Duyuru

Çökme
Henüz duyuru yok.

Bu parfüm sahte mi?

Çökme
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
Yeni Mesajlar

• Bu parfüm sahte mi?

Sağdaki Sephora mağazasından alınma soldaki ise Bigparfum mağazasından alınma. Yani şişede ve kutuda farklılıklar mevcut. Batch kodu yapıştırma gibi duruyor ben anlamadım yani bu parfümün sahte olduğunu düşünüyorum.
    Ekli Dosyalar
    Son Düzenleme nokaEXE; 28-02-22, 12:51. Tarafından yapıldı.

matrai Hocam sizce bu parfüm sahte midir? Almış olduğum parfüm delist olmuş bu yüzden Sephora, Boyner, Sevil gibi mağazalarda satılmıyor. Bundan dolayı bigparfum den sipariş verdim ancak bu tarz farklılıklar mevcut. Yani bu mağazadan almadan önce bide ÜtopyaKozmetik üzerinden almıştım onunda aynı şekilde kutusu vs Bigparfum'ün gönderdiği gibiydi. Koku olarak ÜtopyaKozmetik alakası yoktu kullandığım parfüm ile ancak Bigparfum den almış olduğumun kokusu Sephora mağazasındakiyle aynı yani kıyaslıyorum şuan. Ama kafamı kurcalayan bu kutudaki farklılıklar oldu.

Ve mağazaya ulaştığımda bana şunu söyledi:

Merhabalar, Sattığımız tüm ürünler %100 orijinal resmi ithalatı yapılmış faturalı ürünlerdir. Trendyol tarafında da gerekli tüm belgelerimiz bulunmaktadır. Elinizde ki ürün eski batchli ürün olabilir. Şişe de ve kutuda bundan kaynaklı değişimler normaldir. İyi günler dileriz.
    Son Düzenleme nokaEXE; 28-02-22, 13:51. Tarafından yapıldı.

Yorum

Merhabalar,
      • Parfüm sıvıları arasında belirgin farklılık var mı?
      • Şişeler arasında kalite ve işçilik açısından bir fark var mı?
      • Kutular arasında da kalite ve malzeme açısından farklar var mı?
      • Resmi distribütör etiketi yerine alternatif bir ithalatçı etiketi basılıysa, bu ithalatçı güvenilir bir firma mı?
      Firmalar kutu mizampajlarını zaman zaman değiştirebiliyorlar. İnternette bu parfümün mümkün olduğu kadar çok fotoğrafına bakın, benzer farklılıklar gözlemliyorsanız, kutu tasarımda büyük ihtimalle bir değişiklik olmuş demektir. Bu şekilde içine aynı şişenin konduğu farklı Guerlain kutularına rastlamışlığım vardır, dar ve geniş eski şişe L'Instant kutuları, kenar çizgileri farklı detaylandırılmış La Petite Robe Noire kutuları, vb. ek olarak farklı büyüklükte aynı mililitrede Miss Dior Absolutely Blooming kutuları. Aynı markanın kimi parfümlerinde batch kodu şişeye etiketle yapışık, kimilerinde ise cama basılıydı... Hepsi orijinaldi ama birbirinden farklıydı.

Yorum

Sizin parfümünüz özelinde yakaladığım en büyük farklılık, barkod üzerinde yer alan referans yani katolog kodlarının birbirinden farklı oluşu. Net hatırlamadığım için yanıltmak istemem ama kutudaki bir kod parfümün formülasyon farklarını açığa çıkarıyordu, sanıyorum kod bu kod, yani reformülasyon olmuş. Bir diğer fark da birinde Kanada adresi yer alırken diğerinde bu adresin olmayıp Arap alfabesi ile yazılı bir satırın varlığı. Geri dönüşüm işareti de 180 derece dönmüş.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Rayiha View Post
          Sizin parfümünüz özelinde yakaladığım en büyük farklılık, barkod üzerinde yer alan referans yani katolog kodlarının birbirinden farklı oluşu. Net hatırlamadığım için yanıltmak istemem ama kutudaki bir kod parfümün formülasyon farklarını açığa çıkarıyordu, sanıyorum kod bu kod, yani reformülasyon olmuş. Bir diğer fark da birinde Kanada adresi yer alırken diğerinde bu adresin olmayıp Arap alfabesi ile yazılı bir satırın varlığı. Geri dönüşüm işareti de 180 derece dönmüş.
          Evet birbirinden farklılıklar mevcut koku olarak kıyasladığımda koku aynı. 1 hafta önce ÜtopyaKozmetik üzerinden aldım kutusu hemen hemen bigparfumdeki gibiydi ancak koku olarak alakası yoktu. Bigparfum ve Sephora, Sevil üzerinden aldıklarımı kıyaslıyorum koku olarak aynı kutu olarak farklılar.

