Duyuru

Çökme
Henüz duyuru yok.

Yeni Türk Markası Regalien İncelemesi

Çökme
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
Yeni Mesajlar

• Yeni Türk Markası Regalien İncelemesi

Bu sene itibarıyle ülkemiz yeni bir nish parfüm markasına daha kavuştu REGALİEN.

Yaklaşık 1 hafta kadar önce kedilerine mail atmıştım. Markalarına oluşturdukları deneyimlemek ve parfüm hobisi forumunda bu deneyimlerimi yazmak bir anlamda markalarını merak edenlere internet ortamında bir paylaşım yapmak istediğimi belirtmiştim. 3 gün önce de telefonla geri dönüş yapan Regalienin sahiplerinden Varol Bey ile uzun uzun telefonda konuştuk bilgi alışverişinde bulunduk. Hatta ilerleyen günlerde güzel bir ropörtaj şeklinde kendileri için bir başlık açacağım. Orda markayla ilgili bir çok şeyi öğreneceğiz.

Saoğolsun bana 3 set sample paketi yollamış deneyip yorumlamak için. 1 setini kendim aldım diğer 2 setinide forumumuzun değerli yorumcularından ikisine yollayacağım. Onlarda bir deneyip test edip yorumlasınlar.

Benim ilk izlenimlerime gelecek olursak kısa kısa yazayım

Beni en çok etkileyen parfümü Musk Barrel oldu.
    Oldukça özgün bir tarza sahip ve markanın büyük ihtimal lokomotifi olacaktır. Safran ve baharatlı sert bir açılış ardından gelen hanımeli ve yaseminin çiçeksiliği, onları farklı bir yöne koyan misk. parfüm tam feminen tarafa kaydı derken ortaya çıkan sedir ve paçulinin sert ama ferah yüzü ve kremsi kullanılmış sandal ağacı ve amber. Baştan sona geçişler muazzam tam da nish parfüm sıfatına yakışacak kaliteli harman. Tam bir unisex. Kalıcılık ve farkedilirlik ortalama.

Amber Salude

Amberin en sevdiğim hali yumuşak ve pürüzsüz kremsi. Hafif tonka ile tatlandırılmış ve turunçgiller ile zenginleştirilmiş. Tam bir akdeniz esintili amber. 4 Mevsim kullanıma uygun. Unisex yapıda hem bayan hem erkek rahatlıkla kullanabilir. Harman kalitesi ve geçişler iyi. Kalıcılık farkedilirlik ortalama

Vanity Oud

Biraz Tiziana Terenzi maremma havası var. Black orchid vari bir koku orkide vanilya ve oud üzerine kurulmuş. Çok fazla ögün olduğunu söyleyemem ama kullanılan meteryallerin gayet kalşiteli olduğunu söyleyebilirim

Babel's Heaven

Özellikle bayanların daha fazla hoşuna gidecek temiz ve ferah çiçeklerle kaplanmış babil bahçelerinden ilham almış bir parfüm. Oldukça çekici bir koku olduğunu söylemeden edemeyeceğim çok başarılı. Aynı şekilde kalite hissiyatı yüksek harmanlama iyi. Kalıcılık farkedilirlik ortalama

Sandal Harmony 7

İsmine yakışır derecede sandal notası üzerine kurulmuş bir parfüm açılışında aaa ben bu kokuyu bir yerden tanıyorum dedim. Aklıma hemen Le Labo Santal 33 geldi. Evet açılıştaki sandal ağacı ve baharat kullanımı aynı Santal 33 teki gibi. Ama satal 33 gibi tekdüze kokmuyor. beyaz çiçeklerle zenginleştirilmiş ve benzoin sedir gibi sert notalarla maskülenleşmiş oldukça dolgun bir harman. Çok sevdim

Acqua Notte

Markanın yaz aylarına göz kırpan parfümü. Bir çok parfümde akdeniz veya ege sahillerinin kokusu baz alınır ama bu parfümde anladığım kadarıyla marmara denizinin o hafif kirli ve yosunlu denizi baz alınmış Bende bıraktığı izlenim bu. Pek fazla etkilemedi

White Gold

Tam bir piyasa işi kokusu. Bana koku tarzı olarak Abercrombie First insticti hatırlattı. Genel beğeni seviyesi muhtemelen en yüksek olacak parfümleri bu olacaktır. Ama benim tarzım olmadığı kesin. Etkilenmedim

Benim ilk izlenimlerim şimdilik bu kadar markadan favorilerim. Musk Barrel, Amber Salude ve Sandal Harmony 7. Bayan parfümü olarak ise Babel's Heaven enfes

Çok bomba bir haber yok anlaşılan. Yine de teşekkürler Altuğ hocam vakit ayırıp inceleyip bizimle paylaştığınız için. Belki koleksiyona daha iyi parçalar eklenir ilerleyen zamanda.

