Duyuru

Çökme
Henüz duyuru yok.

Parfümlerinizi nerde sakliyorsunuz?

Çökme
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
Yeni Mesajlar

• Parfümlerinizi nerde sakliyorsunuz?

Evet arkadaşlar, zorlu bir kışın ardından nihayet bahar yüzünü göstermeye karar verdi anlaşılan.Tabi Teorik olarak da bahar sonu yaz.Peki ama siz parfümlerinizi yaz sıcaklarına karşın nasıl muhafaza ediyorsunuz?Yöntemlerinizi paylaşırsanız benim gibi çaylaklara da yardımcı olmuş olursunuz

Ben özel bir dolap yaptırdım sırf parfümler için camsız. Onun içinde muhafaza ediyorum

Yorum

peki sıcak etkilemiyor mu? hele ki İzmir sıcağı, sanırım benim memleketin çöl sıcağını aratmaz sizin oralar ?

Yorum

Klimalı ortam hocam

Yorum

ahan da teknoloji, klimasız ortam buz dolabını kullansa olur mu ?

Yorum

Bi' yakınımızın ahşap kursunda yaptığı büyük ve geniş bi' sandıkta kutularıyla, altını çiziyorum kutularıyla birlikte saklıyorum. Evdeki odaların ısı değişimlerine göre o sandık sürekli seyahat ediyor tabi.

Orta boy, yine aynı el işi bi' sandıkta da dekantları ve sample'ları saklıyorum. Abi kardeş evin içinde bi' o oda bi' bu oda gezinip duruyorlar.

Buzdolabı yada 25 derece üstü (kış ve klima) veya altı (klima ve yaz) uygun koşullar olarak önerilmiyor maalesef. Oda sıcaklığı (25) en ideali. Tabi elimizde saçma sapan termometre ile gezecek halimiz yok. O yüzden normal standartlarda serin bi' ortam sağlıklı yaşamaları için en uygunu.

Toparlarsak;
            Isı ve ışık serbest radikaller. Bağışıklıklarının düşmemesi için bu iki faktörü kontrol altına alın yeterli.
            - Stop the car...
            - What ?!
            - Stop the fuckin' car!

Yorum

Konu açılmışken bazı parfümler durdukça sadece alkol kokuyor bunun sebebi güneş ışığna maruz kalması mı?
              Sadece garçons.

Yorum

Kuzey cephe soğuk bir odamız var. Yazın bile serin oluyor. O odada kapalı bir dolabım var. Dolabın ışık almayan derin bir gözü var. Orada kutularıyla beraber saklıyorum 😃

Yorum

Güneş ışığına maruz kalması beraberinde ısıya da maruz kalması demek. Sadece alkol koktuğuna şükredin.

Bazen parfümerilerde denk geliyorum denerken. Tester'lar o ışıkların altına günlerce açıkta durduğu için resmen acılaşıp çok keskin idrar gibi bi' noktaya evriliyor. Tabi bu ısı ve ışığın şiddetine göre etklilenme süresini değiştiriyor. Beraberinde tene vereceği mutlak zararda cabası. Sonuçta koku bozulmanın pençesine girmiş oluyor.

Bazen de tersterlar çekmecelerden çıkartılıp denendiriliyor ki bu daha sağlıklı koku için. En azından kapalı ortamda bekliyorlar. Hattab.

Isı ve ışık gerçekten en büyük düşmanı parfümlerin.
                  Son Düzenleme Lagerfeld; 22-03-17, 23:14. Tarafından yapıldı.
                  - Stop the car...
                  - What ?!
                  - Stop the fuckin' car!

Yorum

• Hattab.
                    Hattab. Yorumladı
                    Yorumu düzenleme
                    Çok şükür kendi parfümlerimde öyle bir şeye denk gelmedim.
                    Kutulu olarak dolabımda muhafaza ediyorum.
                    Tatile giden kuzenimin parfümü sırf alkol olmuştu nedeni düşündüğüm gibiymiş.

• Lagerfeld
                    Lagerfeld Yorumladı
                    Yorumu düzenleme
                    Kutusunda ve serin ortamda muhafaza etmeye devam edin.

Buraya bi' not daha düşeyim faydası olabilir; bazen de banyoda ayna önünde duran parfümler görürüz. O da çok tehlikeli parfüm için. Banyo ışığı sürekli yanık değil tabii ki fakat ortamın genelde nemli olması ve duş esnasında ortaya çıkan buharın etkisi balyozu kafalarına indiriyor parfümlerin. Aşırı ısınma, ardından soğumaya geçme... Aman dikkat.

