Duyuru

Çökme
Henüz duyuru yok.

Serbest Kürsü

Çökme
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
Yeni Mesajlar

• Serbest Kürsü

Herkese merhabalar arkadaşlar. Bu başlığı açmamdaki sebep sizlerin görüşlerinizi almak.

Forumla ilgili ne yapılabilir, sorunlarınız veya kırgınlıklarınız nelerdir, neleri nasıl düzeltebiliriz, daha iyi nasıl olabiliriz, nelere dikkat etmemiz ve önem vermemiz gerekir? Yönetimsel bir sorun var mı varsa ne gibi var nelerden hoşnut değilsiniz?

Bu tür aklınızda olan içinizde tuttuğunuz söylemekten çekindiğiniz düşünceleriniz varsa kimseyi kırmadan incitmeden açıkça yazabilirsiniz. Sonuçta bir avuç insanız ve herkes herkesi biliyor tanıyor burada. Yarın öbür gün yine birbirimizin yüzüne bakacağımızı göz önünde bulundurarak forum adabı ve kültürü ile yazabilirseniz çok sevinirim.

Herkesin görüşü benim için önemli ve ona bir yol haritası çizeceğim. Yapılacak ne varsa bir fikir birliği ile yanlış varsa yanlışları düzelterek doğru varsa o doğruları yapmaya devam ederek ilerleyeceğiz.

Herkese şimdiden teşekkür ederim.

Sanırım herkes halinden memnun. Pazartesi akşamına kadar bir etkileşim olmazsa bu başlık tarihin tozlu sayfalarındaki yerini alacaktır.

Yorum

Benim forumu takip etmemi zorlaştıran ya da tadımı kaçıran iki konu var. Birincisi, konu başlıkları altında yapılan yorumlara, yorumun içinde cevap vermek yerine, orijinal yorumu alıntılayıp ayrı bir yorum açmak. Amaç görünür olmaksa biz cevaplar için de bildirim alıyoruz zaten. Yok, daha fazla yorum yapmış görünmek içinse, forumun düzenini bozan ve okumayı zorlaştıran bir şark kurnazlığı demektir.

İkincisi de, "Bugün hangi parfümü kullandım" başlığına parfüm adı yazıp gitmek. Ben kimin ne kullandığını merak ettiğimden değil, 1-2 cümle de olsa o parfümle ilgili küçük bir yorum okumak için giriyorum başlığa. Kokuyu veya uyandırdığı hissiyatı tanımlayan 3-5 anahtar kelime bile kafi aslında.

Bence serbest kürsü burada dursun matrai . Saygı çerçevesinde olduğu sürece kişileri hedef göstermeden içimizi dökmek forumun gelişmesi için yararlı olabilir diye düşünüyorum.

Yorum

• cantona8
        cantona8 Yorumladı
        Yorumu düzenleme
        "Bugün ne kullandım" dan ziyade "neyi denedim" başlığına bakıyorum hep. Sırf bahsettiğiniz nedenden ötürü.

İçimi dökmeye devam edeyim Forumun enerjisi son zamanlarda çok düştü. Bunda mutlaka alım gücümüzün azalması, yeni çıkan veya yeni gelen, beklediğimiz parfümleri alamayacak olmamız da etkilidir ancak yönetici olarak sizin de uzun zaman buradan uzak kalmanız, emek verilerek yazılan inceleme veya tanıtımların beğeni veya yorum bağlamında çok az etkileşim alması, bir süre sonra hevesin kaçmasına, keyifle okuduğumuz arkadaşların forumdan uzaklaşmasına neden oldu. İğneyi kendime de batırıp ihmal ettiiğim "hangi parfümü test ettim" sayfasını eskisi gibi daha sıkı takip edeceğim ve emek verilerek yazılmış yazılardan bir beğenimi esirgemeyeceğim. Fırsat buldukça "yeni çıkan parfümler" ve "parfümörler" başlıklarına da katkı vereceğim.

Yorum

Belki de forum templati değiştirilebilir…

Yorum

Ben yapayım güzel bir yorum . Değişik sosyal mecralar yüzünden blog ve forum gibi yazılı ortamlar ölüyor, biraz çağımızın getirdiği bir durum.

