Duyuru

Çökme
Henüz duyuru yok.

Luca Turin'in 5 Yıldız Verdiği Parfümler

Çökme
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
Yeni Mesajlar

Parfum dEmpire markasını baya seviyor herhalde Luca Turin. Hep 4-5 yıldız görüyorum.

Yorum

• Medea
      Medea Yorumladı
      Yorumu düzenleme
      Eski kitaptakiler de yeni kitapta eklenenler de genelde yüksek puanlı evet...

Son kitaba hızlıca göz attım. Görebildiğim kadarıyla Creed markasından, eski kitaptakilere ilaveten sadece Aventus'u yorumlamış. "Citrus fougere" diyerek 4 yıldız vermiş. Nishane'den sadece Cornelius'un yukarıda yazdıklarını puanlamış, ilk seriden övdüğü parfümleri bu kitapta göremedim. Bu arada Xerjoff hiç yok gerçekten.

MFK'dan görebildiklerim de 18 parfüm. Hepsini Tania Sanchez yorumlamış. Liste şöyle:

A La Rose (3) citrus rose
    Amyris Femme (2) citrus milky
    Amyris Homme (1) citrus fougere
    APOM pour Femme (3) neroli musk
    APOM pour Homme (3) civet neroli
    Aqua Universalis (3) citrus floral
    Aqua Vitae (1) musk citrus
    Baccarat Rouge 540 (3) fruity cola
    Cologne pour le Matin (2) neroli civet
    Féminin Pluriel (2) pineapple rose
    Grand Soir (2) woody-amber amber
    Lumiere Noire pour Homme (2) spice patchouli
    Masculin Pluriel (2) musk fruity
    Oud (1) citrus cedar
    Oud Satin Mood (1) rose cookie
    Oud Silk Mood (3) wood rose
    Oud Velvet Mood (2) cola oud
    Petit Matin (2) citrus floral
    Son Düzenleme Medea; 14-07-18, 01:06. Tarafından yapıldı.

Yorum

• Medea
      Medea Yorumladı
      Yorumu düzenleme
      Benim MFK'da tek sevebildiğim parfüm olan APLS kitapta yer almamış.

• murrjm
      murrjm Yorumladı
      Yorumu düzenleme
      Satin Mood nasıl 1 yıldız olur yahu ! demek isterdim ama haddimi aşmak istemem vardır bir bildikleri -5 puan da alsa en sevdiklerimden kendisi

• Medea
      Medea Yorumladı
      Yorumu düzenleme
      Oud Satin Mood için Tania Sanchez'in yorumu şöyle olmuş: "An interesting botch: the two sides of this fragrance - an almond biscuit gourmand and a fruity green rose - don't belong in the same room together. The better quality rose in the extract makes the problem more glaring, whereas the eau de parfum merely smells disconnected. And I'm sorry, was there supposed to be oud?"

Turin efendinin kendi kişisel beğenileri,tamamiyle kendini bağlar.Benim asla beğenmediğim bir kokuya 5 yıldız verse ne olur ya da tam tersi bayıldığım bir kokuya 1 yıldız verse.
    Neticede zevk benim,para benim.Ben beğendikten sonra gerisi hikaye...

Yorum

Orjinal yazı sahibi: cornelius View Post
      Nishane sorulduğu için son kitapta gölge oyunları serisi için verilen puanları da yazalım:

Hacivat (Nishane Istanbul) ★★ woody floral
      Karagoz (Nishane Istanbul) ★★ white floral
      Zenne (Nishane Istanbul) ★★ cassis sorbet
      Eski nişhaneler iyidi ama bu seriyi sevmedim. Designer gibi olmuş. Xerjoff yorumlasa düşük verir bence basit kokular çünkü

Yorum

• Medea
        Medea Yorumladı
        Yorumu düzenleme
        Aynı fikirdeyim.

Pekji'den sadece Ruh yer almış "coffee rose" demiş ve 4 yıldız vermiş LT.

Yorum

Luca Turin genel beğenisi yüksek, "mainstream" gördüğü kokuları daha mı düşük puanla yorumlamış ne?

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Frozenwings View Post
          Luca Turin genel beğenisi yüksek, "mainstream" gördüğü kokuları daha mı düşük puanla yorumlamış ne?
          Hocam tam öyle değil bence angel, dior home falan var... yeni bir şey yapmayan mainstream kokulara yüksek vermemiş demek daha doğru olur

Yorum

• Medea
            Medea Yorumladı
            Yorumu düzenleme
            Hatta Aventus da 4 yıldız...

Orjinal yazı sahibi: Frozenwings View Post
          Bana da pek öyle gelmedi. Mesela Serge Lutens ile de arası pek hoş değil Luca Dayı'nın. Genelde gömmüş. Orto Parisi'nin de tüm serisini yorumlamış, hepsine 1 yıldız vermiş ve tek kelimelik yorumlarla gömmüş. Roja Dove için de benzer şeyler geçerli. Yanlış hatırlamıyorsam kitaptaki en yüksek not Diaghilev'e verdiği 3 yıldızdı. Yine son zamanların çok övülen markası Areej Le Dore'un parfümlerine de genelde 3 yıldız vermiş.

