Duyuru

Çökme
Henüz duyuru yok.

Amber Notası (Kehribar)

Çökme
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
Yeni Mesajlar

• Amber Notası (Kehribar)

Click image for larger version

Name:	amber.jpg
Views:	1441
Size:	136.4 KB
ID:	4048

Amber... parfüm sektörünün vazgeçemediği ve trend ne olursa olsun asla modası geçmeyen sıcak sımsıcak bir nota. Ona ağacın göz yaşları diyorlar. Milyonlarca yıl önce yaşamış, çok geniş alanlar kaplayan, yüksek ağaçlı, tropik ve yarı tropik ormanlardaki ağaçların salgıladığı reçinenin fosilleşmiş halidir. Amber çoğunlukla kozalaklı ağaçların reçinesinden oluşmasının yanısıra, tropik çiçekli ağaçların reçinesinden de oluşabilir. Ağaçların kendilerini korumak amacıyla salgıladıkları reçine bir zaman sonra katılaşır ve fosilleşir. Bal rengi ile kızıl renk arasında farklılık gösterir. Fosil taş olarak hafifçe ısıtıldığında, hoş bir koku duyabilirsiniz. Ancak tıpkı kendi kendini saklayan çam reçinesi gibi, Ambere hapsolan kokuyu ortaya çıkaran da yine parfümörler oluyor. Amber özlü parfümlerin çoğu özellikle sonbahar ve kış ayları için harika kokular. Amber ülkemizde anlam karmaşası olan bir nota. Bunuda hemen kısaca açıklamaya çalışıp aklınızda bir yer edinmesini sağlamak istiyorum. Amber diye telaffuz ettiğimiz yukarıda açıklaması yapılan kehribardır. Birde ambergris vardır türkçesi gri amberdir bu ise balina kusmuğundan elde edilen bir maddedir onu da ayrı bir başlık altında inceleyeceğim.

Emeğinize sağlık Altuğ hocam

Yorum

Altuğ Hocam , İngilizce bilen arkadaşlar fragrantica'nın raw materials kısmında "What is amber anyway ? " başlıklı makaleyi okurlarsa çok faydalanırlar diye düşünüyorum naçizane.

Yorum

Bugün Bahaddin beyden sipariş ettiğim Kalemat Arabian Oud geldi. Mis gibi misk ü amber kokuyor.

Yorum

İlgimi çekmeye başlayan nota tatlılığı ayarında olunca seviyorum

Yorum

Mutluluk veren tarzda bir nota bana kalırsa

Yorum

Bukdr yaygin bir notaya bkdr az yorum gelmesi şaşırtıcı. Bence her zaman genel begeniye uygun
              bir nota amber.

Yorum

Ana nota olmaktan ziyade temelde oluşan bir akor bence Amber. Ve bu deneyimin edinilmesi de uzun bir süre alıyor. Parfümleri sıktıktan uzun bir süre sonra özellikte dibe oturan koku akoru benim en sevdiğim amber örneği.

Yorum

Tekrar okuyunca farkettim ki ciddi bir bilgi yanlisi yapmissiniz. Nacizane duzeltmek isterim. Amber ile kehribar ayni sey degildir! Kehribar topraktan ve agaclardan elde edilen fosillesmis recinelerken, amber (ya da gri amber) denizlerden elde edilen ve "balina kusmugu" olarak bilinip aslinda diskilama yoluyla atilan bir salgidir. Bati dillerinde ikisi de amber olarak adlandirilir ve ikincisini digerinden ayirmak icin 'gri amber' yani ambergris ifadesi kullanilir. Bizde ise boyle bir ayrima gerek yoktur. Kehribar kokusunu almanin en iyi yolu, gercek bir kehribar tasini ya da kehribar bir tespihi parmaklariniz arasinda hafifce surterek isitmaktir. Boylece kehribarin o odunsu hatta çamsı kokusu ortaya cikar. Oldukca da temiz, ferahlatici bir kokudur. Ancak parfum sektorunde kullanilan amber bu tip bir koku olmaktan cok uzak; daha balzamik, hayvansi, oryantal ve yogun bir kokudur. Ispermecet balinasinin diskilama yoluyla attigi bir salgi olup, zaman icerisinde katilasarak taslasir ve kiyiya vurur. Oldukca ender rastlanan ve haliyle de pahali bir maddedir. Ambrox ya da ambroxan adi verilen sentetik bir molekul olarak laboratuvar ortaminda sentezlenebilmektedir.
                  Son Düzenleme ertugrulco; 12-04-21, 15:03. Tarafından yapıldı.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: ertugrulco View Post
                    Tekrar okuyunca farkettim ki ciddi bir bilgi yanlisi yapmissiniz. Nacizane duzeltmek isterim. Amber ile kehribar ayni sey degildir! Kehribar topraktan ve agaclardan elde edilen fosillesmis recinelerken, amber (ya da gri amber) denizlerden elde edilen ve "balina kusmugu" olarak bilinip aslinda diskilama yoluyla atilan bir salgidir. Bati dillerinde ikisi de amber olarak adlandirilir ve ikincisini digerinden ayirmak icin 'gri amber' yani ambergris ifadesi kullanilir. Bizde ise boyle bir ayrima gerek yoktur. Kehribar kokusunu almanin en iyi yolu, gercek bir kehribar tasini ya da kehribar bir tespihi parmaklariniz arasinda hafifce surterek isitmaktir. Boylece kehribarin o odunsu hatta çamsı kokusu ortaya cikar. Oldukca da temiz, ferahlatici bir kokudur. Ancak parfum sektorunde kullanilan amber bu tip bir koku olmaktan cok uzak; daha balzamik, hayvansi, oryantal ve yogun bir kokudur. Ispermecet balinasinin diskilama yoluyla attigi bir salgi olup, zaman icerisinde katilasarak taslasir ve kiyiya vurur. Oldukca ender rastlanan ve haliyle de pahali bir maddedir. Ambrox ya da ambroxan adi verilen sentetik bir molekul olarak laboratuvar ortaminda sentezlenebilmektedir.
                    Bir önceki girdinizi de okumuştum başlıkta.Aslında kendinizi de düzeltmiş oldunuz son düzenleme ile🙂 Vedat Ozan zannediyorum 15 yıldır aradaki farkı anlatabilmek için helak oldu. Son yıllarda kazandığı popülerliğe rağmen, kitaplarını alanlar onları daha ziyade Instagram dekoru olarak kullanıyor galiba diye düşünmeye başlamıştım.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: teafortwo View Post

Bir önceki girdinizi de okumuştum başlıkta.Aslında kendinizi de düzeltmiş oldunuz son düzenleme ile🙂 Vedat Ozan zannediyorum 15 yıldır aradaki farkı anlatabilmek için helak oldu. Son yıllarda kazandığı popülerliğe rağmen, kitaplarını alanlar onları daha ziyade Instagram dekoru olarak kullanıyor galiba diye düşünmeye başlamıştım.
                      Cok haklisiniz. Ben de kendisini yillardir takip ederim. Popularite, insanin asil degerinin onune gecebiliyor malesef. Boyle bir girdide kendisinin adini anmamam ayip olmus, katkiniz icin tesekkur ederim.

Yorum

• teafortwo
                        teafortwo Yorumladı
                        Yorumu düzenleme
                        Rica ederim, ben de teşekkür ederim yanıtınız için. Gelecek günlerde umarım daha çok katkınız olur bu tarz başlıklara.
                    İşleniyor...
                    X