Duyuru

Çökme
Henüz duyuru yok.

L’Homme Ideal Eau de Parfum, Guerlain

Çökme
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
Yeni Mesajlar

• L’Homme Ideal Eau de Parfum, Guerlain

Click image for larger version  Name:	o.40907.jpg Views:	0 Size:	737.1 KB ID:	186450

Kiraz ve gülün; tütsü ile derinin çizdiği maskülen çerçevede sunulduğu erotizm ile romantizm arasında gidip gelen çok modern bir koku.

İlk dakika burna piramidin en uçlarından lavanta ve bergamot vururken (görece olarak mandalina gibi turunçgil çeşitleri de hissedilebilir) hemen ardından baharatlar kokuya hafif bir şekilde serpiliyor ve aromatik notalar da seyrek şekilde zeminde yerini arıyor. Baharatların bu kadar yumuşak; lavanta, biberiye, kekik gibi aromatik notalarının da bu kadar modern yorumlanması inanılmaz. Bu açılış seremonisi kısa sürüyor ve hızlı bir şekilde koku orta bölüme geçiyor.

Açılışta yer alan Ideal serisinin imza notası olan badem, ilk bölümde dahi hissedilen, kalp bölümünün hatta genel anlamda kokunun başrol oyuncusu olan kirazın yer aldığı orta bölüme çok uyumlu ve yumuşak bir geçiş sağlıyor. Transparan bir perde gibi sıyrılan açılışın ardından koku, orta bölümden gelen tütsü ile diplerden biraz gelen derinin etkisiyle kararan kontrast ve içerisindeki kiraz notası ve gül dokunuşunun verdiği renksel estetik ile kırmızı bir loş ışığın verdiği imaja yakın bir aura yaratıyor. Kiraz müstehcen, flörtöz bir efekt verirken gül ise kokuya centilmen, romantik bir dokunuş katıyor. Buradaki vanilya çok yüksek volume'lü değil, kirazı daha da çekici hale getirmek ve kırmızı rengin ışığını artırmak için kullanılmış gibi.

Kokunun son bölümleri de karanlık ama buradaki derinin yanına tonkadan gelen biraz pudralı tatlılığı ve sandalın huzur veren kremsi odunsuluğu ile çok yumuşak bir şekilde tene oturarak kokunun ruhuna uygun, şık bir kapanış yapıyor...

Guerlain kalitesi ile Thierry Wasser'in yetkinliğinin bir buluşması, kokladığım en pürüzsüz, benim de içinde en rahat ettiğim kokulardan. Koku estetiği ve aurası, rahatlıkla kendini date parfümleri listesine sokabilecek, gece vaktine ve özel zamanlara yakışabilecek tarzda. Mood'a göre arada sırada kullanması zevk verebilecek bu klas parfüm, flörtöz tarza sahip centilmenlerin de imza kokusu olabilecek bir çizgiye sahip.

Click image for larger version  Name:	guerlain-lhomme-ideal-eau-de-parfum-1.png Views:	0 Size:	457.5 KB ID:	186451
    Son Düzenleme Aryan; 30-11-20, 17:04. Tarafından yapıldı.

Arda hocam güzel yorumunuzu keyifle okudum. Extreme denediniz mi ? Denediyseniz onun yorumunuda merakla bekliyorum. Saygılar 🎩

Yorum

Orjinal yazı sahibi: furkan1001 View Post
      Arda hocam güzel yorumunuzu keyifle okudum. Extreme denediniz mi ? Denediyseniz onun yorumunuda merakla bekliyorum. Saygılar 🎩
      Teşekkür ederim. Test kağıdında koklama şansım olmuştu ama kokladıktan sonra çevreyi koruma dürtüm daha ağır bastı ve geri dönüşüm kutusuna attım. Koku benim için hayal kırıklığı olacağını garantilemişti...

