Duyuru

Çökme
Henüz duyuru yok.

Parfüm Bozulurmu?

Çökme
Sabit bir konu.
X
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
Yeni Mesajlar

• Parfüm Bozulurmu?

En sık karşılaşılan ve cevabı en fazla aranan konulardan bir tanesi de parfüm bozulurmu sorusudur.

Parfüm bozulurmu sorusun cevabı : Evet bozulur...

Parfümün bozulmasının 2 ana nedeni vardır. Birincisi üretimden kaynaklanan hatalar. İkincisi saklama koşullarından kaynaklanan hatalar.

Üretimden Kaynaklanan Hatalar:

Parfümün üretimi aşamasında şişesinde bulunan deformasyonlar sonucu parfüm kısa sürede bozulabilir. Bunun en temel nedeni şişe ve atomizerin bulunduğu bölgenin sıkı sıkıya kapanmaması ve parfümün havaya maruz kalması yoluyla bozulmasıdır. Hava alan parfüm çoğunlukla içeriğine bağlı olarak şişenin dibinde tortular oluşmasına sebebiyet verecektir. Hem koku hem renk anlamında oldukça bozulmaya uğramıştır. Örnek olarak elimde bozulmuş olarak duran Shiseido Zen in fotoğrafını çektim.
    Click image for larger version

Name:	51183F7E-0D91-462D-86F5-457982D5260E.jpeg
Views:	3533
Size:	180.2 KB
ID:	99559

Saklama koşullarından kaynaklanan hatalar: Parfümün aşırı ısıya maruz kalması, parfümün aşırı soğuğa maruz kalması, güneş veya spot ışığa direkt maruz kalması gibi saklama koşullarından oluşan hatalardan dlayı parfümünüz bozulabilir. Çoğunlukla parfümlerin ilk fıslamasından sonra içine dolan hava kokuyu ortalama olarak 36 ay sonra değiştirmeye başladığından bu aylardan sonraki parfümün özellikle üst notalarının kaybını görebiliriz. Bu aslında bozulmaya da girebilir parfüm formunun değişmesinede girebilir. Ama tam bir bozulma diyemeyiz. Yine bu ilk kullanımdan sonra başlayan geriye sayımı yavaşlatmanın hatta durdurmanın yolu da tamamen saklama koşullarıyla bizim elimizdedir. Parfüm aynı şarap gibidir. Isının sabit, havanın nemsiz, kapalı ve ışık almayan gibi doğru ortamlarda saklandığında parfüm daha da oturarak güzelleşebilmektedir.

Bayatlayan bir parfüm nasıl kokar? : Bayatlayan ve bozulan parfümlerin hemen hemen hepsi bir noktadan sonra çemenimsi bir hissiyat vermektedir. Gördüğüm bütün bayat ve bozulmuş parfümlerde bu geçerli oldu.

Okul gibi forum Bunu da öğrenmiş olduk.Teşekkürler parfüm adam.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: matrai View Post
      En sık karşılaşılan ve cevabı en fazla aranan konulardan bir tanesi de parfüm bozulurmu sorusudur.

Parfüm bozulurmu sorusun cevabı : Evet bozulur...

Parfümün bozulmasının 2 ana nedeni vardır. Birincisi üretimden kaynaklanan hatalar. İkincisi saklama koşullarından kaynaklanan hatalar.

Üretimden Kaynaklanan Hatalar:

Parfümün üretimi aşamasında şişesinde bulunan deformasyonlar sonucu parfüm kısa sürede bozulabilir. Bunun en temel nedeni şişe ve atomizerin bulunduğu bölgenin sıkı sıkıya kapanmaması ve parfümün havaya maruz kalması yoluyla bozulmasıdır. Hava alan parfüm çoğunlukla içeriğine bağlı olarak şişenin dibinde tortular oluşmasına sebebiyet verecektir. Hem koku hem renk anlamında oldukça bozulmaya uğramıştır. Örnek olarak elimde bozulmuş olarak duran Shiseido Zen in fotoğrafını çektim.
      Click image for larger version

Name:	51183F7E-0D91-462D-86F5-457982D5260E.jpeg
Views:	3533
Size:	180.2 KB
ID:	99559

Saklama koşullarından kaynaklanan hatalar: Parfümün aşırı ısıya maruz kalması, parfümün aşırı soğuğa maruz kalması, güneş veya spot ışığa direkt maruz kalması gibi saklama koşullarından oluşan hatalardan dlayı parfümünüz bozulabilir. Çoğunlukla parfümlerin ilk fıslamasından sonra içine dolan hava kokuyu ortalama olarak 36 ay sonra değiştirmeye başladığından bu aylardan sonraki parfümün özellikle üst notalarının kaybını görebiliriz. Bu aslında bozulmaya da girebilir parfüm formunun değişmesinede girebilir. Ama tam bir bozulma diyemeyiz. Yine bu ilk kullanımdan sonra başlayan geriye sayımı yavaşlatmanın hatta durdurmanın yolu da tamamen saklama koşullarıyla bizim elimizdedir. Parfüm aynı şarap gibidir. Isının sabit, havanın nemsiz, kapalı ve ışık almayan gibi doğru ortamlarda saklandığında parfüm daha da oturarak güzelleşebilmektedir.

