Duyuru

Çökme
Henüz duyuru yok.

Parfüm Hobisi Klasik Müzik Sevenler Derneği

Çökme
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
Yeni Mesajlar

• Parfüm Hobisi Klasik Müzik Sevenler Derneği

Klasik müziği çok seven birisi olarak, koku sanatının müzik ile yakın ilişkisini de göz önünde bulundurarak bu derneği kurmak istedim.

Derneğin tüzüğünde üye olmanın tek şartı; sevdiğiniz klasik müzik eserlerine ait bir link paylaşmaktır. Bu link paylaşmalarının devamı gelerek bir ritüele dönüşmesi dileğiyle...

Açılışı ben, çok sevdiğim bir besteci olan Dmitri Shostakovich'in klasik vals müziğine özgün bir yaklaşım getirmiş olduğu bu çok sevdiğim eserin ikinci bölümüyle yapmak istiyorum:

Bonus olarak André Rieu performansı için:

Son Düzenleme Aryan; 19-05-20, 01:08. Tarafından yapıldı.

Özellikle ilk 4,5 dakikası, bana döneminden çok ötedeymiş gibi gelir.

Yorum

• Rayiha
      Rayiha Yorumladı
      Yorumu düzenleme
      Aryan, son kısmının kayıp olduğunu öğrendiğim zaman ilk olarak bütün içinde yabancı bulduğumuz bu bölümün olduğunu düşünmüştüm ama tamamlanan kısım sadece son birkaç ölçü. Mitsuko Uchida, (isim tanıdık geldi mi ) buradaki yorumunda Mozart'ın yarım bıraktığı yerde duruyor ve tekrar başa dönüyor. Bu da başta yaratılan atmosferin içine yeniden girmeyi sağlıyor. Uchida'nınki çok yumuşak ve hassas bir yorum olmasına rağmen, ilk icradaki vurgu ve enerjiyi de ayrı seviyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=eNOhBE20zsI

• Aryan
      Aryan Yorumladı
      Yorumu düzenleme
      Evet Rayiha, Mitsuko Uchida; Mozart konusunda referans isimlerden biridir. Bu yorumunu ise ilk defa dinledim, bahsettiğin gözle de bakınca cidden orjinal ve naif bir yorum olarak buldum. Gerçekten beğendim.

• Rayiha
      Rayiha Yorumladı
      Yorumu düzenleme
      Aryan, Uchida'yı iyi tanıyacak kadar konuya hakim olabilseydim keşke, ben Guerlain Mitsouko'yu kastetmiştim

Belki bazı parfümseverlere bu eser, bir yerden tanıdık gelebilir:

“Egoiste, where are you? Stop hiding, selfish man! Watch my ire! I will be implacable! O anger! O despair! You betrayed my love. Have I lived simply to know this infamy? Show yourself! Egoiste!”

Yorum

• Rayiha
      Rayiha Yorumladı
      Yorumu düzenleme
      Eveeet, çok güzel bir reklam değil miydi? Eser adıyla düşününce daha bir anlam kazandı

• Aryan
      Aryan Yorumladı
      Yorumu düzenleme
      Evet, en sevdiğim parfüm reklamı. Melodramatik haykırışlar, sürrealist bir estetik, Prokofiev'in güçlü müziği...

Orjinal yazı sahibi: Aryan View Post
    Klasik müziği çok seven birisi olarak, koku sanatının müzik ile yakın ilişkisini de göz önünde bulundurarak bu derneği kurmak istedim.
    Derneğin tüzüğünde üye olmanın tek şartı; sevdiğiniz klasik müzik eserlerine ait bir link paylaşmaktır. Bu link paylaşmalarının devamı gelerek bir ritüele dönüşmesi dileğiyle...
    Açılışı ben, çok sevdiğim bir besteci olan Dmitri Shostakovich'in klasik vals müziğine özgün bir yaklaşım getirmiş olduğu bu çok sevdiğim eserin ikinci bölümüyle yapmak istiyorum:
    Bonus olarak André Rieu performansı için:
    Sanırım açılış postu olduğu için yorum yaptırmıyor, ayrıca yazıyorum o yüzden.
    Bu melodiyi çok çok yıllar önce bir reklamda duymuştum ve aklımdan çıkmamıştı, kimliğini sonraları öğrenmiştim. Birkaç yıl önce bir dans etkinliğinde, beklenmedik bir biçimde bu eser çalmaya başlamıştı ve o sırada pistte olduğumdan, bu çok sevdiğim valsle dansetme şansını yakalamıştım. O yüzden Şoştakoviç'in bu eserini ne zaman dinlesem bana sanki "hayat ne güzel ve ne sürprizli" diyormuş gibi gelir.
    Son Düzenleme Rayiha; 19-05-20, 18:54. Tarafından yapıldı.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Rayiha View Post

