Duyuru

Çökme
Henüz duyuru yok.

Kimler parfüme hobi olarak daha meraklı, kadınlar mı, erkekler mi?

Çökme
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
Yeni Mesajlar

• Kimler parfüme hobi olarak daha meraklı, kadınlar mı, erkekler mi?

Herkese Merhabalar,

Parfüme olan ilgimin derinleşmesinden itibaren yerli ve yabancı parfüm platformlarını takip ediyorum. Bilimsel bir analiz olmasa da gözlemlediğim, Türkiye ve (çoğu yazarı Avrupa-Amerikalı olduğu için) Batı ülkelerinde parfüm hobisi ile ilgili olarak cinsiyet bağlamında farklılık olduğu.

Örneğin yurtdışı parfüm blog yazarlarının çoğu kadın, Fragrantica'da kadınlar için parfüm önerileri sayfasındaki başlık ve gönderi sayısı erkeklerin iki katı.

Türkiye'de ise parfm hobisi konusunda erkeklerin üstünlüğü var gibi. Örneğin burada aktif yazar kadın üyelerin sayısı sanıyorum çok daha az, tartışılan parfümler de genelde erkeklerin kullandıkları oluyor.

Sizce bu tespit doğru ise sebepleri ne olabilir?

Alımgücü?
    Vakit?
    Genel eğitim düzeyi?
    Kültürel alışlanlıklar (kadınların renkli/kokusuz, erkeklerin renksiz/kokulu süslenme öğretisi)?

Ya da başka hangi sebepler etken olabilir?
    Son Düzenleme Rayiha; 21-11-19, 20:58. Tarafından yapıldı.

Bu konuyu sadece parfümler için özetleyemem fakat genele vurduğumuzda Türkiye'deki erkeklerin daha vizyoner olmalarından kaynaklanıyor bu durum. Türkiye'deki kadınların çoğunun hiç bir hobi ile ilgilenmemesini de sık sık gözlemlediğimden parfümlerle ilgilenmemeleri gayet sıradan geliyor.

Yorum

• misk
      misk Yorumladı
      Yorumu düzenleme
      Bu yorumunuza istinaden forumda bir de 'Beğenme' sekmesi olmasını diledim. Erkeklerin 'daha vizyon sahibi olması' (!) ve parfüm hobisi arasındaki korelasyona katılamayacağım üzülerek.

• İbrahim20
      İbrahim20 Yorumladı
      Yorumu düzenleme
      Peki

• Rayiha
      Rayiha Yorumladı
      Yorumu düzenleme
      "Erkeklerin daha vizyon sahibi olması" fikrine katılmadığımı söylemeye gerek duymamıştım ama not düşeyim yine de.

Orjinal yazı sahibi: İbrahim20 View Post
    Bu konuyu sadece parfümler için özetleyemem fakat genele vurduğumuzda Türkiye'deki erkeklerin daha vizyoner olmalarından kaynaklanıyor bu durum. Türkiye'deki kadınların çoğunun hiç bir hobi ile ilgilenmemesini de sık sık gözlemlediğimden parfümlerle ilgilenmemeleri gayet sıradan geliyor.
    Genele vurunca erkekler hobi sahibi olmakta ağır basıyor evet, ama ekonomik düzeyi yakın ve çalışan bireylere baktığımda tam tersini gözlemliyorum.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Rayiha View Post
      Herkese Merhabalar,

Parfüme olan ilgimin derinleşmesinden itibaren yerli ve yabancı parfüm platformlarını takip ediyorum. Bilimsel bir analiz olmasa da gözlemlediğim, Türkiye ve (çoğu yazarı Avrupa-Amerikalı olduğu için) Batı ülkelerinde parfüm hobisi ile ilgili olarak cinsiyet bağlamında farklılık olduğu.

Örneğin yurtdışı parfüm blog yazarlarının çoğu kadın, Fragrantica'da kadınlar için parfüm önerileri sayfasındaki başlık ve gönderi sayısı erkeklerin iki katı.

Türkiye'de ise parfm hobisi konusunda erkeklerin üstünlüğü var gibi. Örneğin burada aktif yazar kadın üyelerin sayısı sanıyorum çok daha az, tartışılan parfümler de genelde erkeklerin kullanıldıkları oluyor.

Sizce bu tespit doğru ise sebepleri ne olabilir?

Alımgücü?
      Vakit?
      Genel eğitim düzeyi?
      Kültürel alışlanlıklar (kadınların renkli/kokusuz, erkeklerin renksiz/kokulu süslenme öğretisi)?