Forumu forum yapan genelde alışverişi olmuştur, bu hep böyleydi, 2010'dan beridir. Yeni parfümler alıp-satıp uygun fiyatlarla aramızda paylaşmadıkça, sadece yorum yazmayla ilgili motivasyon yakalamak veya aktif olmak zor olacaktır. Hepimizin derdi parfüm almak, uygun fiyatlara almak ve denedikten sonra gerektiğinde rahatça elimizden çıkarabilmek. Yepyeni kurallarla, daha çok referans ve güvene dayalı bir ortam yapabilirsek, forum baya hareketlenir, belki üyelerimiz yorum vs. yazmak isteyebilirler.

Yorum

• Rayiha
            Rayiha Yorumladı
            Yorumu düzenleme
            Alım satımla ilgili başlıkları hiç takip etmediğim için kimler hangi konulara ilgi duyuyor bilemiyorum ama herkesin foruma uğramak için farklı motivasyonları olabilir diye düşünüyorum. Örneğin, Fragrantica'da parfüm alış verişi yok, sadece takas ve hediyeler için açılmış bir bölüm var. Tabii ki kullanıcı sayısı burayla kıyaslanamaz ama ilginç konu başlıkları ve soruları ile günlük takip ediyorum. Buraya gelme amacım da, günlük hayatımda benim kadar parfüm meraklısı olmamasıydı, dolayısıyla parfüm sohbeti yapacak kimseyi bulamıyordum Burada şimdiye kadar hiç alış veya satış da yapmadım şimdiye kadar. Niyetleniyorum da kıyamıyorum şişelerime.

• denondj
            denondj Yorumladı
            Yorumu düzenleme
            Takas da olabilir, referans ve güvene dayalı bir sistem önemli . Güvenli takas ve alışverişe, ve tabi kaliteli sohbete olanak sağlayan platformlar hep güçlü oldular, kuralları vs. çok sertleşti ve insanlar deneyip kullandığı dekantlarını bile, daha ucuza paylaşacak mecralar bulamamaya başladı. Güzel bir paylaşım ortamı sunabilen yerler devam eder. Güzel ve paylaşmayı seven parfümseverler ve iyi niyetli insanlar bu adımı atarlar umarım.

Forumlar bence kişi veya kişilere bağlı olmamalı. Daha anonim bir yapıya girmeli ve üyelerin imece usulü bir yerlerden tuttuğu bir oluşum olmalı. Burada ben veya bir başkası olmayınca da devam etmeli. Forumu sürekli olarak ben veya bir başkası tek başına taşıyamaz. Bir yere kadar gücü yetebilir veya vakit ayırabilir. Kimsenin odak noktası forum değil ve kimse ekmeğini aşını burdan çıkartmıyor. Hatta benim açımdan hatrı sayılır bir maddi bir yükü bile var ama bu benim umrumda bile olmayan ve en sona eklediğim bir yük. Önemli olan burada parfümseverleri bir araya getirmek bilgi olarak bir şeyler alıp vermek.

Değişik sosyal mecralar olayı bir anlamda doğru başka bir yönden yanlış. Sosyal mecralar hızlı tüketim alanlarıdır günlük ve anlık takip etmek gerekir. Forumlar ise bir ansiklopedi gibidir yıllar sonrada girsen aradığını bulup okursun bilgilenirsin.

Satış odaklı platformlar olmamalı. Daha çok denemeye ve keşfetmeye imkan veren splitlerin ön planda olması gerekir. Çünkü olay bireysel satış başlıklarına gelince mutlaka bir yerlerden arıza çıkıyor. Bu zamana kadar hep bu yüzden tatsızlıklar yaşandı.

Tamplate konusu da tamamen haklı bir konu bununla ilgilide çalışmalara hemen başlıyoruz👍

Yorum

• efecan
            efecan Yorumladı
            Yorumu düzenleme
            Çok iyi olur 👏👏

Orjinal yazı sahibi: matrai View Post
          Forumlar bence kişi veya kişilere bağlı olmamalı. Daha anonim bir yapıya girmeli ve üyelerin imece usulü bir yerlerden tuttuğu bir oluşum olmalı. Burada ben veya bir başkası olmayınca da devam etmeli. Forumu sürekli olarak ben veya bir başkası tek başına taşıyamaz. Bir yere kadar gücü yetebilir veya vakit ayırabilir. Kimsenin odak noktası forum değil ve kimse ekmeğini aşını burdan çıkartmıyor. Hatta benim açımdan hatrı sayılır bir maddi bir yükü bile var ama bu benim umrumda bile olmayan ve en sona eklediğim bir yük. Önemli olan burada parfümseverleri bir araya getirmek bilgi olarak bir şeyler alıp vermek.