Sanırım açılış postu olduğu için yorum yaptırmıyor, ayrıca yazıyorum o yüzden.
      Bu melodiyi çok çok yıllar önce bir reklamda duymuştum ve aklımdan çıkmamıştı, kimliğini sonraları öğrenmiştim. Birkaç yıl önce bir dans etkinliğinde, beklenmedik bir biçimde bu eser çalmaya başlamıştı ve o sırada pistte olduğumdan, bu çok sevdiğim valsle dansetme şansını yakalamıştım. O yüzden Şoştakoviç'in bu eserini ne zaman dinlesem bana sanki "hayat ne güzel ve ne sürprizli" diyormuş gibi gelir.
      Son derece şık, keyif veren, cıvıl cıvıl, bir o kadar da ağırlığı olan bir vals müziği... Ben ilk kez, bir Kubrick filmi olan Eyes Wide Shut'ta duyduğumda büyülenmiştim:

Bu arada bana kalırsa Kubrick'in en iyi filmi.

Son Düzenleme Aryan; 20-05-20, 00:24. Tarafından yapıldı.

Yorum

• Rayiha
        Rayiha Yorumladı
        Yorumu düzenleme
        Filmler hafızamdan çok çabuk siliniyor, aklımda kalanlar bu vals, maskeler ve balo salonu. Açılış sahnesini tekrar seyrettim, müziğin çat diye kapanıvermesi varlığı kadar güçlüymüş.

En bilinen aryalardan biri olabilir; G.Bizet, İnci Avcıları'ndan Nadir'in aryası, N.Gedda'nın 1960 tarihli yorumu, en sevdiğim.

Yorum

"1880’de sağlık durumu ciddileşir ve her şeyi dostlarına yazdırmak zorunda kalır. Bu dönemde yalnızca Chopin’nin müziğine katlanabilmektedir."

Bir nevi manevi babam olarak gördüğüm Friedrich Nietzsche anısına:

Yorum

• Rayiha
          Rayiha Yorumladı
          Yorumu düzenleme
          Sevgili Chopin,
          Teşekkürler.

O halde Aryan, Kubrick+Nietzsche
        Richard Strauss, Also Sprach Zarahustra, 1896

(Sahnenin hemen devamında başka bir Strauss ve ve Mavi Tuna)

Yorum

• Aryan
          Aryan Yorumladı
          Yorumu düzenleme
          Ahaha sahi ne sekans ama Rayiha. Bu sinema okullarında örnek gösterilen bir prolog ve geçiş. Özellikle müzik, biçim ve içerik de son derece uyumlu. Nietzsche'nin bir kitabında satır arasında "İnsanda sevdiğim şey onun bir geçiş ya da düşüş olmasıdır." minvalinde bir sözü vardı.

Yaz beni oraya! ekleyin mozart horn concerto 2 movement 3ü koymaya çalıştım link çıkmamışsa eser bu. Felix klieser isimli norveçli bir kornocu ayağıyla çalıyor hatta çok solo piyano eserleri sevmesem de orkestra, kuertet, konçerto, overtür...tarzı bol enstrümanlı parçaları severim genelde.

Yorum

• Aryan
          Aryan Yorumladı
          Yorumu düzenleme
          Merhaba pigletgoeshere, Mozart horn concerto 2 movement 3 ile yapmış olduğunuz başvurunuz kabul edilmiştir. Kulübümüze hoş geldiniz...