Fiyat konusundaki düşüncelerini de yüksek fiyatlı parfümlerin yorum kısmında bazen belirtiyor. Zaten o konuda net bir tavrı da var.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: cornelius View Post

Bana da pek öyle gelmedi. Mesela Serge Lutens ile de arası pek hoş değil Luca Dayı'nın. Genelde gömmüş. Orto Parisi'nin de tüm serisini yorumlamış, hepsine 1 yıldız vermiş ve tek kelimelik yorumlarla gömmüş. Roja Dove için de benzer şeyler geçerli. Yanlış hatırlamıyorsam kitaptaki en yüksek not Diaghilev'e verdiği 3 yıldızdı. Yine son zamanların çok övülen markası Areej Le Dore'un parfümlerine de genelde 3 yıldız vermiş.

Fiyat konusundaki düşüncelerini de yüksek fiyatlı parfümlerin yorum kısmında bazen belirtiyor. Zaten o konuda net bir tavrı da var.
            Eski kitapta Sergeleri çok övüyordu ilginç... Fiyatı pahalı kokulara mesafeli gibi belli. Areejlere şaşırdım bunları denemedim ama Kafkaesque gibi en sağlam kaynaklar bile çok övdü fiyatı pahalı olduğu için değerlendirmesi böyle anlaşılan. Doğal nota olayına önem vermiyor sanki

Kitabı nereden aldınız bu arada ?

Yorum

• cornelius
              cornelius Yorumladı
              Yorumu düzenleme
              Fiyatı abartı olanlara karşı bir antipatisi var ama çok önyargılı da diyemem. Mesela Bogue ki nispeten pahalı bir marka, parfümleri oldukça iyi notlar almış.

Denediğim Areej kokularında ben de pek aradığımı bulamadım açıkçası. Doğallık evet ama kompozisyon olarak çok tuttuğumu söyleyemem. Bu durum belki de benim beklentilerimin çok yüksek olmasıyla alakalıdır, bilemiyorum.

Kitabı D&R üzerinden dijital olarak satın aldım.
              Son Düzenleme cornelius; 14-07-18, 02:00. Tarafından yapıldı.

• bugiardi
              bugiardi Yorumladı
              Yorumu düzenleme
              teşekkürler, kitabı satın alcam kompozisyondan kırmıştır puanı. evet Medea hocam eski sergeleri beğeniyordu

• Medea
              Medea Yorumladı
              Yorumu düzenleme
              Evet, fiyatların çeşitli bahanelerle şişirilmesine olumsuz bakıyor ama parfüm yorumlarını ve puanlamalarını bu noktayı dikkate alarak yapmıyor.

Sözü geçtiği için yeni kitaptaki Tom Ford parfümlerini de ekleyelim bari:

Black Orchid EDT (2) chocolate cucumber
            Café Rose (3) woody rose
            Eau de Soleil Blanc (2) citrus floral
            Fleur de Portofino (3) white floral
            Jasmin Rouge (3) herbal floral
            Santal Blush (3) carrot cinnamon
            Sole di Positano (3) citrus floral
            Soleil Blanc (3) floral oriental
            Tom Ford Noir Extreme (2) pistachio vanilla
            Velvet Orchid (3) woody floral

Yorum

Mete hocam düşündüm de senin Luca Turin ile zevklerin oldukça uyuşuyor. Her ikinizinde parfüme bakış açısı oldukça benzer. Aventus hariç