Değişik sosyal mecralar olayı bir anlamda doğru başka bir yönden yanlış. Sosyal mecralar hızlı tüketim alanlarıdır günlük ve anlık takip etmek gerekir. Forumlar ise bir ansiklopedi gibidir yıllar sonrada girsen aradığını bulup okursun bilgilenirsin.

Satış odaklı platformlar olmamalı. Daha çok denemeye ve keşfetmeye imkan veren splitlerin ön planda olması gerekir. Çünkü olay bireysel satış başlıklarına gelince mutlaka bir yerlerden arıza çıkıyor. Bu zamana kadar hep bu yüzden tatsızlıklar yaşandı.

Tamplate konusu da tamamen haklı bir konu bununla ilgilide çalışmalara hemen başlıyoruz👍
          Forumların parfümler hakkında ansiklopedik bilgi kaynağı olduğu konusuna katılıyorum fakat sorun ansiklopedik bilgiye erişmek isteyen üye sayısın azalması. İnstagramda hayatı boyunca toplasan 20 şişe parfüm koklamamış insanlar kokular hakkında büyük bir özgüvenle ahkam kesiyorlar ve ilgi görüyorlar gerçekten şaşırıyorum fakat forumlarda çok değerli arkadaşların çok değerli yorumları bence göz ardı ediliyor

Yorum

pomak
            Bu konuya kesinlikle katılıyorum. 2 parfüm koklayan ve translate edip çeviren. hatta son zamanlarda bizim yaptığımız yorumları ve incelemeri ufak değişikliklerle sanki kendi yorumuymuş gibi sunan bir kitle var. Hatta kendimden örnek verecek olursam bazı yerlerde bire bir benim tarzımda ve dilimde yazılan yorumları görünce hayretler içinde kalıyorum. Herkes bi Luca Turin, Tania Sanchez olmuş. Hepsi üstad, usta, masterperfumer. Parfümle ilgili 2 soru sorsan google'ı açıp okuyarak sana cevap vereceklerine eminim. Bunları da takip eden kitle çoğunlukla hiç bir bilgisi olmayan bir kitle olduğundan dilediklerince atıp tutabiliyorlar çünkü yanlışa yanlış diyecek bilgiye sahip olan bir kitleye sahip değiller. Çoğunlukla okuyorum, gülüyorum ve geçiyorum.

Yorum

• Rayiha
              Rayiha Yorumladı
              Yorumu düzenleme
              Bunların bir de "youtuber" versiyonları var, hatta orijinal parfümleri hiç koklamadan taklitlerine dayanarak yorumlayanlar var. Bu özgüvene! insan gerçekten hayret ediyor.

Orjinal yazı sahibi: matrai View Post
            pomak
            Bu konuya kesinlikle katılıyorum. 2 parfüm koklayan ve translate edip çeviren. hatta son zamanlarda bizim yaptığımız yorumları ve incelemeri ufak değişikliklerle sanki kendi yorumuymuş gibi sunan bir kitle var. Hatta kendimden örnek verecek olursam bazı yerlerde bire bir benim tarzımda ve dilimde yazılan yorumları görünce hayretler içinde kalıyorum. Herkes bi Luca Turin, Tania Sanchez olmuş. Hepsi üstad, usta, masterperfumer. Parfümle ilgili 2 soru sorsan google'ı açıp okuyarak sana cevap vereceklerine eminim. Bunları da takip eden kitle çoğunlukla hiç bir bilgisi olmayan bir kitle olduğundan dilediklerince atıp tutabiliyorlar çünkü yanlışa yanlış diyecek bilgiye sahip olan bir kitleye sahip değiller. Çoğunlukla okuyorum, gülüyorum ve geçiyorum.
            Azalarak biterler diye düşünüyorum geçici bir papülasyon artışı sadece, bir müddet sonra sıkılıp ahkam kesmeyi bırakırlar