Sevdiğim pigletgoeshere in eklemek istediği buydu :
        Mozart horn concerto 2 movement 3. Buyrun

Yorum

Ben de bir klasik müzik sever olarak bunu ekliyorum

Yorum

• Aryan
            Aryan Yorumladı
            Yorumu düzenleme
            Merhaba FatihKarl, Dvořák'ın Yeni Dünya Senfonisi gibi über epik bir eser ile sizi aramızda görmekten mutluluk duyduk. Kulübümüze hoş geldiniz...
            Son Düzenleme Aryan; 21-05-20, 20:49. Tarafından yapıldı.

10 parmağında 10 marifet, hayranı olduğum Sir Anthony Hopkins'in bestesi olan And The Waltz Goes On adlı eseri paylaşıyorum... Keyifli olsun..

estefanyen

Yorum

• Aryan
            Aryan Yorumladı
            Yorumu düzenleme
            Son zamanlarda keşfettiğim en güzel şey olabilir... Teşekkürler ali

“İster oyunculuk ister müzik ister resim yapın, hiçbiri fark etmez. Ama bunları yaparken korkusuz olun. Kimse sizi kötü resim yapıyorsunuz diye hapse atamaz. Kaybedecek hiçbir şeyiniz yok.” diyen Anthony Hopkins'i, bu harika eserinden dolayı tebrik ediyor, sevgiler ve saygılar sunuyoruz...
            Son Düzenleme Aryan; 21-05-20, 21:32. Tarafından yapıldı.

• ali
            ali Yorumladı
            Yorumu düzenleme
            Sevgiler..

• Rayiha
            Rayiha Yorumladı
            Yorumu düzenleme
            Sir Hopkins, karantina sürecinde resim atölyesinden çok güzel videolar paylaşıyor. Bu kadar yeteneğe üst düzeyde sahip olan pek az insan vardır herhalde. Buradaki kayıt, sanıyorum ki Hopkins'in bestesini ilk kez orkestra eşliğinde dinleyişi. Gözleri ışıl ışıl, adeta çocuk gibi, mutlu, çok güzel
            https://www.youtube.com/watch?v=1LGVGekPSzo
            Son Düzenleme Rayiha; 21-05-20, 22:22. Tarafından yapıldı.

Haçaturyan'ın "Maskeli Balo" süitinden minörlerle bezeli bir vals. Prömiyeri 1941. Çok dinamik, akıcı ve bir o kadar da gerilimli.

Yorum

Sergiu Celibidache'nin büyüleyici performansı ve yorumu ile Ravel'in çok sevdiğim kreşendosu Bolero:

Yorum

• Rayiha
              Rayiha Yorumladı
              Yorumu düzenleme
              Akşam dinleyeyim ben bunu, zira hipnotize edicidir.
              Son Düzenleme Rayiha; 22-05-20, 19:04. Tarafından yapıldı.

• Aryan
              Aryan Yorumladı
              Yorumu düzenleme
              "Hipnotize edici" kesinlikle çok doğru bir tanımlama. Hatta paylaşırken ben de onu yazacaktım. Rayiha şöyle sakin bir zaman ve ortamda, tam ekranda izleyip, kulaklıklar ile dinlemenizi isterim. İnanılmaz...
              Son Düzenleme Aryan; 22-05-20, 19:18. Tarafından yapıldı.

• Rayiha
              Rayiha Yorumladı
              Yorumu düzenleme
              İlk kez şefe bu denli odaklanmış bir kayıt izledim. Celibidache'ın mimikleri ve beden diliyle izlediğim en teatral şef performansıydı. Bir film sahnesi gibi beni kendi atmosferine çekmeyi başardı ama Bolero da bu filmin müziğine dönüştü. Sonrasında Bolero'yu gözlerim kapalı yeniden dinledim. Her dinleyişte aynı heyecanı yaratan bir eser benim için...
              Son Düzenleme Rayiha; 24-05-20, 03:42. Tarafından yapıldı.

Bolero'dan sonra ne dinlense olmaz, belki ancak bu eser.. İstenen yer ve zamanda, duyabilmek için o an'da olmak yeterli.
            John Cage, 4'33", Bölüm 1: 33" Bölüm 2: 2'40" Bölüm 3: 1'20"

Yorum

İşleniyor...
            X