Yorum

Memlekette niş parfüm alanında girişim yapma cesareti gösterilmesi bile kendi başına alkışlanacak bir hareket. Umuyorum deneme fırsatı bulduğumda, çeşitler arasında beğendiklerim de olur.

Yorum

• promesta
        promesta Yorumladı
        Yorumu düzenleme
        Bir de vertus gibi niş piyasasından ne koparsak kardır mantığı ile çalışan vasat ve özgün olmayan girişimler olmasa her şey daha güzel olacak Mete hocam.

• Medea
        Medea Yorumladı
        Yorumu düzenleme
        Özgün olabilmek ve vasatın üzerine çıkabilmek önemli elbette. Diğer yandan bir markanın her parfümünün aynı kişiye hitap etmesi de mümkün değil. Her şey yerini buluyor zaman içinde. Bize, olumlu ve önyargısız yaklaşıp objektif olarak değerlendirmek düşüyor.

• cantona8
        cantona8 Yorumladı
        Yorumu düzenleme
        her yeni çıkan marka bir yerlerden esinleniyor ve bu çok doğal. biz de bu kadar parfüm denememize rağmen aynı şeyi yapardık. bize göre "şunun şu kısmı ile bunun bu kısmı bir arada olsa daha iyi olur" gibi bir çok düşünceden hareketle, hatta yaptığımız katmanlamalarla..... orijinal olmak kaygısı çokça saçma sapan kompozisyonlar meydana getirebilmekte. ticari kaygı var ise ülkemizde satışı olmayan parfümlerin birer kopyasını çıkarsınlar ve yurt içinde satışa koyunlar :P

Pekji örneğine saygı duyuyorum mesela. Özgün olmaya çalışma "çabaları" hemen her kokusunda anlaşılabiliyor. Mutlaka benzerleri vardır ama benzemek, andırmak suç değil. Medea Mete abinin de dediği gibi "buna cesaret göstermek bile takdire şayan"...

İnceleme için teşekkürler Altuğ hocam, geçen gün sitelerine girip biraz zaman geçirmiştim. Yorumlarınızı okuyunca en çok Sandal Harmony 7'yi merak ettim. Umarım başarılı olurlar sektörde.

Yorum

şu ekonomik buhranda bu tür girişimler büyük cesaret umarım başarılı olurlar

Yorum

Setlerden birtanesini yorumlarına ve burnuna güvendiğim değerli bir dostuma yollamıştım sağolsun yorumlayıp mail olarak atmış. Bana da paylaşmak düştü. Belki yazanı tahmin edersiniz

1-) ACQUA NOTTE: Yeşil, sulu ve oldukça parlak bergamota destek veren oldukça yumuşak kırmızı meyveler ile açılan koku; ortalama 10dk. kadar tatlı-tuzlu ve parlak-mat arası zıtlıklarda dengeli ve net bir şekilde kendini bulmaya çalışıyor. Bu andan itibaren devreye giren odunsuluk, parfüme hakim olmaya başlıyor. Sucul sayılabilecek oldukça kaliteli meyveler ile zaman zaman sentetik kulvarda seyreden odunsular; Iso E Super / Ambroxan temelli güncel çalışmalara göz kırpsa da bir ayağı ilginç bir şekilde 90'lar ekolü nostaljik odunsu-aromatik çalışmalarda. 1.saatin sonunda ortaya çıkan ''Shaving Pencil'' veya talaş efekti ile drydown'da ortaya çıkan ''Çin Yağı / Vicks'' notasının kaynaşması bana Olfactive Studio'dan Autopartrait adlı çalışmayı hatırlatıyor. Acqua Notte sektörel tabirle ''Aquatic Woody'' veya ''Woody Aromatic'' janrları arasında gidip geliyor. Değişimler, notalar arası uyum, harman dengesi ve kompozisyon kaliteli. Kış haricinde 3 mevsim kullanılabilecek Acqua Notte'nin kalıcılık ve farkedilirlik değerleri ise ortalama seviyelerde. Bununla beraber erkek kullanımına daha yakın seyreden bir unisex.

