Duyuru

Çökme
Henüz duyuru yok.

Karanfil

Çökme
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
Yeni Mesajlar

• Karanfil

KARANFİL

Bir çiçek düşünün tohumu baharatsı kendisi çiçeksi kokular barındıran

Bazen cigaramızdı karanfil kokan, bazen hayatını kaybedenlere için bırakırdık yere, bazende adına şiirler yazarız adına sevgilerimizi koyarız Ahmed ARİFler, Edip CANSEVERler okur şiirini
    Bazı semtlerde adını taşır o sokaklara onun kokusu ile özdeştiririz.

Koku profil olarak baharatlı çiçeksi bir koku
    Üçyüzden fazla çeşit içeren bir bitkidir. Yunan mitolojisinde tanrı çiçegi olarak bilinir
    Parfümlerde derinlik yogunluk uzun süreli bir etkiye sahiptir, odunsu ballı, baharatsı, naneli bitkisel nüanslara eklenir genel olarak ifra kuralları niteliginde karanfilinde parfüm sektöründe kısıtlanması mevcut

Bazende gourmand notaların içerisinde buluruz kendisini cok içerige uyum sağlamaktadır.
    Karanfil Endonezya maluku adalarına özgü bir bitkidir ve bir kaç farklı ülkedede yetiştirilmekdir. Bazı ülkelerin geçim kaynagı olarakda yetiştiriliyor yılda 2 kez çiçek açması bol miktarda hasat sağlamakdadır içeriginin yüzde 20 lik kısmı uçucu esansiyel yağ barındırmakta buhar damıtma yöntemi ile ayrıştırılır parfüm haricinde bir cok alandada kullanılmakdadır sadece çiçekleri degil kökleri bile kullanılmakdadır

Parfümlerde vetiverin, ostmanthus çiçeginin, narenciyenin, güllerin, meyvesel notaların yanında cok kullanılır

Bi kaçta karanfilli şiir nakaratları bırakalım "Örneğin rakı içiyoruz, içimize bir karanfil düşüyor gibi'"

"Karanfil sokağında bir camlı bahçe
    Camlı bahçe içre bir cini saksı
    Bir dal süzülür mavide
    Al al bir yangın şarkısı"

"Karanfil Kokuyor cigaram dağlarına bahar gelmiş memleketimin"

" Gözlerin kaç gece eder
    Dudakların kaç karanfil
    Gülünce sehbalar devriliyor
    Kızgınlığın kaç yanardağı"

Sevgilerle

SNE-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Her Kalp İçindeki Çiçeğin Kokusunu Verir.

carnation denilen çiçek kısmı sanırım, bildiğimiz karanfil tomurcuğundan nasıl bir farkı var koku profili olarak? direk çiçeğini koklayan var mı?

Yorum

Çiçek olanı parfümlerde genelde vintage etkiye sahip ve sevmediğim notalardan denebilir. Çiçek olanı Karneyşın carnation hatta kediler yapraklarını yemeyi seviyor. karanfil çiçek notası olan bazı parfümler=Balenciaga cristobale kadın, jo malone peony and blush suede, l'erbolario garofano(İtalyanca karanfil), florabotanica Balenciaga(Sebastian, sinirliyim 🤮).... 1 de o minik ağaçsı🎄 baharatı var o CLOVE diye geçiyor. Nedense çiçekle baharatı çok bağdaştıramıyorum koku, şekil olarak. Zaten alakasızlar kokuda da. Ünlü karanfil baharatı olanlar =ysl opium kadın kokusu, atelier rebul İstanbul, costume national homme kokusu, Chanel coco edpsi(nesini severler hiç anlamam rahatsız edici ve boğucu). 2 cinsi de genelde yoğun girdiğinde parfümü ağırlaştırır, vintage, baharatlı tarafa kaydırır.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: pigletgoeshere View Post
        Çiçek olanı parfümlerde genelde vintage etkiye sahip ve sevmediğim notalardan denebilir. Çiçek olanı Karneyşın carnation hatta kediler yapraklarını yemeyi seviyor. karanfil çiçek notası olan bazı parfümler=Balenciaga cristobale kadın, jo malone peony and blush suede, l'erbolario garofano(İtalyanca karanfil), florabotanica Balenciaga(Sebastian, sinirliyim 🤮).... 1 de o minik ağaçsı🎄 baharatı var o CLOVE diye geçiyor. Nedense çiçekle baharatı çok bağdaştıramıyorum koku, şekil olarak. Zaten alakasızlar kokuda da. Ünlü karanfil baharatı olanlar =ysl opium kadın kokusu, atelier rebul İstanbul, costume national homme kokusu, Chanel coco edpsi(nesini severler hiç anlamam rahatsız edici ve boğucu). 2 cinsi de genelde yoğun girdiğinde parfümü ağırlaştırır, vintage, baharatlı tarafa kaydırır.
        Bazen sevdigim bazen sevmedigim mesala oliver co vetiverus la karanfil (baharat olan) vetiver cok uyumu olmuş, cn homme de ben yogun buluyorum bazen sevip bazen sevmiyorum 🙏🏼