• Hattab.
                    Hattab. Yorumladı
                    Yorumu düzenleme
                    Teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için.

Dolabımda..Dolabın bulunduğu oda kullanılmıyor pek ve sürekli kapalı perdeler.. Eskiden hepsini kutulu saklıyordum şimdi kapalı kısmındakileri yer sıkıntısından ve de daha kolay kullanılabildiklerinden dolayı kutularından çıkarıp saklıyorum.. Camlı ışık alan kısımdakiler kutulu olarak duruyorlar. Şu an bu şekilde boş yerim bile var yeniler için 👌🏿
                  Son Düzenleme Umut Kurtoğlu; 22-03-17, 23:55. Tarafından yapıldı.

Yorum

• guardian
                    guardian Yorumladı
                    Yorumu düzenleme
                    sana yenilerini alalim o zaman canim

Buzdolabında saklanmasını tavsiye eden birçok firma da var,ama temel mesele,ısı,ışık ve nemden korumak,kutusu ile beraber saklamak her zaman faydalıdır.Parfümler kolay kolay da bozulmaz aslında,bozmak için genelde ekstra çaba gerekir,mağazalarda spotların altına dizilmesi gibi.

Yorum

Torpidoda,bagajda bavulda unutup parfümü kaynatmak da güzel bozma yöntemidir, tarafımdan uygulanmıştır.

Yorum

• Umut Kurtoğlu
                      Umut Kurtoğlu Yorumladı
                      Yorumu düzenleme
                      7 ay torpidom çürük İssey Miyake koktu eski arabamda. 30 ml falan buharlaşmış sıcaklıktan farketmemişim.

Ekstra çaba derken tam da bundan bahsediyordum bu arada bazen ilk sıkımda idrarımsı nota gelse de sonradan düzelme olabiliyor,bir fıslamayla bozuldu diyip atmayın derim.

Yorum

Tüm parfüm ve dekantlar odamdaki şu dolapta kutusuz olarak, yazlık kışlık ayrı ayrı, boy sırasına göre dizilmiş şekilde duruyor. Dekantlarsa denenmiş denenmemiş olarak ayrılmış durumda. Oda sıcaklığını hemen dolabın yan duvarındaki termometreden takip edebiliyorum. Genelde kışın kalorifer faalken 23 derece, faal değilken 22 derece civarı. Yazın odanın 24-25 dereceyi geçtiğini görmedim.

Click image for larger version  Name:	 Views:	1 Size:	1.07 MB ID:	25945Click image for larger version  Name:	 Views:	1 Size:	838.0 KB ID:	25946
                      Son Düzenleme Medea; 23-03-17, 02:02. Tarafından yapıldı.

Yorum

• Medea
                        Medea Yorumladı
                        Yorumu düzenleme
                        Dolabı 90'ların sonunda Pabetland diye bir mağazadan almıştım, Hindistan'dan getirttikleri ürünleri satıyorlardı, şimdi yok sanırım o mağaza. Koltuk 1950'lerin başlarında ailemin yaptırttığı mobilyalardan. Ben kendi evime alınca, yıpranmış döşemelik kumaşı değiştirmiştim. Kumaşı 2004'de İMÇ'de Gelişim Tekstil'den çok ucuza almıştım ama birkaç yıl sonra tekrar almak istediğimde kalmamıştı.
                        Son Düzenleme Medea; 07-11-17, 21:32. Tarafından yapıldı.

• Kartaliçe
                        Kartaliçe Yorumladı
                        Yorumu düzenleme
                        Güzel günlerde kullanın dolabıda,koltuğuda, parfümlerinizide...

• Medea
                        Medea Yorumladı
                        Yorumu düzenleme
                        Çoook teşekkürler

Kutulu bir şekilde kardeş kardeş yan yana duruyorlar dolapta

Kutusunda saklandığı ve ciddi ısı farklılığına maruz kalmadığı sürece sıkıntı olmaz diye düşünüyorum ; uzun vadede şişenin içine giren havanın bir nevi kokuyu etkileme durumu olabilir ama tabi bu arada kullanılan içeriğin kalitesi de çok önemli ...

Yorum

İşleniyor...
                      X