Duyuru

Çökme
Henüz duyuru yok.

Fragrantica Hakkında Minik Detaylar

Çökme
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
Yeni Mesajlar

• Fragrantica Hakkında Minik Detaylar

Bugün bir parfümü araştırırken dikkatimi çeken bir durum oldu ve sizinle paylaşmak istedim. Bazı arkadaşlar Fragrantica’daki puanlama ve yorumlara çok dikkat ediyor ama dikkatli olmak lazım. Bazen içerikler karışmış olabiliyor.

https://lmparfums.fr/en/laurent-mazz...on-extreme-oud

https://www.fragrantica.com/perfume/...Oud-52876.html

Benim de farkettiğim bir kaç parfüm vardı böyle bu başlık altında toplayabiliriz faydalı olur

Yorum

• Abbathdoom
      Abbathdoom Yorumladı
      Yorumu düzenleme
      Evet hocam. Bence de faydalı bir başlık olabilir.

Fragranticayı referans alırken, parfümün kendi sitesine de bakmanızı mutlaka öneririm.

Yorum

Asaid hoca yazmıştı önceden.

Yorum

Fragrantica'da çok fazla troll olduğunu düşünüyorum. Mesela sırf Jeremy çıkardı diye Office for Man'e binlerce kişi 1 yıldız bastı. %99'u denemedi bile. Dior Homme 2020 de aynı şekilde. Parfumo sitesindeki oylamalar ve yorumlar benim için çok daha kullanışlı.

Yorum

• cantona8
          cantona8 Yorumladı
          Yorumu düzenleme
          Bu önemliydi benim için Asaid hocam. Teşekkürler. Buna dikkat edeceğim.

• Abbathdoom
          Abbathdoom Yorumladı
          Yorumu düzenleme
          rbalkris sanırım Lomros’un Aranyaka ile Haxan’da birlikte çalıştığı kişi. Facebook’ta Bortnikoff grubuna girmiştim ve takip ettiğim kadarıyla çok güzel yorumları var. 👍🏻😊

• Rayiha
          Rayiha Yorumladı
          Yorumu düzenleme
          Trol ya da cahiller. Parfüm tavsiyeleri bölümünde akılalmaz yorumlar olabiliyor, bunların çoğu yeni kullanıcı. Sadece belli bir parfümü övmek için hesap açmış, profili boş manüplatörlere dikkat etmek lazım. Neyse ki pek çok dürüst meraklı da var. Fragrantica'da çok başlık açmışımdır, sağolsunlar hep düzgün yorumlar yapan, doğru yönlendiren arkadaşlara denk geldim.

Fragrantica yorumlarini okuyarak edindigim parfumleri kullandiktan sonra yazilan yorumlari tekrar okudugumda ortusenler yuzde 10 civaridir. Bu yuzden ne Fragrantica yazarlarinin yorumlarina bakarak ne de sitede belirtilen notalara gore parfum alirim.

Yorum

Fragrantica'daki çoğu parfüm bu şekilde. Editörler direk parfümlerin kendi sitelerinden almıyorlar galiba notları ya da aslalar bile kullanıcı oylamasına açık olduğu için kullanıcılar kokladıklar veya hissettikleri notalara da +1 oy vererek görünmesini sağlıyorlar. Bu tarz sitelerde benim en sevdiğim parfumo. Az ama nitelikli şekilde öz yorum var. Parfümü gerçekten koklayan kişiler yorum yapıyorlar. Ama zaten en doğrusu internette başkalarının yorumlarını da referans almaktansa gidip bizzat deneyerek o parfümü kendimiz değerlendirmemiz. Nitekim herkesin zevki kendine

Yorum

• Abbathdoom
            Abbathdoom Yorumladı
            Yorumu düzenleme
            Parfumo’daki yorumlar biraz daha iyi denebilir ama içerik konusunda ilk paylaştığım LM’de yanlışlık var. 🤔

• xPixa
            xPixa Yorumladı
            Yorumu düzenleme
            O kadar da olsun canım Bu arada belki marka sitesinde eskiden diğer sitelerdeki gibi paylaşmıştır notaları yeni güncellemiştir diye bir tahminde bulunacağım

Carlisle ın notaları mesela çok yanlış fragrantica da, açılıştaki yeşil elma parfümün tamamında olan vanilya tonka yok olmayan guiac kaküle menekşe var görünüyor enteresan

Yorum

• furkan1001
            furkan1001 Yorumladı
            Yorumu düzenleme
            Bu kokuyu merak ediyordum şimdi daha da meraklandım. Çok tatlı değil değil mi hocam ? Vanilya ve tonka diyince bir duraksadım.

• xPixa
            xPixa Yorumladı
            Yorumu düzenleme
            Öyle şurup tarzında bir tatlılığı yok korkmayın oryantal bir vanilya kullanımı var. Açılıştaki yeşil elmayı takip eden tonka ve vanilya birleşimi demek daha doğru. Ben kişisel olarak kullanamıyorum o ayrı. O kadar güçlü ki ben boğulacakmışım gibi oluyorum bu parfümde.

• ntmm22
            ntmm22 Yorumladı
            Yorumu düzenleme
            Hocam valla şimdi bana göre çok tatlı değil, benim için tatlılık 'tonka baskın' kokularda ortaya çıkıyor carlisle öyle değil, carlisle dry downda çok güzel bir vanilyaya sahip biraz fazla güçlü benim çok sevdiğim bir parfüm ama çok kullanamıyorum. Red tobacco aynı kokunun daha az tatlı versiyonu gibi onu deneyebilirsiniz denemediyseniz ama o daha da güçlü

Haber akışları hızlı ve güncel olsa da, Fragrantica'nın parfüm sayfalarında, notalarında sık sık hata olabiliyor. Pek çok klasik parfümün EdP EdT ayrımı yok. Yorumların ancak bir kısmı güvenilir. Parfumo'nun hatta gözden düşmüş olsa bile Basenotes'un yorumlarına daha çok güveniyorum. Parfumo'da çoğu yorumun orijinali Almanca olduğundan sayfa otomatik İngilizce çeviri olarak geliyor, biraz tuhaflaşıyor metinler haliyle. Burada parfümün ilgili sayfasında kullanıcıların çektiği parfüm şişesi fotoğrafları da var, bazıları çok güzel ve ambalaj tanıma konusunda işe yarıyor. Fragrantica'da fotoğraf yeni başladı ama parfümlerle ilişkilenmiyor, daha çok Instagram tadında.

Yorum

İşleniyor...
          X