Duyuru

Çökme
Henüz duyuru yok.

İllüzyon? Halüsinasyon? Kimyasal reaksiyon?

Çökme
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
Yeni Mesajlar

• İllüzyon? Halüsinasyon? Kimyasal reaksiyon?

Son günlerde parfümlerimle ilgili bir algı karmaşası yaşıyorum sanırım.

Bazı notaları hiç alamazken, daha önce farkedemediğim notaları baskın biçimde almaya başladım, ki en somut örneği Dior Absolutely Blooming oldu. Bu parfüm benim için öncelikle pudra şekerli ahududu idi, dip notalarda ise hafif acı bir vanilya ile misk hissediyordum. Flanker'ı olduğu paçuli ağırlıklı Miss Dior EdP ile aralarında pek benzerlik bulamıyordum.

Buna karşın son denemelerimde durum tersine döndü, sanki gizli bir el Absolutely Blooming'i orijinal EdP ile değiştirmiş gibi, pudra şekerli ekşi ve soğuk ahududu hissinden eser yok, misk (ve acımsı vanilya?) yerine yoğun bir meyveli paçuli gelmiş. AB'in içerik listesinde paçuli yok ama yorumlarda paçuliyi net şekilde hissettiğini söyleyenler var. İşin ilginç yanı, sıvının pembe rengi de orijinalin şeftali tonuna dönmüş.

Aklıma gelen olası sebepler:
    • Misk ve ekşi ahududu akorlarını veren moleküller dibe çöktü, onları kullandım, şimdi sıra üstte kalan paçulide (Annem "parfümlerini kullanmadan tersyüz et" derken haklı mıydı acaba?).
    • Bu aralar yeni aldığım LVEB Intensement ile fazla haşır neşir oldum ve burnum ahududu-vanilya notalarına karşı köreldi; böylece AB'de bu notaların maskelediği paçuliyi almaya başladım.
    • Parfüm zaman içinde döndü.
    • Burnuma anlamadığım bir haller oldu ve koku halüsinasyonu yaşıyorum.

Benzer bir deneyim yaşayanlar var mı? Ya da sizce bu algı farkının sebebi ne olabilir?

Benimde hala çözemediğim bir durum. Tahminimce burun bazı kokuları ne kadar tecrübe ederse o tecrübe ettiğiniz kokuların farkına o kadar varıyorsunuz. Mesela iso-e super'in kokusunu ilk kokladığımda alamazken 30.koklayışımda almaya başladım

Yorum

Evet, ben de bazı parfümlerde yaşıyorum bu durumu; sadece şişedeki parfümden/koku moleküllerinden kaynaklandığını zannetmiyorum; odadaki ya da dışardaki "atmosferik" durum veya kendi ruh hâlimizin durumu da etkiliyor..bu duruma zaten parfüm tanıtımlarında "playful" diyorlar ya...

Yorum

• Rayiha
        Rayiha Yorumladı
        Yorumu düzenleme
        Gerçekten de benimle oyun oynuyorlar gibi. LVEB Intensement, Dior Absolutely Blooming gibi kokuyor, AB ise Miss Dior EdP gibi. Beni şaşkına çevirdiler

• protectedsugar
        protectedsugar Yorumladı
        Yorumu düzenleme
        :-)

Bir doktor olarak Covid19'un yan etkilerinden şüpheleniyorum..

Malum, asemptomatik (ayakta) geçiren çok insan var..

Yorum

• Rayiha
        Rayiha Yorumladı
        Yorumu düzenleme
        Koku alıyorum, ama daha farklı bir şekilde. Umarım kovid ile alakası yoktur, evdeki risk grubunu da düşünerek son derece izole ve dikkatli yaşıyorum. Uzaktan çalışma gibi bir şansım var. Salgın öncesi de titiz bir insandım, salgınla iyice dikkatli oldum. Haftada veya 10 günde bir ciddi güvenlik tedbirleri ile alışveriş için dışarı çıkıyorum. Eve gelen herşey önce karantina için balkona bırakılıyor, sonra dezenfekte edilerek mutfağa geliyor.

Siz sağlık personeline sağlık ve sabırlar diliyorum, yaptığınız iş şu anda karşılığı ödenemeyecek kadar zor ve değerli.

Ben de bir parfümü üst üste kullandığım zaman, önceden kokusunu iyi bildiğim başka parfümleri farklı algılayabiliyorum. Burnun o anda etrafındaki okuya iyice adapte olduktan sonra diğer kokuları farklı analiz etmesiyle ilgili bence.

Yorum

• Rayiha
        Rayiha Yorumladı
        Yorumu düzenleme
        Bana da en olası sebep bu gibi geliyor. Birkaç gün üstüste Intensement kullanmadan önce böyle bir durum yoktu. Galiba Blooming'deki ortak notalara karşı körleştim ve normalde geride kalan notaları almaya başladım.
    İşleniyor...
    X