Duyuru

Çökme
Henüz duyuru yok.

Tonka fasulyesi

Çökme
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
Yeni Mesajlar

• Tonka fasulyesi

Tonka Fasulyesi ( kumarin)
    parfümeride en sık kullanılan malzemelerden biridir. bu siyah, aromayı geliştirmek için kullanıldığı sabun veya tütün gibi diğer birçok üründe de bulunur. Güney Amerika’ya özgüdür. “Tonka” adı, Fransız Guyana nüfusuna özgü Galibi dilinden gelmektedir. Galibi sözcüğü tonqua veya tonquin “fasulye” anlamına gelir.
    Tonka fasulyesinin büyülü özelliklere sahip olduğuna inanılır. Büyücüler, bitki çayında demlenmiş Tonka fasulyesinin, ruhu iyileştirmeye, depresyona, olumsuz düşünceleri kovalamaya ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabileceğine inanılıyor.
    Fasulyenin bir elinde tutulması, bir dilek tutulduğunda olacağına gerçekleşeceğine inanılır.

Tonka fasulyesi tarçın, safran, badem ve karanfil kokusunu hatırlatan karakteristik vanilya benzeri bir koku yaymaktadır. Çekirdekler aynı zamanda vanilyanın yerine de kullanılır ve koku alma izlenimleri yoğun balmumu, ılık, ve sarhoş edici karakterde tozlu pudramsı tatlı bir etkiye sahiptir.

Tonka fasulyesi oryantal parfümeri kategorisindedir Tütün ve amber ile bazı ortak özelliklere sahiptir ve paçuli, sandal ağacı, gül, limon kabuğu ve lavanta ile birlikte kullanır
    Genelde tatlı ve yeni kesilmiş saman çimen gibi kokan bir bitki kimyasalının kurutulmuş tohumlarından elde ediliyor.
    Tıp ve eczacılıkta kullanılıyor.
    Lavanta, meyan kökü, tarçın, kiraz, kayısı ve hint baklasında kumarin bileşeni bulunuyormuş Tonka fasülyesinin parfümdeki belirleyici karakteristiği vanilya esintileri vermesidir. tonka fasülyesi temalı parfümler vanilya ve acı badem kokuları yayar. Buradaki vanilya ise, genelde pudralı ağır olarak biçimlenir.Buradan da tonka fasülyesinin ağır yapay ve plastigimsi bir koku verdiğini anlarız.
    Günümüzde, doğal kumarin tamamen sentetik olanla değiştirilmiştir

Sevgilerle

SNE-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Her Kalp İçindeki Çiçeğin Kokusunu Verir.

Güzel bilgilendirici bi konu olmus , elinize saglik .

Yorum

Teşekkür ederim kadir hocam

Yorum

elinize ve bilginize sağlık
        tmov - arabesque daki kullanımına bayılıyorum tonkanın.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: cgdstpgl View Post
          elinize ve bilginize sağlık
          tmov - arabesque daki kullanımına bayılıyorum tonkanın.
          Teşekkür ederim hocam sagolun, tmov daki baya güzel tozlu kremsi bir sıcaklıgı var benzoin tarçın eklemesi ile oldukça diri duruyor, Arabesque gerçekten kullanılabilecek güzel parfümlerden

Yorum

kaleminize sağlık hocam. tonkanın baş rolde olduğu parfümleri pek sevemiyorum sebebi ise bana feminen gelmesi

Yorum

Emeğinize sağlık hocam. Tonka fasülyesini tanımaya ve algılamaya yarayacak mükemmel bilgiler benim için.
              👏🏼👏🏼👏🏼
              Darısı diğer notaların başına

Yorum

Orjinal yazı sahibi: _sefa_ View Post
                Emeğinize sağlık hocam. Tonka fasülyesini tanımaya ve algılamaya yarayacak mükemmel bilgiler benim için.
                👏🏼👏🏼👏🏼
                Darısı diğer notaların başına
                Elimden geldigince dönem dönem yazarım ben dahil forumda çok kişiye yazabilirsiniz bilmedikleriniz hakkında, güzel temennileriniz için teşekkürler ederim, 🙏

Yorum

Orjinal yazı sahibi: DouglasCst View Post
                  kaleminize sağlık hocam. tonkanın baş rolde olduğu parfümleri pek sevemiyorum sebebi ise bana feminen gelmesi
                  Teşekkür ederim hocam evet parfümleri biraz feminen tarafa çekiyor gerek tozlu yapısı gerek pudramsı makyaj kokusu gibi olması oluyor bu rolde 😊

Yorum

Emeğinize sağlık

Yorum

Açıklama ve bilgilendirme için çok teşekkürlee hocam. Yalnız zevk noktasına gelirsek hiç sevmediğim bir nota. Gereğinden fazla bayık bir tatlılık veriyor parfümlere.

Yorum

Benim için az kararında kullanıldığında güzel, ağırlığı ele geçirince acı-tatlılığıyla ciddi fiziksel rahatsızlık veren bir koku.

Yorum

Rayiha bu konuda size katılıyorum.Kararında kullanılmadığında ciddi şekilde rahatsız ediyor.

Yorum

Bende yorumlara katılıyorum sonuçta gün boyu üzerimizde taşıdığımız bir şey koku,tonka fasülyesi ağırlıklı parfümlerde yaka silktirebiliyorlar.

Yorum

Tonka bende baygınlık veriyor baskın olduğu vakit

Yorum

İşleniyor...
                              X