Öncelikle ben daha yoğun, niş kalitede deri ile daha karanlık bir koku bekliyorken derinin daha geri plana atıldığını hissettim. Üstelik EDP.'deki gibi kiraz ve bir gül dokunuşu maalesef hissedemedim. Kokudaki bu durumlar beni yeteri kadar üzmüşken, bunların dışında da beni etkileyen, sıra dışı bir şeyler bulamayınca... Bir yandan da uygun bir zaman değildi, kokuyu takip etmem zordu, sinirlendim, sıkıldım! Bunun üzerine geçen günler sizin için tekrardan bir kez daha koklayacaktım, özellikle baz bölümü için ama bu sefer de parfümü bulamadım. Açıkçası bir kez ayaküstü yaptığım bu test pek referans sayılmaz, yarım... Çünkü, yorumlardan okuduğum kadarıyla Extreme'in asıl olayı baz bölümü ve baz bölümündeki tütünmüş. Bu yüzden sizden ricam sizin kendinizin bir parfümeride test etmeniz ve yahut küçük dekant şeklinde kullanmanız. Özellikle EDP'deki kiraz ve gül ikilisinden rahatsız olduysanız (Genel olarak rahatsız olanların sayısı azımsanmayacak kadar fazla) Extreme'i kesinlikle denemelisiniz!

Bu arada ayrıca benim yorumum fazlasıyla kişisel. Çünkü, benim dışımda çoğu kişi Extreme'i beğenmiş gözüküyor hatta "Ideal serisinin en iyisi", "Bu kışa damga vuracak" diye yorum yazanlar var... Özellikle kalıcılık ve silajı fazlasıyla övülmüş, baz bölümü ve tütüne dikkat çekilmiş. Kokusunda yer yer yine aynı marka ve aynı parfümörün işi olan Guerlain'ın Tonka Imperiale ile Mancera'dan Red Tobacco'ya benzerlikler hissedilmiş. Benim beğenenler cephesinde olmam pek mümkün gözükmese de doğal olarak kokuya biraz haksızlık etmiş olabileceğimi düşünmüyor da değilim. Bu yüzden ben de baz bölümü için tekrar koklamak hatta mümkünse kokuyu giymek istiyorum... Sizin de bu şekilde tam olarak test etme şansınız olursa furkan1001 hocam, sizden de yorumlar bekleriz. Tabii özellikle malum baz bölümü ve kokudaki tütün yorumu, kullanımı hakkında...
      Son Düzenleme Aryan; 03-12-20, 23:11. Tarafından yapıldı.

Yorum

• furkan1001
        furkan1001 Yorumladı
        Yorumu düzenleme
        Sevgili Aryan değerli yorumlarını için öncelikle çok teşekkür ediyorum size. Ben Guerlain parfümlerini genel olarak seven birisiyim, hatta şöyle söyleyim designer tayfada yazın hermes kışın guerlain, bu serideki bütün parfümleride seviyorum. Mutlaka deneyeceğim bu parfümüde listeye aldım liste baya kabardı ben yavaştan arama-tarama faliyetlerine başlayayım. Hem Covid hem yazdığım makaleden dolayı eve kapandığım şu günlerde yeni parfümler koklamak nefes almak gibi gelecek bana. Yorumunu için tekrar teşekkürler, saygılar 🎩

Extreme yurtdışı forumlarda da pek beğenilmemiş. Herkes ilk sıraya EDP koymuş. Extreme deneyenler kendi yorumlarını paylaşırsa güzel olur.

Yorum

EDP geç keşfettiğim harika bir parfüm. Yorumunuza sağlık. Kiraz, badem, vanilya.. Soft kremsi ve harika bir erkek parfümü..

Yorum

• Aryan
          Aryan Yorumladı
          Yorumu düzenleme
          Evet, yumuşak, pürüzsüz yapısıyla benim içinde en rahat ettiğim kokulardan. Teşekkürler...

Bu kokunun asıl olayı kaliteli koması dışında kendisine çok özgü bir kokusu olması. Bizim ülkede de kullanan sayısı çok az şahsen ben daha dışarıda birinin üzerinden bu kokuyu almadım alsam bilirdim. Koku da güzel olunca haliyle iltifat oranı çok yüksek oluyor. Diğer insanlardan sıyrılmanızı sağlayacak tarzda bir koku. Kiraz, badem, deri, gül, tonka bunlar en çok gelen notalar. biraz da bu niche parfümlere özgü hastane tarzı bir koku var ama çok sıkınca geliyor.

Yorum

İşleniyor...
        X