Yorum

Orjinal yazı sahibi: mmtmtlu1903 View Post
          Bazen sevdigim bazen sevmedigim mesala oliver co vetiverus la karanfil (baharat olan) vetiver cok uyumu olmuş, cn homme de ben yogun buluyorum bazen sevip bazen sevmiyorum 🙏🏼

Vetiverus, karanfil yüzünden beni bezdirmişti mesela. Ciddi manada karanfil sever biri olmak lazım Vetiverus kullanmak için...

Yorum

• Abbathdoom
            Abbathdoom Yorumladı
            Yorumu düzenleme
            Yeni marka altında çıkacak olan Vetiverus'un belki karanfili törpülenmiştir hocam. Bir yeni şişe bir de eski şişe bulsam çok mutlu olacağım...

• cantona8
            cantona8 Yorumladı
            Yorumu düzenleme
            Umarım. Denemeye her daim açığız ne de olsa

Orjinal yazı sahibi: cantona8 View Post

Vetiverus, karanfil yüzünden beni bezdirmişti mesela. Ciddi manada karanfil sever biri olmak lazım Vetiverus kullanmak için...
          Abi ben cok sevmem ama nedense bu parfümde beni bi bagladı, ya seversin ya terkedersin cinsinden sanırım

Yorum

Karanfil kokusunu hem çiçek hem baharat olarak seviyorum. Ancak parfümeride günümüzde pek popüler bir nota değil, hatta "eski moda" olarak nitelendiren çok. Nina Ricci L'Air du Temps, çiçek karanfili en net hissettiğim. 1948 doğumlu bu parfümü kokladığımda gözümün önüne saçları özenle kıvrılıp toplanmış, kırmızı rujlu, çiçekli kloş elbisesi ile 50'li yıllardan bize bakan genç bir kadın imajı gelir, eskiden kalmış ama genç bir imaj...

Karanfil çiçeğinin güzelleştirdiği bir diğer parfümse çok sevdiğim Balenciaga Paris. Tozlu, pudralı menekşeleri canlandıran bir etkisi var.

Yine Balenciaga Florbotanica'da da kullanılan bir içerik ama parfümün gül ve nane-fesleğen baskın havası içinde etkisi sınırlı kalmış.

Karanfilin baharat olarak kullanıldığı, beğendiğim ama kullanmaya cesaret edemediğim Chanel Coco EdP. İlk anda fazla güçlü gelse de zamanla yumuşayıp tenle bütünleşiyor.

Calvin Klein Obsession'un baharatlarının arasında da karanfili duyabiliyorum.

Son Düzenleme Rayiha; 10-06-20, 15:47. Tarafından yapıldı.

Yorum

Bugüne kadar kullandığım ve karanfil içeren tek parfüm CN Homme. Ancak gayet güzel bir yorum olmuş, en sevdiğim parfümlerden biridir.

Yorum

carnation (karanfil çiçeği) ve clove (kuru halinde küçük bordomsu baharat taneleri) ayrımı önemli.

Bazen koku notası Türkçe ye çevrilirken tıpkı amber/kehribar da olduğu gibi hatalı tercüme ediliyor.

Aşağıda bir link bıraktım, tam kıvamında detaylarla bir inceleme yazısı:
                https://www.fragrantica.com/news/Car...ove-13400.html

Düşük kaliteli öz yağlarda hakikaten öyle bir kesif bir öjonol kokusu olur ki ne yani doğal karanfile de kokusunu veren bu madde miymiş dedirtir.

Yorum

Karanfili bana sevdiren Costume National pour Homme olmuştu.

Yorum

Baharat halinde ki karanfilin en gerçekçi kullanımı Jacamo de jacamo ( vintage ) benim denediklerim içerisinde

Yorum

İşleniyor...
                    X