Yorum

• Medea
                Medea Yorumladı
                Yorumu düzenleme
                Genelde uyuyor gibi evet ama aslında uymayan parfümler var. Mesela aklıma ilk anda By Kilian STH, Annick Goutal Ambre Fétiche geliyor, daha da var. Aventus'u ben kötü bulmuyorum, kaliteli malzemeyle genel beğeniye oynayan, pek özelliği olmayan, niş parfüm kavramının uzağında, heyecansız bir parfüm olarak görüyorum ve tabi bana göre 4 yıldız fazla, 3 tamamdır. Mesela OJ Black Gold da güzel kokuyor ve kaliteli malzeme var ama heyecan duymuyorum. Ona da 4 yıldız vermiş. Daha başka örnekler de çıkar mutlaka her iki yönde. Hele onun bayıldığı, kadınsı çiçek buketi diye tanımlanabilecek parfümler, ne kadar iyi işler olursa olsun bana hiç hitap etmiyor. Dünyada ister parfüm ister başka bir konu olsun, tamamen aynı beğeniye sahip iki insanın çıkabilme ihtimali bence sıfır. Kitapları birlikte yazan Luca Turin ve Tania Sanchez bile bazı parfümlerde farklı görüşteler. Kitaba rastgele göz gezdirirken dikkatimi çekti, kadın LT'nin çok beğendiği bir parfüme özellikle not düşüp kendisinin hiç beğenmediğini yazmış. Önemli olan, senin en baştaki yazıda da değindiğin gibi, bu kadar muazzam bir deneyime ve kokunun bilimsel tarafıyla ilgili olağanüstü bilgiye sahip birinin parfüme nasıl yaklaştığı... Esas ilgimi çeken, verilen puandan ziyade neyi niye beğendiğini ve neyi niye beğenmediğini okumak, anlamaya çalışmak. Birçok parfümün yorumunda örnek verirken başka parfümlere atıfta bulunuyor, ufuk açıyor ve mesela diyelim ki 3 yıldız verdiği bir parfümün yorumunda "beni şu tarafının şu şekilde verilmesi olumsuz etkiledi ama beni rahatsız eden o nokta belki sizi fazla etkilemez, o zaman tadını çıkarın" gibi açık kapı bırakan cümleler yazıyor. Ayrıca bir ufak hilesini de yakaladım. Daha önce blogunda 3 yıldız verdiği Norne'ye kitapta aynı yorumu yazmış ama bu sefer 4 yıldız vermiş ve Norne'yle ilgili yazıyı blogundan silmiş (ya da aradım aradım ben bulamadım). Demek ki zaman içinde LT'nin fikirlerinde bile değişiklikler olabiliyor. Puan çok önemli değil, yazdıkları daha ön planda.

Luca Turin niye önemli:
              1. İnsanoğlu nasıl kokuyu algılar konusunda Luca Turin titreşimciler-kuramını destekleyen biri olarak şekilcilerle senelerden beri papaz.
              2. Titreşimci kuramından yola çıkarak icat ettiği bir sürü koku molekülü var Luca Turin'in; ama üretim ekonomik olmadığı için bu koku molekülleri hiçbir zaman piyasaya çıkmadı; belki onun için de şekilciler (Givaudan) yarışı kazandı diyebiliriz; çünkü Givaudan habire yeni ve ekonomik koku molekülleri yaratabiliyor örn. Akigalawood (CdG "Blackpepper) gibi
              3. Bir zamanlar parfüm hakkında yorum yaparken evinin köşesinde duran GS-MS cihazından da analizler almaya çalışan bir bilim adamı.
              4. Yaşı gereği, yani zannedersem gençliği 60'lada geçen biri olarak, toplamda çok sayıda parfüm koklamış ve günceli takip eden biri olarak Dior Homme'u şu an bile klasikler arasında göstererek çağdaş bir zevke sahip olduğunu da ispat etmiş bir bilim adamı.
              5. Luca Turin için bir parfümün yapısı, derinliği ve parfümün ekonomik olması çok önemli.
              6. Luca Turin hangi parfümü överse, inan o parfüm çok satılır.
              7. En son olarak da Luca Turin Atina'nın Alexander Fleming Üniversite'sinde Avrupa Birliği'nden ve Yunanistan'dan para koparıp "Doctor Universalis" yetiştirme peşindeydi.

Yorum

Begenilerin uyusmamasina ek olarak teknik-mekanik olarak da saygi duymuyorum bu arkadaslarin yorumlarina. Belki de ozel olarak uyusmadiklarim hanimefendinin yorumlaridir.

Misal 'Dune for men' yorumuna bakalim. Tamam, begenip 4 yildiz vermis,bence de gayet guzel parfum, fakat yoruma geliyoruz.

'A very good eau de cologne with a transparent, natural feeling in its leafy, lemon top note, and sweet, soapy floral drydown'

Simdi ben bu arkadaslarin tarziyla (birkac kelime) Dune'dan bahsedecek olsaydim, muhakkak ozellikle incirden de basederdim. Sanki bes dakika ust notalari koklayip yaziyorlar gibime geliyor

Yorum

• protectedsugar
                  protectedsugar Yorumladı
                  Yorumu düzenleme
                  Tania Sanchez'i kastediyorsan herhalde. Luca Turin'in dostu; nedense Luca Turin ona çok önem veriyor. Luca Turin de ardabir hanım-köylü oluyor herhalde; ne yapsın :-)

• Kadir.tbk
                  Kadir.tbk Yorumladı
                  Yorumu düzenleme
                  Lucamı ? Letomu ? Deseler Leto derim . Hele hele son kitabındaki yeni begenilerini görmem beni şaşırttı . Ben eski yorumlarını begenilerini daha çok benşmsemiştim ama .

"sweet" diyerek inciri kastetmiş olabilir.

BLA-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
                Son Düzenleme protectedsugar; 22-07-18, 23:44. Tarafından yapıldı.

Yorum

Yalnız listede Chanel ağırlığı göze çarpmıyor değil..

Yorum

İşleniyor...
                  X