Yorum

• samosbabos
              samosbabos Yorumladı
              Yorumu düzenleme
              sayfasının ismi ne hocam merak ettim ben de

• matrai
              matrai Yorumladı
              Yorumu düzenleme
              Sayfa ismi: bikoklasanasunu kesinlikle takip edin

• samosbabos
              samosbabos Yorumladı
              Yorumu düzenleme
              Zaten takip ediyormuşum fark etmeden

Etkileşim çok azaldı yapıcı tartışmalar çoğaltılmalı. mygitar,forumup,parfüm tutkusu,parfüm merakı gibi bir çok forum yok olup gitti. Üyeler arasında çeşitli anlaşmazlıklar olsa da kütüphane gibi forumlar kapandı. Umarım bu forum kapanmaz çünkü önemli bilgileri barındırıyor. Şu an forumlar tamamen siplit üzerine kurulu. Piyasanın altında fiyatlara parfümler alınıp bölüştürülmediği sürece bu tarz sancılar olacaktır. Grey market ürünleri ile ilgili sıkıntı yaşayan bazı arkadaşların olması güveni de zedeledi. Gelen zamlarıda düşününce bu hobi iyice zorlaştı

Yorum

Parfüm her zaman lükstü ama hiç bir zaman bu dönemki kadar lüks olmamıştı herhalde bir şişe parfüm bir aylık ev kirasına yaklaşınca insanın içinden almak gelmiyor yada alsa bile birşeyleri çok zorlaması gerekiyor, şahsen benim için öyle bir hal aldı. Elimden parfüm çıkarmadan parfüm almıyorum daha doğrusu alamıyorum. Bu durum beni hobimden soğutmaya yetmiyor ama öfkemi artırıyor hepi topu bir hobimiz olacak fazla birşey değil bu kadarı çok görülmüş olmamalı. Neyse ancak şöyle bir durumda var artan fiyatlara rağmen parfüme olan ilgide bir artış da mevcut yeni yeni koleksiyoncular çıkıyor, parfüm her yerden üstünüze yağıyor instagramdan facebooktan sahibindenden adını bile bilmediğim uygulamalardan parfüm temin edebiliyorsunuz eskiden de belki yine vardı bilemiyorum çok takip etmediğim için ama benim için bir tek forum vardı iki ayda bir split olurdu büyük bir heyecan yaratırdı. Splitten edinilen parfümlerin yorumlarını iki hafta boyunca okur bir sonraki spliti belirlediğim parfümleri denemek için beklerdim. Birşeye ulaşmak kolay oldukça etkiside azalıyor herhalde paylaşım az duygu az. Niteliksiz nicelik artışı mevcut, bu da bir sorun.
              Forumla ilgili ise altyapı mı diyorsunuz sitenin tasarımımı bilemem ancak tapatalkla uyumlu çalışmaması şahsen benim için bir sorun, birinin postunun altına yorum ve alıntı diye ayrı ayrı sekmeye bence de gerek yok. Tapatalktan girildiği zamanlarda bana cevap verenleri göremediğim için foruma girsem bile cevap vermediğim çok post olduğunu bir kaç gün sonra farkediyorum.
              Diğer sorunlarla ilgili ise forumlar arasında sadece bu forum tek sahipli gibi hocam, siz buralarda olmayınca bu forum başı boş kalmış gibi oluyor, ayakta tutmaya çalışan kişilerde oldu işleri güçleri rast gitsin ancak günden güne güç kaybetti. Yöneticilerin hiç birini göremez olduk, bazı üyeleri çok uzun zamandır görmez oldum küstürülen üyelerde olmuş olabilir. Hobiye küsen üyelerde.
              Splitler de forumların olmazsa olmazı ve bir şişe için bile olsa split olmalı, splitlere başlıyoruz yazınızdan itibaren 3 aydan fazla zaman geçti ama durum malum, bu sözlerim split yapılsın anlamında değil yanlış anlaşılmasın ama sözlerde havada kalmasın güven zedelenmesin niyetindeyim. Gerekirse şişe vermeden split olsun farklı az bulunan parfümleri sadece dekant olarak bir deneyelim bakalım kaç kişiyiz selametle

Yorum

• matrai
                matrai Yorumladı
                Yorumu düzenleme
                Hocam splitlere başlıyoruz dediğim günden sonra kur bi aldı başını gitti split yapmaya korktum. Splite karar verdiğim, açtığım ve spliti kapattığım süre boyunca fiyat neredeyse 2 katına çıkacak bir hale gelmişti. Şu anda biraz oturdu gibi ve çalışmalara başladım. Herhangi bir ağır dalgalanma olmazsa bir haftaya kadar ateşi yakarım.

