Duyuru

Çökme
Henüz duyuru yok.

Türkçe - Ambre Urinal not Imperial

Çökme
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
Yeni Mesajlar

• Türkçe - Ambre Urinal not Imperial

Bugün sizlere bana koleksiyon işini bıraktırıp beni parfüm yapmaya itekleyen bir parfümü inceleyeceğim. Parfüm demek pek doğru olur mu bilmiyorum ama...

Onun adı ''Ambre Urinal not Imperial''. Adı bile ne kadar güzel değil mi? Söylerken insanın ağzına nasıl da güzel oturuyor. Ve AUnI öylesine çıkartılmış bir sıvı da değil. Onun bir amacı var; amacı Ambre Sultan haricindeki tüm amberlere savaş açmak. Tüm amberlere savaş ilanı açmış bu sıvıyı yavaştan incelemeye başlayabilirim artık onun amacından bahsettiğimize göre. Bu arada bu amaç bu sıvının yapanı tarafından belirlenmiş. Benim için amberden çok tüm özgün parfümlere savaş açmış bir sıvı ''Ambre Urinal not Imperial''.

Ambre Urinal'in başlangıcı hayatımda hiç koklamadığım bir şey ile başlıyor. Bu hayatımda hiç koklamadığım şeyi sizlere nasıl anlatacağım pek bir fikrim yok ama yine de bir şeyler karalamaya çalışayım. Asit, toz ve garip bir kokunun birleşiminden oluşuyor. Kaç kez denedim ama ne olduğunu bir türlü çözemedim. O yüzden sadece burnumu yakarcasına asitli bir koku deyip geçiyorum. Geçiyorum ama keşke geçmesem çünkü beni benden alan Ambre Urinal'ın en can alıcı sahnesi başlangıcı benim için. Onun başlangıcı beni sanki dünyada değil de başka bir evrende hissettiriyor. O başlangıcındaki duyduğum kokuyu muhtemelen hayatım boyunca unutamayacağım ve o kokunun peşine düşeceğim. O başlangıcı emin olun unutulacak gibi değil, bir gün denerseniz eğer ne dediğimi anlayabilirsiniz Ambre Urinal'in başlangıcını övdükçe övesim geliyor fakat siz parfümseverleri de sıkmak istemiyorum o yüzden kaldığımız yerden devam edelim. Bir kaç dakikalık görkemli açılışın ardından sahneye tütsü atlayıveriyor. Ama öyle kilise tütsüsü gibi değil. İyi ki de değil çünkü tütsü notasıyla aram hiç yoktur, çoğunlukla da tütsüsü ile tarihe adını yazdırmış tütsü parfümleri ile hiç anlaşamıyoruz. O kadar tütsüsü ile övülen parfümleri denedikten sonra buradaki tütsüyü sevmem de beni oldukça şaşırttı. Aslında neden şaşırtsın ki? Yüksek kaliteli tütsüyü, kakao ile ustalıkla harmanlandığı takdirde neden sevmeyeyim? Buralar oldukça derin ve gizemli kokuyor. Aslında bu sıvı için en doğru kelime de bu ''GİZEMLİ''. Ambre Urinal gizemlerle dolu bir sıvı. Her aşamasında kalitesine,kokusuna ve notaların işleniş biçimine sizi hayran bırakıyor. Tütsü ve kakao ikilisi sahnede kendilerini sergilerken aralarına kokuyu daha da derin hale getiren reçineler ekleniyor. Ve koku tam rayına oturuveriyor. Tütsü,kako,reçineler ve başlangıçtan kalan o garip ve tarifi zor kokunun az da olsa kalıntıları... Ee, parfümün adı Ambre Imperial değil mi nerede bu amber dediğinizi duyar gibiyim. Hazır olun, yüksek kaliteli bir amber geliyor Tüm bu karanlık, gizemli kokunun sonralarına doğru bir amber ekleniyor ki gerçekten koklamaya değer. Ama amber diyince aklınıza da o kokladığımız on parfümün sekizinde kullanılan amberler gelmesin. Ki zaten adı da zaten bu konuda bizlere ipucu vermiyor mu zaten? Ambre Urinal'deki amber ismiyle örtüşüyor ve bize farklı, ekşi ile tuzlu arasında kalmış ve dumansı amberin pek de tarif edilemez halini benim burnuma sergiliyor. Tatlılık çok az ve tam da sevdiğim gibi çok dengeli kullanılmış. Kokladıkça koklayasım geliyor bu güzelliği...