Bayatlayan bir parfüm nasıl kokar? : Bayatlayan ve bozulan parfümlerin hemen hemen hepsi bir noktadan sonra çemenimsi bir hissiyat vermektedir. Gördüğüm bütün bayat ve bozulmuş parfümlerde bu geçerli oldu.
      Aaa, bu Shiseido Zen'i bir parfümcüde gördüm geçenlerde aynı şekilde bozulmuştu. İçinde beyaz tortular vardı. Ters çevirince kar yağan masa üstü süsleri gibi demek ki üretim kaynaklıymış...
      estefanyen

Yorum

Hocam bunları bilmemiz iyi oldu parfümleri yerini hemen değiştirdim😀

Yorum

Merhaba
          Öncelikle değerli bilgiler için teşekkürler.
          3 yıl kadar önce edindiğim decant parfümlerin -sanırım alkollerinin uçtuğunu farkettim. Muhtemelen kapakları açıp tekrar iyi kapatmamam sebebiyle böyle oldu.
          Başlıkta bahsedildiği şekilde bozulma değil de, sadece esansı kalmış gibi, yoğun yağ akışkanliğında, tobacco vanille ve amouage interlude gibi, nadir kullandığım parfümler.
          Öğrenmek istediğim; parfümleri bozmadan ve tabii sağlığıma zarar vermeyecek şekilde geri kazanma şansım var mı? Yoksa yenilerini mi almam gerekecek

Yorum

• Lagerfeld
            Lagerfeld Yorumladı
            Yorumu düzenleme
            Benim de çok sevdiğim Dior - Bois d'Argent dekantım o halde. Kullanamıyorum kaldı öyle saklıyorum. Alkol eklemekten bahsediyorsunuz diye tahmin ediyorum geri kazanmak için ama bu pek mümkün görünmüyor.

Yenilerine yer açın derim Mueve hocam.

Haklısınız ama 3 senede zor yarıladığım parfümler. Demek ki 100 ml interlude alsam olmayan torunum da kullanır

Yorum

Orjinal yazı sahibi: mueve View Post
            Haklısınız ama 3 senede zor yarıladığım parfümler. Demek ki 100 ml interlude alsam olmayan torunum da kullanır
            Güçlü parfümlerin genelde dekantını edinmeyi tercih ediyorum zaten. Mesela Sospiro - Wardasina çok sevmeme rağmen asla bi' şişesini bitiremem ondan dekant olarak duruyor.

Bu yol parfümlerin sağlığı için daha uygun gibi, ne dersiniz...
            - Stop the car...
            - What ?!
            - Stop the fuckin' car!

Yorum

Haklısınız.
              O halde yeni dekantlar alip, mevcut koyu kıvamlı sıvımsı ile karıştıracağım. Interlude extreme, tobacco vanille intense olacaklar

Yorum

Hatırladığım kadarıyla Michael Edwards bir röportajında şişeleri ters muhafaza ettiğini söylemişti. Böylelikle atomizerler sürekli sıvının içinde ıslak kalıyor ve içerisine hava girme riski azalıyormuş.

Yorum

ben parfümlerimi iyi saklıyorum.bozulan parfümüm yok ama yazıda geçtiği gibi üst notalardaki keskinliğin azaldığını düşündüğüm parfümlerim var.özellikle dekantlarda ve dekant verdiğim şişeli parfümlerde bu daha belirgin

Yorum

Hocam yazin parfumlerimizi nerede saklamaliyiz peki? Izmir sicaginda normal gunes gormeyen bir odada bile parfumler isiniyor diye klimali odada dolaba aldim. Bu sefer de isi değişimi oluyor klimayi kapatinca. Ne yapmali ?

Sent from my SM-N920C using Tapatalk

Yorum

Evinizin nispeten güneş almayan bir odasında kapalı bir dolapta kutularıyla veya büyükçe kapalı bir kutuda saklayabilirsiniz. Kolay kolay bozulacağını sanmıyorum.

Yorum

Klimali oda ile klimasiz arasinda fark olur mu peki?

Sent from my SM-N920C using Tapatalk

Yorum

Klima, sabit bir sıcaklıkta sürekli çalışmıyorsa klimasız odanızı tercih edebilirsiniz. Her ne kadar dolap içinde de saklansa klimadan kaynaklı sıcaklık değişimleri olacaktır.

Yorum

Araç torpidosunda bozulur mu?

Yorum

İşleniyor...
                            X