Ya da başka hangi sebepler etken olabilir?
      Bence bu tespit doğru değil. Kadınların parfüm ve kokuyla çok daha ilgili olduklarını düşünüyorum aslında etrafınıza bakın, iş yerine parfüm depdorant yada kokulu krem kullanmadan gelen bir kadın var mı. Forumlarda daha az etkili olmalarının zamanla yapılacak daha çok işleri olmasıyla güvenle yada böyle bir şeyin varlığını bilmemeleriyle bile alakası olabilir ama hemen hemen aynı düzeyde 100 kadın 100 erkek alsam prfümden bihaber olanların çogunluğu erkekler olurdu diye düşünüyorum.

Yorum

• özgüröz
        özgüröz Yorumladı
        Yorumu düzenleme
        Tamamen size katılıyorum.

Ulkemizde kadinlar erkeklerden daha fazla parfum aliyor.Erkekler hobi duzeyinde kadinlar tuketici duzeyinde parfumle ilgileniyor.O yuzden forumlarda bayan kullanici az ulkemizde.Parfumde kadin kullaniminin en buyuk pazari Rusya sonra ortadogudur.Kadinlar genel olarak erkeklerden daha merakli ve daha cok satin alim yapiyorlar.

RNE-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum

Orjinal yazı sahibi: emroztrk View Post
        Ulkemizde kadinlar erkeklerden daha fazla parfum aliyor.Erkekler hobi duzeyinde kadinlar tuketici duzeyinde parfumle ilgileniyor.O yuzden forumlarda bayan kullanici az ulkemizde.Parfumde kadin kullaniminin en buyuk pazari Rusya sonra ortadogudur.Kadinlar genel olarak erkeklerden daha merakli ve daha cok satin alim yapiyorlar.

RNE-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
        Evet ilk iki cümleniz bence çok açıklayıcı. Birde bir erkek bunu araştırmayı hatta üretmeyi yada daha ucuza bulmayı yada yorumlamayı severken kadın için ise bu bir ihtiyaç ve tüketim malı gibi, yani benle yaşıt bir çok kadın belki 20 şişe bitirmiştir daha benim bitirdiğim parfüm sayısı sıfır dekant sayısı bir yada iki. Tüketim olarak da zaten ciddi bir fark var bence kadın erkek arasında ordanda parfüme bakışları konusunda bir tahminde bulunulabilir.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: ntmm22 View Post

Bence bu tespit doğru değil. Kadınların parfüm ve kokuyla çok daha ilgili olduklarını düşünüyorum aslında etrafınıza bakın, iş yerine parfüm depdorant yada kokulu krem kullanmadan gelen bir kadın var mı. Forumlarda daha az etkili olmalarının zamanla yapılacak daha çok işleri olmasıyla güvenle yada böyle bir şeyin varlığını bilmemeleriyle bile alakası olabilir ama hemen hemen aynı düzeyde 100 kadın 100 erkek alsam prfümden bihaber olanların çogunluğu erkekler olurdu diye düşünüyorum.
          Başlıkta meraklı demekten kastım hobi düzeyinde meraklı olmak. Yoksa parfüm kullanımında kadınlar önde olabilir.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Rayiha View Post

Başlıkta meraklı demekten kastım hobi düzeyinde meraklı olmak. Yoksa parfüm kullanımında kadınlar önde olabilir.
            Kadınlar önde zaten de ikinci mesajımda bunu açıklamaya çalıştım, kadınlar için bir ihtiyaçken erkekler için hobi zevk meselesi parfüm bence

Yorum

Çevremde hobi olarak ilgilenen sadece kendimi örnek gösterebilirim fakat kullanıcı olarak çevremdeki insanlara sayı olarak kadın erkek oranına eşit diyebilirim. Belki kadın tanıdıklarımın birkaç parfümü varken erkek tanıdıklarımın 1 ya da en fazla 2 parfümü vardır.

Yorum

kadın kullanıcı daha fazladır, ama erkekler daha meraklı.

Yorum

bencede bayan kullanıcı daha fazla çevremdeki neredeyse bütün bayanlar parfüm kullanıyor ama işte hobi olarak bakılmıyor güzel koksun yeter havası var sanki. benim eşim şuanlık 5 şişe ysl black optium bitirdi ve benim unisex parfümlerin çoğunu beğenmiyor. kalite olayı biraz daha düşük gibime geliyor tabi bazılarında ekonomik durumda bunu etkileyebilir

SM-G955F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum

Erkekler bir hobiye yönelmek istediklerinde genelde saat, parfüm nadiren de koleksiyon yapma (çeşitli figürler, pul, eski para, plak v.s.) maket yapımı gibi alanlara yöneliyorlar. Parfüm hem dışarıdan fark edilebilecek hem lüks hissiyatını verebilen hem de koleksiyonerliğe uygun bir hobi olduğundan daha çok tercih ediliyor diye tahmin ediyorum.
                    Kadın doğası gereği doğuştan parfüm kullanıcısı olduğu için, parfüm hali hazırda hayatının ve gündelik bakımının bir parçası olduğu için hobi olarak buna yönelmek aklına bile gelmiyor olabilir

Yorum

İşleniyor...
                    X