecekler ellerinde sümbülteber

ey güzelim sümbül ve teber ey canım
    gördüğüm sanki o değildi
    sanki kuşlar albümünden bir maden"

Yazıma bir Turgut UYAR şiiri ile başladım çünkü bu parfüm öyle sıradan bir koku değil, şiir gibi ve her koklayan bu şiiri farklı bir şekilde yorumlamakta.

Frederic Malle üst sınıf (lüks tüketim) için parfümler üreten bir marka. Ürettiği tüm kokular ünlü parfümörlerin imzalarını taşımakta. Ürettiği kokuları beğenirsiniz veya beğenmezsiniz ama asla kalitesiz, üstünkörü ve satış amaçlı üretilmiş basit bir parfüm diyemezsiniz. İşte bugünkü inceleme yazımızı oluşturan parfüm de yine ünlü bir parfümör olan "Dominique Ropion" elinden çıkmış ustaca bir parfüm.

Kokuya geçmeden önce belirtmek isterim koku yukardaki şiirden de anlaşılacağı üzere sümbülteber üzerine oturtulmuş. Sümbülteber genellikle riskli bir nota çünkü koklayanlara bazen farklı gelebilmekte. Ayrıca güçlü bir kokusu olduğu için genellikle kokuyu domine etmekte. Bu açıdan ustaca işlenmesi gereken bir koku.
    Click image for larger version

Name:	Jo-Malone-Tuberose-Angelica-Cologne-Intense-600x433.jpg
Views:	155
Size:	68.0 KB
ID:	58208

Sümbülteber Çiçeği​

Kokumuza geçecek olursak parfümü kesinlikle tene sıkmak gerektiğini söyleyebilirim. Benim tenimde koku bana daha güzel geldi. Parfüm ilk sıktığınız an inanılmaz bir doğallıkla açılıyor. Beyaz çiçekler karşılıyor sizi. Sanki binlerce saksının bulunduğu bir çiçekçi dükkanındasınız. İlk sıktığınız an neredeyse hiç tatlı olmayan oldukça yeşil ve beyaz çiçeklerle birlikte toprak kokusunu andıran bir koku da yayılıyor. Sanırım bunun nedeni kullanılan kavun. Ancak sararmış tatlı kavun gibi düşünmeyin bunu. Yeşil daha tam tatlılaşmamış bir kavun. Sanırım topraksı yeşilimsi etkiyi sağlıyor. Bu açıdan açılış kesinlikle muhteşem.

Click image for larger version

Name:	Carnal-Flower-Frederic-Malle-SOTD-Club-768x512.jpg
Views:	89
Size:	69.6 KB
ID:	58209

Ardından kokumuza sümbülteber ve hindistan cevizi ekleniyor. Dominique Ropion burada da ustalığını göstermiş demem gerekiyor. Hindistan cevizi tüm kokuyu altüst edebilecekken sadece yan aktör olarak kalabilmesini sağlayabilmiş. Sümbülteberin ve hindistan cevizinin kokuya eklenmesi ile birlikte kokumuz tatlılaşmaya başlıyor ancak kararında bir tatlılık şeklinde. Sonrasında koku tenden ayrılana kadar aynı ve tek düze olarak etkisini sürdürüyor.

Carnal Flower ismindeki şehveti barındırıyor mu? Hayır. Ancak bana huzur ve güven aşıladığını söyleyebilirim. Deneyimlediğim en doğal yeşil tonları ve beyaz çiçekleri barındıran çok çok iyi derecede harmanlanmış bir çiçek kokusu. Koku kadınsı gelebilmekte ancak şık bir takım elbise ile oldukça iyi gidebilir.

Kokuyu karanlık kokuları veya maskülen tarzı sevenler beğenmeyebilir. Benim için kesinlikle muhteşem bir koku olarak kalacak. Fiyat olarak bu fiyatı verip sahip olmayı düşünmeyebilirsiniz. Ancak çiçek kokularını seviyorsanız kesinlikle sahip olunmalı.

Performansı kesinlikle harika. İki fıs ile küçük bir odayı doldurabilir. Farkedilirliği ilk 3-4 saat oldukça iyi. Kalıcılık kesinlikle çok çok iyi. (Bu bir çiçek kokusu o açıdan bence bu en büyük başarısı)

Benim tavsiyem herkesin en azından bir kere olsun bu kokuyu deneyimlemesi. Özellikle huzurlu bir müzik eşliğinde dinlenirken kullanırsanız ruhsal açıdan size çok iyi geleceği kanaatindeyim.

Puanlamaya geçecek olursak benim puanım: 9/10
    Son Düzenleme Azzura; 25-12-17, 23:47. Tarafından yapıldı.

Şiir ve Carnal flower son derece uyumlu olmuş, yine çok güzel bir inceleme yalnız görseller görünmüyor Kürşat hocam...

Yorum

• Azzura
      Azzura Yorumladı
      Yorumu düzenleme
      Teşekkürler Hatice hanım görsellerle ilgileniyorum hemen teşekkürler

Turgut Uyar'ı da ayrı bir severiz zaten. İnceleme çok fikir verici olmuş. Teşekkürler.
    estefanyen

Yorum

"Merak ettiğiniz parfümler" başlığında not olarak bırakmıştım, burada görmek güzel oldu, teşekkürler...

Yorum

Fiyatını yüksek bulanlar, daha ekonomik bir seçenek olarak YSL Supŕeme Bouquet veya Magnifient Blossom deneyebilir. Daha da uygun bir alternatif olarak Michael Kors klasik.

Yorum

Çok güzel harmanlanmış bir yeşil koku.

Yorum

Elinize emeğinize sağlık,koku kalitesine söz edemem belki fakat çok çiçeksi kokulardan hoşlanmayan biri olarak iyi anlaşamadım bu kokuyla

Yorum

İşleniyor...
            X