Ben artık parfümlerle ilgilenmiyorum eskisi kadar, bunun sebepleri yeni değişik bir koku çıkmayışı, ml fiyatlarının uçması eski sohbetlerin dostların uzaklaşması pandemininde etkisi çok, alsam kullansam ne olacak maske var bir anlamı kalmadı zaten. o kadar soğudum ki o eski heyecan bitti ne yazık ki ne parfüm alasım var ne yeni şeyler deneyesim kaldı ha denesem ne olacak ml 50 TL 60 TL biz 5-6 TL leri gördük şimdi toplam 100 ml parfüm alsam kaça patlar ülkenin bu durumu da sözkonusuyken tamamen çılgınlık gibi…şahsi kanaatim ne olursa olsun hiçbir şey eskisi gibi olmayacak ne yazık ki…
              son olarak o kadar parfüm bilen konuşan yorum yapan çıktı ki biz artık onların yanında çömez kaldık hiçbir şey bilmiyorum sanki
              İnsanın ruhu kokularıdır...

Yorum

Hiç bir şey artık eskisi gibi olmadığından bizim gibi parfüm forumlarındaki ilginin de azalması doğal diye düşünüyorum.Alacak,alınabilecek bir ürün olmadığı zaman veya eskisi kadar alınamadığı zaman eski şevk ve heyecanın olmayacağı aşikar.Düşünün her şey güllük gülistanlık,geçim sıkıntınız yok,herkesin durumu iyi,parfümler sudan ucuz.Forumlar yıkılır,yorumlardan,beğenilerden,alınanlar üzerinden değerlendirmeler yapmaktan.Millette para kalmadı ki ne alacak,kaça alabilecek.Önceden zevk için forumlara girenler zamanını buralarda değerlendirenler artık farklı kaalelerle meşgul.

Bu duruma kendimi de katıyorum elbette,artık eskisi gibi parfüm alamıyorum,canım her istediğinde nasılsa çok beni zorlamıyor diyemiyorum.Splitler forumu canlı tutabilir ama bu fiyatlarla o da zor.Şaka gibi ama Aventus spliti yaptı Altuğ bey,ml fiyatı 2,25 liradan aldık.O zaman ki alım gücümüze kıyasla çok iyiydi şimdiki alım gücümüze göre fiyatı 4000-5000 liralara çıkmış nasıl alalım.Maaşlarımız aynı oranda artmadı ki,eridi gitti.

Eskiden takas yapılırdı,tamamıyla güvene dayalı ama çoğunlukla da sıkıntı yaşamadım.Tüm koleksiyonumu 2 tur baştan aşağı değiştirdiğimi bilirim.Artık para verip alamıyoruz hiç olmazsa aramızda değiş tokuş yapalım eldekilerle idare edelim.Aynı imece usülü tarzı,bugün bende yarın sende.Daha çok kokuya ulaşılır hem de sadece kargo paraları fiyatına.

Yorum

Moderatörlerimizden murrjm, en son online olma tarihi: "05-01-22" - son mesaj tarihi: "10-03-21" gözüküyor. Bu durum hakkında bilgisi olan var mıdır?

Umarız sağlığı sıhhati yerindedir, kötü bir durum yoktur... Merak ettik.

Yorum

• Rayiha
                    Rayiha Yorumladı
                    Yorumu düzenleme
                    Eski moderatörlerden Lagerfeld de çok uzun zamandır yok. Mesaj yazdığımda da cevap gelmemişti. Umarım ikisi de başka güzel meşguliyetler nedeni ile uzak kalmışlardır.
                İşleniyor...
                X