Yorum

ilk izlenimim kesin olarak sahte. Geri dönüşüm işaretine (Sağ ve sol ok) bakarsanız kutuda renklerin tam ters olduğunu görebilirsiniz. Bu bir parfümün karşılaştırmalı bakarak orjinal veya sahte olduğunun en büyük göstergelerinden birisidir. Diğer yandan font ayrılmalırıda çok belirgin.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: matrai View Post
              ilk izlenimim kesin olarak sahte. Geri dönüşüm işaretine (Sağ ve sol ok) bakarsanız kutuda renklerin tam ters olduğunu görebilirsiniz. Bu bir parfümün karşılaştırmalı bakarak orjinal veya sahte olduğunun en büyük göstergelerinden birisidir. Diğer yandan font ayrılmalırıda çok belirgin.
              Koku olarak birebir yapabilirler mi peki hocam? Kutu olarak ÜtopyaKozmetik'ten alınan da kutusu bigparfum gibi ancak kokusu alakasız. Bigparfum ise koku birebir ancak kutular farklı.

Yorum

Geçen sene Bigparfum'den Guerlain Vetiver aldım, kesinlikle orjinaldi. İlginç...

Yorum

Bakın geri dönüşüm işaretinda sağa bakan ok her zaman siyahtır. Herkes elinde kutusu olan bütün parfümlere baksın hepsinde siyah ok sağı beyaz ok solu gösterir. Bu global ve değişmez bir kuraldır. Ve neredeyse bütün sahte parfümlerin kutusunda bu işaret tam tersidir. Bunun nedeni ise parfümler eğer yakalanırsa bir fark olması için cezada hafifletici sebep sayılacak olmasıdır. Çünkü birebir aynısı olursa bu daha büyük bir suç olmakta ama bu şekilde küçük bir fark olması durumunda bile daha hafif bir cezaya maruz kalmaktadırlar. Yani bilinçli yapılan bir durum yoksa yapamadıklarından değil.

Koku konusunda bir şey iddia edemem kokularını buradan duyabilmem mümkün değil ama bu konuda da çok geliştirdiler kendilerini. Özellikle Döviz kurları bu kadar artıp parfüm fiyatları alıp başını gidince ne yazık ki sahte işleri her zaman daha fazla hortluyor. Şu anda ortalıkta inanılmaz derecede sahte parfüm dolaşıyor. Ve bunların kimler tarafından alındığı nerde ne şekilde dağıtıldığınıda çok iyi takip ediyorum bununla ilgili bilgilendirici geniş bir yazı başlığı açacağım. Çünkü şu anda dolaşımı ve bu dolaşımın çıktığı yerleri herkesin bilmesi gerekir.

Yorum

• Rayiha
                    Rayiha Yorumladı
                    Yorumu düzenleme
                    Yukarıda paylaşılan fotoğrafta
                    Bigparfüm'de sağa bakan ok siyah, yani sizin deyiminizle orijinal,
                    Sephora'da sağa bakan ok beyaz yani sizin deyiminizle sahte mi oluyor matrai ?

Kutu fotoğraflarını isimlendirirken karıştırmadığınızdan emin misiniz nokaEXE?

• Rayiha
                    Rayiha Yorumladı
                    Yorumu düzenleme
                    Özellikle paralel ithalatçılarla ilgili bilgi verirseniz çok makbule geçer matrai.

Orjinal yazı sahibi: matrai View Post
                  Bakın geri dönüşüm işaretinda sağa bakan ok her zaman siyahtır. Herkes elinde kutusu olan bütün parfümlere baksın hepsinde siyah ok sağı beyaz ok solu gösterir. Bu global ve değişmez bir kuraldır. Ve neredeyse bütün sahte parfümlerin kutusunda bu işaret tam tersidir. Bunun nedeni ise parfümler eğer yakalanırsa bir fark olması için hafifletici sebep sayılacak olmasıdır. Çünkü birebir aynısı olursa bu daha büyük bir suç olmakta ama bu şekilde küçük bir fark olması durumunda bile daha hafif bir cezaya maruz kalmaktadırlar. Yani bilinçli yapılan bir durum yoksa yapamadıklarından değil.

Koku konusunda bir şey iddia edemem kokularını buradan duyabilmem mümkün değil ama bu konuda da çok geliştirdiler kendilerini. Özellikle Döviz kurları bu kadar artıp parfüm fiyatları alıp başını gidince ne yazık ki sahte işleri her zaman daha fazla hortluyor. Şu anda ortalıkta inanılmaz derecede sahte parfüm dolaşıyor. Ve bunların kimler tarafından alındığı nerde ne şekilde dağıtıldığınıda çok iyi takip ediyorum bununla ilgili bilgilendirici geniş bir yazı başlığı açacağım. Çünkü şu anda dolaşımı ve bu dolaşımın çıktığı yerleri herkesin bilmesi gerekir.
                  İlginiz ve alakanız için teşekkür ederim hocam iade işlemini başlatayım o zaman. Bu parfümü hiçbir yerde bulamıyorum ve ikidir sahte parfüme denk geliyorum. Nereden bulabileceğim konusunda hiçbir fikrim yok.