Çok kısa bir özet geçecek olursam eğer; asitli,tozlu ve ne olduğunu bilmediğim garip ama muazzam bir koku, kakaolu tütsü, Ambre Urinal'e yanık havasını verdiğini düşündüğüm reçineler (yukarıda bahsetmedim ama Ambre Urinal ara ara yanık, karamelimsi kokabiliyor),sonlarında kokuyu belirli bir maskülenlik ve sertlik katmak açısından kullanılan deri ve yüksek kaliteli, tatlılığı az, dengeli kullanılmış bir amber. Her koklayışımda bana farklı şeyler hissettiren Ambre Urinal hayatımda kokladığım en güzel şeyler arasında yerini çoktan kapmış durumda.

Üçüncü paragrafta yazdığım bazı notaları ilk paragrafta yazmadığımın belki farkındasınızdır, bunun sebebi de bu yazıyı yazmam oldukça uzun vaktimi aldı ve ikinci paragrafı yazarken kokusunu alamadığım deriyi üçüncü paragrafı yazarken aldım. Pek bir önemi de yok zaten çünkü bu yazıyı amatör bir burunla yazıyorum. Belki de benim alamadığım,çözemediğim notaları siz hemen ilk denemenizde anlayacaksınız...

Bu kadar kokuyu derinlemesine inceledik. Azcık da genel bilgilere bakalım Ambre Urinal'daki doğal içerik miktarı ise aşağı yukarı %30 ila %35 civarı arasında olup kesin miktarını bilmemekteyim. Ve bu haliyle 1 ml'inin en az 25-30 lira edeceğini düşünüyorum. Çoğunlumuzun hep merak ettiği noktaya değineyim ''kalıcılık ve farkedilirlik''. Gerçekten hiç umursamadım Çünkü o üzerime sıkıp dışarıda gezeceğim bir sıvı değil, o yalnız başıma kaldığım zamanlarda koluma sıkıp onun gizemli ve karanlık dünyasında hayallere dalacağım bir sıvı.

Bu arada bu kokuyu genel beğeni hayranlarının kullanıp seveceğini zannetmiyorum ama yine de uyarımı yapayım kesinlikle genel beğeniye uygun DEĞİL

Teşekkürler @Makedon.
    Son Düzenleme İbrahim20; 10-03-19, 13:29. Tarafından yapıldı.

Her çalışmasını denemiş biri olarak diyorum ki yaptığı son 2 çalışma enfes üstü Hele birtanesi varki Newyork intensimin tahtını sallar.

Yorum

• İbrahim20
      İbrahim20 Yorumladı
      Yorumu düzenleme
      Yakın zamanda denemerim umarım

Bu yazı aşırı derecede ironi mi içeriyor, yoksa ben uykumu mu alamadım?

Yorum

Ben de anigemini gibi düşünüyorum; arkadaşlar daha somut bilgiler verirse iyi olur; yoksa herkes şu-gizemli-kodlu-dile bu forumda bir başlarsa..edebiyat ve kurgu-fantazisinde ben de kozlarımı kullanırım..ama o zaman ayıp olur.

Yorum

• İbrahim20
        İbrahim20 Yorumladı
        Yorumu düzenleme
        Keşke daha somut bilgiler verebilseydim ama kokusunu somut şeylerle bağdaştırmak gerçekten zor

Özellikle kokuyu koklamamış birinin yazılanları anlaması ya da bir bütün olarak değerlendirmesi çok güç olmuş. Makedon arkadaşımız parfüm hakkında bilgi verirse merak edenler için daha iyi bir bilgi aktarımı olacağını düşünüyorum..
      estefanyen

Yorum

Evet bir de şu açıklığa kavuşsun: "Türkçe"..yazının başlangıcında ne anlama geliyor???

Yorum

Makedon'un yaptığı parfümün ismi "Türkçe - Ambre Urinal not Imperial" ve bu hâliye 100 ml'si 300 TL yani? Doğru mu?

Yorum

Öncelikle yorum için teşekkür ederim ve diğer arkadaşlara da 👍
            İbrahim; kendisine hediye çekilişi sonrası kazandığı cd, kitap vs. ıvır zıvırın yanında kendisine gönderdiğim dekantların arasından benim yapmış olduğum bir çalışmadan etkilenmiş ve karalamış. Burası da bir parfüm/koku mekanı olduğu için de doğru mecrada bu işe kalkışmış diyebilir miyim bilemiyorum 🙂
            Bunun dışında başlıktaki Türkçe ne anlama geliyor bunu başlığın sahibine sormak daha nezaketli bir davranış olacak gibi görünüyor.
            1ml.=25-30₺. eder ise 100ml.=250-300₺. ise bu ülke ekonomisinin matematiği adına felaket bir bilanço olabilir tabi başta benim öz kaynaklarım adına. 😊
            Bunların da dışında parfümün geleceği yada gideceği hakkında bilgi vermem keyfimin çok dışında bir olay ancak kimler tecrübe etmek isterse özelden yazsın madem 1’er ml. oil formatında fikir sahibi olmalarını sağlayayım 🤜🏿🤛