2-) WHITE GOLD: Meyveli - çiçeksi yumuşak akor ile tonka fasulyesinin paçuliye referans veren yönü ile çok etkili açıldı. Kısa süre içinde tonka, vanilik karamel ile madalyonun öbür yüzü misali ağırlığını koyarak alttan gelen amber ile parfümü ısıtmaya başlıyor. Ortalama 30-45dk. içinde tarçın önderliğindeki sıcak baharatlı tonka, sazı eline alıyor ve karamel, vanilya, amber, sıcak çikolata ve ne gelirse önüne katıp ısısı ve tatlılığı gitgide artan devasa bir oryantal haline geliyor. Drydown'da ise White Gold; plastiğimsi öd-labdanum birlikteliği ile yüksek doz bir tonka parfümü olarak bana veda ediyor. Bu evredeki yapıyı Orto Parisi Boccanera'ya benzettim. Oldukça feminen bir kimliğe sahip White Gold'un performans değerleri oldukça yüksek.

3-) BABEL'S HEAVEN: Oldukça parlak ve olabildiğince sulu turunçgillerin desteklediği pudralı ve yumuşak bir meyvemsiliğe alttan itici güç cilalı ahşaplar ile açılmıyor, patlıyor. Hemen ardından bu odunsu meyveli yapı açılışına büyük bir zıtlıkla donuklaşmaya ve plastik süs ağaçları misali sentetikleşmeye başlıyor. Ortalama 30-45dk. içinde bu donuk odunsular, bolca beyaz misk üzerine yeşil çay tozları serpilmiş ''Japone'' dondurma gibi serinlemeye ve canlılık kazanmaya başlıyor. Yeşil toz deterjan misali de tenden oldukça temiz bir şekilde ayrılıyor. Babel's Heaven'in derinliği, geçişleri, değişimleri ve belki de kalitesi onu tartışılabilir kılmakla beraber kolay, temiz ve güvenli yapısı ile yazlık koku arayışında olanlar için de iyi bir alternatif olabilir. Erkek kullanımına daha yakın bir unisex olan Babel's Heaven'in performans değerleri ortalama seviyelerde.

4-) SANDAL HARMONY 7: Kahve rengi sandal ve altın sarısı sedir talaşı ile tatlı-sert, olgun ve yağlı bir açılış. Alt tonlardan çok net bir şekilde hissettiğim nemli ve kuru çay ile tütünün odunlara kattığı karakter adeta şölen gibi. Ortalama 10dk. sonra ağaç gövdemiz acı tütün, buruk çay, yeşil baharatlar ve meşe yosunu ile bitter bir tat kazansa da bu kısa sekansın hemen ardından yarı tatlı-pudralı bir yapıya bürünüyor. Bu ana kadar CN Homme, PdM Byerley ve Ormonde Men gibi çalışmaların çaylı-tütünlü varyantları gibi davranan SH7, pudralı yapının devreye girmesi ile Bois d'Argent'in 80'lerdeki sandal yorumu gibi davranmaya başlıyor. Bir saatin sonunda da son tokadı ''Tarkan'' ile vuruyor. Bilenleriniz bilir; 90'ların sonu veya 2000'lerin başı gibi Tarkan, kendi adını taşıyan bir parfüm çıkarmıştı ve bu parfüm sert tütün ve tatlı olmayan baharatlı ahşaplardan oluşuyordu. SH7'de tenimden Tarkan'ın hafiflemiş hali ile ayrıldı. Sandal Harmony 7'deki ''7'' ne anlama geliyor bilemiyorum; belki 7. deneme/numune yada içeriğindeki akorlara referans veren bir rakamdır ancak bana aynı aileden 7 farklı parfümü hiç taklide veya esinlenmeye kaçmadan verebilmesi takdire şayan. Değişimler, harman kalitesi ve kompozisyon eleştiriye kapalı ancak tek dezavantajı performans değerlerinin ortalama/ortalama altı olması. Net bir maskülen duruşu olan Sandal Harmony 7, dört mevsim de kullanılabilecek bir imza kokusu.

