Duyuru

Çökme
Henüz duyuru yok.

Pryn Marcello

Çökme
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
Yeni Mesajlar

• Pryn Marcello

La Dolce Vita !!! Federico Fellini’nin yaklaşık 60 yıl önce çektiği en popüler filmlerinden biri. Ben de yakın zamanda izledim ve en sevdiğim filmlerden biri oldu.

Pryn markası bu güzel filmin yakışıklı başrol oyuncusu Marcello için bir parfüm yapmış. Filmi izlemeyenler için bu paragraf biraz spoiler içerebilir uyarayım. Marcello bir gazetici. Sürekli takım elbise giyer,sigara içer,alkol tüketir. Entelektüel eğilimleri olan ama aynı zamanda üst tabakanın içerisinde gününü gün etmeye alışmış ve o hareketli hayatı çok seven birisi. Bir yandan evlenmek istiyor bir yandan korkuyor. Yani bana kalırsa biraz arada kalmış bir karakter. Dayanamayıp da okuyanlar olur diye çok detaya girmiyorum. Çok karizmatik çok güçlü bir karakter değil aslında. Hani bazı kişilere yeme,içme,gece hayatı vb sefa sürülen bir hayat çok yakışır ya işte öyle bir karakter Marcello. Kısmen alfa erkek ,kısmen sevimli birisi, kısmen de entelektüel izler taşıyor. Her şeyden biraz var Marcello’da.

Parfüm isminin hakkını veriyor. İçki,odunsular,meyveler,deri en net aldığım kokular. Başlangıcı baya ekşi Marcello’nun. Vişneden geliyor olabilir bu ekşilik. Konyakla kola arasında bir bağ da olabilir bana göre. Enigma’daki kola hissiyatı az da olsa Marcello’da da var. Başlangıcı güzel ama aşık olmadım. Asıl olay orta notalarda bana kalırsa. Deri mi desem ,tütün mü desem , meşe yosunu mu desem birden erkeksi ve biraz eski bir havaya bürünüyor koku. Net bir erkek kokusu orta kısımlar. Asla hacı yağı vb bir eskilik değil bu. Çok şık,çok cazibeli ama eskiyi hatırlatıyor niyeyse. Belki de filmin tarihini düşününce kasıtlı olarak verilmiş olabilir o hava diyorum. Sonlara doğru odunsuluk biraz artıyor gibi geldi bana. Sıkıcı bir odunsuluk değil bu. Notalarında maun ağacı görülüyor. Hiç koklamadığım için bana farklı gelmiş olabilir bu nota. Baştan sona alttan alttan gelen lüks bir havası var parfümün. Değişken bir yapısı olduğunu söyleyebilirim. Tatlılık çok dengeli. Hatta beklediğimden çok daha az tatlı. Performans ortalama gibi geldi bana. Hissettiriyor kendini ama asla bağırmıyor.

Marcello beklentilerimi fazlasıyla karşıladı. Hatta Tayland’a bilet bile baktım : ) Spirit of the Glen için yazdığım içki kokusunu deri,odun ve tütünle içilecek kıvamdan çıkarmayı başarabilmiş bence. Bu parfümü bizlere ulaştıran Mustafa hocama çok teşekkür ederim.

Kalemine sağlık kardeşim. Yarın sabah ilk işim bu parfümü denemek olacak. Bugün parfüm sıktığım için mundar etmeyeyim dedim yeni gelen dekantları. Her yeni parfüm yeni heyecan ama o heyecanı arttıran bu tarz yazılar oluyor. Bu sırada sendeki değişim de takdire şayan. Müthiş bir gelişme gösterdin seni tanıdığımdan beri, sürekli yenilikler peşinde koşuyorsun, her geçen gün üstüne koyarak gidiyorsun. Gerçekten tebrik ediyorum seni.

Yorum

• caliban
      caliban Yorumladı
      Yorumu düzenleme
      Teşekkür ederim abi senin de çok katkın oldu bu süreçte. Dediğin gibi parfüm heycanı çok başka. Günün gidişatını bile değiştirebiliyor bu sıvılar 😄

Geçenlerdeki "boozy" anketi için yeni keşif diyebiliriz. Bende epey beğenildi. Bence çok hafif, rahat bir koku. Genel beğenisi de yüksek ama malum fiyatlar ve elde etme güçlüğü (nispeten) yüzünden parfüm sever bizler için alternatiflere yönelmemize neden olabilir

Benim kişisel değerlendirmem;

Koku güzelliği; 8
    Kalıcılık; 8
    Farkedilirlik; 8

Kesinlikle performans ve genel beğeni olarak ortalamanın epey üzerinde.

Yorum

Ayrıca caliban hocamın belirttiği lüks kısımlar, bana Ormonde Jayne Montabaco'yu çağrıştırdı. Hafif tatlımsı, ekşimsi, biraz odunsu güzel bir tat. Temiz koku.. Tabi başlangıcının Montabaco ile hiç ilgisi yok. Güzel bir değişim gösteriyor

Yorum

• caliban
        caliban Yorumladı
        Yorumu düzenleme
        3 mevsimlik diyebileceğimiz bir koku hocam. Kullanım alanı da geniş. Dediğin gibi zor bir tarafı yok kokunun çoğu kişi beğenecektir ama basit bir kokusu da yok

Güzel bir inceleme Hocam elinize sağlık. Radarımda olan bir marka, hiçbir parfümünü deneyemedim daha.

Yorum

İşleniyor...
      X