Yorum

• ali
              ali Yorumladı
              Yorumu düzenleme
              Bilgilendirme için teşekkür ederim. Bu konuda cesur denemeler yapıp genelin çok dışında işlere imza atacaginizdan hiç şüphem yok. Bu yolda hayallerinizin gerçekleşmesini yürekten isterim. Nezaket gösterip merak edenler için açıklama yaptığınız için memnuniyet duyduk. Umarım bir gun parfumlerinizi bol bol fislariz. Siz de, bugün ne kullandım basliginda, emeklerinizin ve fikirlerinizin begenildigini gorursunuz

• Guest's Avatar
              Misafir Yorumladı
              Yorumu düzenleme
              ali rica ederim ayrıca temennilerin için teşekkür ederim. Daha yolun çoooook başında yemesi gereken çok şey olduğum bir evredeyim biliyorsun yemeden olmuyor 🙂
              Hayal? Belki. Bir yerde hayal etmek anlamsız. Diyelim ki gerçek; beğenilip beğenilmemesi veya satıp satmaması en önemlisi de para kazandırıp kazandırmaması hiç umurumda olan şeyler değil. Keza; eğer proje canlanır ise zaten elini kolunu sallayan ve “sample göndersene hacı yheaaa...” bir kitle hedeflenmiyor tarafımdan.
              Son olarak zorunda olmasam da hadi bir kamu spotu bırakayım: Burası serbest parfüm-koku-tat-müzik ve totalde sanatsal?! paylaşımların yapılmaya çalışıldığı bir serbest alan. Burada ben birçok kişiye birçok çalışmamı yolladım, teslim ettim veya elceağzzzlarımla koklattım. Bunu yaptıktan sonra da bak Abu Thalib, bak kız Raziye; yorum yapmazsanız küserim, ağlarım, silerim, ağzını yüzünü kırarım yada sülaleni kökünden kuruturum demedim. Veya kafamda lan Rezzak bak yorum yap da hype olsun ileride bir ev kuracağım başına da koca kı.ımla kendimi oturtup galon galon parfüm satacağım, parayı bulup bunları iteleyip Monte Carlo’ya kaçacaaaaağğğm diye bir şey de geçmedi. Tam tersine bakın böyle bir şey de var, bakın aktiviteden yeni çıkmış at kokusu yaptım he bi de şunu koklayın sentetiklerden doğal çiçek-böcek yarattım nasıl olmuş sorusunun cevabı içindi veyahut maksat geyik kafa kırmaca olsun...
              Bu kadar ve çok sıkıldım yazarken 😅

Makedon arkadaşımız yaklaşık 2 senedir amatör olarak parfümörlük yapıyor. İlk yaptığı çalışmalar oldukça zor ve kasvetli işlerdi hatta cantona8 de bir kaç tanesini yorumlamıştı. Özellikle son yollamış olduğu 2 tane çalışması için açık yüreklilikle şunu söyleyebilirim ki oldukça ses getireceğini düşündüğüm iki çalışma. Kendisine de özellikle telefon açıp bu çalışmalar için tebrik ettim. Yani benim yukarıda yazdığım ironi değil. Ha keza forumumuzun en genç ve geleceğini açık gördüğüm İbrahim arkadaşımız da bir ironi yapmış değil. Kendi dilince yorumlamaya çalışmış. Ama makedonun yaptığı kokularda oldukça karmaşık ve ters piramidal olduğundan dolayı ortaya bu şekilde sadece yazanın anlayabileceği bir yazı çıkmış. Hani bazı parfümleri yaşarsınız ama anlatamazsınız işte burada da durum bundan ibaret.

Yorum

• İbrahim20
              İbrahim20 Yorumladı
              Yorumu düzenleme
              Teşekkür ederim ve değindiğiniz her noktaya katılıyorum. Ben bu yazıyı yazarken insanlara şunu yazsam daha güzel gözükür yada şunu yazsam daha iyi anlaşılır gibi bir düşünce aklımın ucundan bile geçmedi. Sadece ne kokladıysam onu aktardım.

Makedon hocam. Kesinlikle muhteşem bir deneyim oldu benim içinde. Beni aldın eskilere götürdün. Kendimi bulduğum, sanki benden bir parça izler taşıyan bir çalışma olmuş bu. Yorum yapmak isterdim parfüm hakkında ama gerçekten bizzat deneyimlemesi gerekiyor herkesin. Kelimelere ve notalara sığdıramadım. Ellerine sağlık.

Yorum

İşleniyor...
            X