5-) MUSK BARREL: Sedir-sandal işbirliği ile SH7'nin biraz daha kuru ve baharatlı hali gibi açılan Musk Barrel, ortalama 15.dakikanın sonunda Acqua Notte'nin talaşlarına bürünüyor. Ancak buradaki hali sucul değil daha ziyade misk ve baharatlarla desteklenmiş net ama kremsi yüzü gibi. 30-45 dakika sonunda adına paralel yıllanmış bir sedir fıçısı kıvamında oldukça odunsu bir yapıda seyredip tene oturan parfüm ara ara acı badem ve yeşil yosun salvolarıyla tekdüze olmaktan çıkmaya çalışıyor. Sonraları ise bu evrenin zayıflamış hali gibi. Musk Barrel, Acqua Notte'nin daha koyu odunsularla bezenmiş, daha olgun ancak değişkenliği pek olmayan hali gibi düşünülebilir bu açıdan tam bir Ilkbahar-Sonbahar kokusu. Bence maskülen yapıya sahip bu parfümün performans değerleri ise ortalama seviyelerde.

6-) AMBER SALUDE: Bergamot ağırlıklı pudralı meyveler ile oldukça yumuşak bir başlangıç yapan koku ilk yarım saat amberden daha çok tonka ve benzoin ekseninde. Orta notalarla beraber Ambra Calabria'nın biraz daha sıcak ve bir tık şekerlenmiş hali gibi kokuyor. Sonlarda ise pudra şekerli portakal akidesi. Daha fazla yorum yapabilmeyi çok isterdim ancak bu kadarını alabiliyorum. Tam bir unisex olan Amber Salude'nin performansı ortalama/ortalama üstü seviyelerde.

7-) VANITY OUD: Öd ağacından beklenmeyecek yumuşaklıkta nerede ise sıcak bir kadife gibi açıldı. Vanilyalı siyah süetin üzerine dökülmüş frambuazlı parke cilası gibi ilginç bir profil çiziyor. Ortalama 10 dakika sonunda ani bir değişimle pudralı çiçeksiliğin hakimiyetine giren ve Serge Lutens çalışmalarının bir kısmından aşina olduğum fındıksı sandal ağacının illüzyonu öd ağacı gibi. Yarım saatin sonunda oyun hamuruna veya marzipan harcına batırılmış kavrulmuş fındık gibi. Oldukça kuru bir ağaçsılık ve aşırı doz pudra zaman zaman bir uyumsuzluk yaratsa da ilk 1 saat içinde sergilemiş olduğu değişimler çok hoş. Son evrede ise White Gold'tan aşina olduğum plastiğimsi öd-labdanum birlikteliğinin oldukça zayıflamış hali ile veda ediyor. En azından gül ve safran ile taklit/çalıntı olmayan bir öd parfümü de yapılabiliyormuş dedirten ve yumuşaklığı ile şaşırtan bir çalışma oldu benim için Vanity Oud. Unisex kimlikteki kokunun performans değerleri ortalama seviyelerde. Hali ile sonbahar-kış için ideal ancak bence şu andan itibaren erken ilkbahar döneminde o başlardaki frambuazlı odunsuluğu tatmak hoş olabilir.

Yorum

yorumu yazan Mete hoca değil 😀
            Son Düzenleme matrai; 25-02-17, 14:23. Tarafından yapıldı.

Yorum

Stili mete beyin stiline benziyor. Ben mete bey diye düşünmüştüm

SM-N7505 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum

• Medea
                Medea Yorumladı
                Yorumu düzenleme
                Ben henüz parfümleri hiç koklamadım bile

Yazım şekli bana parfümmerakının yazarını hatırlattı.(Raşit Bey?)

Yorum

makedon ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Yorum

detaylı güzel incelemeler için teşekkürler

Yorum

Gayet doyurucu incelemeler için sizde teşekkürler Kaan bey.

Yorum

Benim favorim Amber Salude oldu. En beğenmediğim de White Gold oldu sanki çiçekli bir kadın parfümü yıllarca beklemişte ağırlaşmış gibi kokuyor

Yorum

😂 ben de yazmadım bana da teşekkür edilmiş. Ben yazarsam sanırım yine fantastik hikaye kıvamında yazarım. Ancak kokular gerçekten güzel.
                        http://www.fragrantica.com/member/761777/

Yorum

Parfümörün (ya da parfümörlerin) kim olduğu biliniyor mu?

Yorum

• Optuna
                            Optuna Yorumladı
                            Yorumu düzenleme
                            Cara Sylvain yazıyor sitelerinde başparfümor olarak.

• Medea
                            Medea Yorumladı
                            Yorumu düzenleme
                            Ok... Munegu'nün parfümörü... İsmiyle soyadı yer değiştirmiş
                        İşleniyor...
                        X