Yorum

Üşenmedim, mütevazi koleksiyonumdaki tüm parfümlerde geri dönüşüm işaretini kontrol ettim matrai

Bu arada, bu işaretin png görünümünü buraya bırakıyorum.

Bu işaret tek renk mürekkep baskı almak için siyah ve beyaz olarak değil, dolu ve boş alanlar olarak tasarlanmıştır. Logoda beyaz sanılan okun aslında beyaz olmadığını, beyaz alanların beyaza boyalı değil de boş alan-zemin rengi olduğunu, aşağıdaki grafiğin gri-beyaz damalı alan üzerine siyah renk dolu alanlar olarak çizilmiş olduğundan anlayabilirsiniz.

Click image for larger version  Name:	rc - Kopya.png Views:	0 Size:	7.4 KB ID:	208855

Açık renk zemin üzerine koyu renk yazı olan hiçbir kutumda ters basılmış sembol yok. Aşağıdaki istisnalar hariç hepsinde logo yukarıdaki gibi görünüyor. Ayrıca tüm oklar saat yönünde dönüyor.

Ancak yukarıda izah ettiğim durum yüzünden bazı kutularda işler karışıyor ve beyaz mürekkeple yazılan kutularda okun görünümü değişebiliyor. Örneğin Beymen'den satın aldığım Dior parfümün kutusu koyu renk, yazılar beyaz, dolayısı ile sağa bakan mürekkepli alan beyaz, mürekkepsiz alansa kutu koyu renk olduğundan siyah görünüyor.

Hobi mağazası ve internetten alınmış, ve beyaz mürekkeple yazılmış L.olita Lempicka parfümlerimde de durum aynen Dior'da olduğu gibi.

Bunula birlikte bazı markalar (ki parfümlerin orijinalliklerinden pek şüphem yok), orijinal logoda koyu renk okun baktığı yönün değişmemesi (sahte zannedilmemek için olabilir) için logonun negatifi üzerinden baskı almışlar, dolayısı ile yazılar beyaz ama koyu renk ok hala olması gereken yöne bakabiliyor.

Yukarıdaki iki kutu da beyazla yazıldığından ve beyazla yazılı orijinal kutularda iki farklı yaklaşım benimsendiğinden birinden birine "ters basılmış, dolayısı ile sahtedir" diyebileceğimizi sanmıyorum. Yazılar siyah olsaydı sadece tek doğru olurdu ve diğerinde bir terslik olduğunu iddia edebilirdik.

Yani durum görünenden karışık sanırım.
                    Son Düzenleme Rayiha; 28-02-22, 21:05. Tarafından yapıldı.

Yorum

• nokaEXE
                      nokaEXE Yorumladı
                      Yorumu düzenleme
                      Rayiha Parfum Center üzerinden tedarik etmişler sanırım hocam ürünü öyle yazıyordu. Bildiğim tek şey o.

• Rayiha
                      Rayiha Yorumladı
                      Yorumu düzenleme
                      Parfum Center firmasına markaların resmi distribütörünün getirmediği parfümlerine erişmek için yaptığım internet alışverişlerinde rastladım. Şimdiye kadar bir problem yaşadığımı hatırlamıyorum ama pek çok yerde karşımıza çıkan bu firmayla ilgili bilgim yok. Belki matrai bizi bu konuda aydınlatır.

• nokaEXE
                      nokaEXE Yorumladı
                      Yorumu düzenleme
                      Hocam şuan bilemedim ya dediklerinizden sonra parfüm orijinal mi sahte mi emin değilim yani kutu normal mi farklılıklar normal mi bilemedim

Elimdeki Guerlain La Petite Robe Noire flanker'larının kutu tasarımları birbirinden farklıydı, İlk aldığım flanker yaldızlı ve kabartma dokulu pembe çerçeveliydi, sonra piyasaya çıkanlarda ise çerçevede ne yaldız ne doku vardı, logo yeri değişmişti.

Aşağıdaki görseli bu değişikliği klasik LPRN EdP üzerinden göstermek için oluşturdum nokaEXE. Soldaki eski, sağdaki yeni kutu.
                    Yani zamana bağlı değişiklikler olabiliyor kutularda. Her farklılık sahtelikle alakalı olmayabileceği gibi sahteciler de giderek profesyonelleşiyor maalesef.

Click image for larger version  Name:	LPRN kutuları - Kopya.JPG Views:	0 Size:	113.5 KB ID:	208875
                    Son Düzenleme Rayiha; 01-03-22, 00:27. Tarafından yapıldı.

Yorum

Ben bigparfümden versace eros aldım orjinal 2 sene dir kullanıyorum ithallatcısı farklıdır

Yorum

İşleniyor...
                      X