Duyuru

Çökme
Henüz duyuru yok.

Favori notalarınız nelerdir

Çökme
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
Yeni Mesajlar

o kadar çok ki, başlıklara ayırmak gerekir :-)

çiçek notalarindan bazıları;
    -süsen
    -gül
    -sümbülteber/ gardenya
    -menekşe
    -nergis (narcissus)
    -ipek ağacı çiçeği (silk tree blossom)
    -leylak ve sümbül
    -ıhlamur çiçeği

baharat ve gurme notalardan;
    -bal/ balmumu
    - kakao/ kahve /vanilya
    -safran
    -karamel/ findik/ badem ezmesi

meyve notalarından;
    -mango
    -revant (rhubarb)
    -kavun/ ananas/ incir

​​​​

​​​​​​

Yorum

Notalardan ziyade -bazıları hariç tabii- Roger Dove, kısmen Designer Tom Ford, ve Amouage bana yakın duruyor. Fazlası var ama belki ileride yazarım.

Arometik Fujyer yanında (hepsinde hemen hemen hafifte olsa sabunsu koku hissedilebilir, hafif olduğu zaman sorun değil), Karabiber hariç tüm baharatlar, dumansı/tütsülü artı tütünsü parfümler, vanilya, kakule... deri tarzı da seviyorum ancak TF TL gibi kuvvetli olmalı. Çiçeklerden hemen hemen hepsi, narenciye tarzı (greyfurt dengeli olması gerekiyor, mandalina da öyle). Agarwood/sedir/huş/sandal -aşırı yoğun olmayacak- ve boozy parfümler, Otlarda da sorun yok. En önemli konu allerji. Mesele notalarda değil zaten karışım ustalığı ile alakalı... 80-90 lı yılların muhteşem masculen parfümleri...
      PARFÜM HOBİSİNE VEDA !!!

Yorum

• CNYT
        CNYT Yorumladı
        Yorumu düzenleme
        Notalar tam bizim sevdiklerimizden oluşabilir ancak burada ustalık karışım ve ortaya çıkan sanat eseri (çoğu parfüm üreten firma bunu unuttu, yada hadi parfüm yapalım oldu bitti gibi, esinlenmek artık kopyalamak oldu. 1-2 notayı değiştirip nasıl olsa gider deyip üretim sürdü, birde reformüle... Bu yüzden 2008 sonrası bu mantığı şiddetle kınıyorum; benim gibi eski kafa niche tasarımlara aşık biri olarak...)

Ben denediğim kokular arasında;
      Oud
      Amber
      Hindistan Cevizi
      Ananas
      Kakao
      Vanilya
      Gül

Yorum

Kunduz yağı, deri, tütsü, reçineler, mür, öd, sandal, sedir, vetiver, safran, bal, benzoin. Bir çırpıda aklıma gelenler bunlar.

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum

Orjinal yazı sahibi: sarilarin sulo

kunduz yağı diye notayı ilk defa duyuyorum. ne gibi kokuyor. ismi bişeye benzemiyor kokusu da berbattır kesin
          Gakkoşların diyarından gelen sayın Sülo, kunduz yağı namı diğer Castoreum; hayvanın bir tür anal salgısının olgunlaştırılarak parfümlerde kullanıldığı bir.nota. Hatta kimi yiyeceklerde vanilya aroması vermesi icin de kullanılıyormuş diyorlar. 20-30 parfüm denedim yazmışsınız. 20-30 içinde Russian Tea olması ilginc. Hadi diyelim ki direk nişlerin içine düştünüz direk hayvansal notalarla başlamayanız lütfen.

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum

• matrai
            matrai Yorumladı
            Yorumu düzenleme
            Ben trol gibi hissediyorum. Takipteyiz zaten yakın zamanda çıkar kokusu

Menekşe
          Mimoza
          Gül
          iris
          Misk
          Vanilya

Yorum

iris,orkide,ananas, hindistan cevizi, vanilya,biber, ylang-ylang,portakal çiçeği...
            böyle bir parfüm yapılsa ilk sıraya girerdim eminim...
            İnsanın ruhu kokularıdır...

Yorum

Çay kolonyasını çok beğendim. Parfümde nota olarak da sevebilirim. Ambre Russe ve Cn Scent İntense’de çay var diye biliyorum. Bir de fragranticada birch notası var ve bu notanın olduğu istisnasız her parfüm smoky kategorisinde. Baya ilgimi çekti.

Yorum

Doğal tüm kokular güzeldir ama en çok silhat gül kombinasyonlarını seviyorum.

Yorum

Fragranticada yazmıştım buraya da yapıştırayım:
                  Tuberose, vanilla, peach, jasmine, rose, orchid, gardenia, raspberry, blackcurrant, soft pepper, milk, honey, almond, orange blossom, cherry blossom, white flowers, powdery notes, citrusy notes(lemon,orange,lime etc), tiare, white chocolate, ginger, cinnamon, cream, caramel, amber, tonka bean, light musk, leather, woodsy notes(esp.cashmere wood).

Ama en sevdiğiniz derseniz tuberose.
                  https://www.fragrantica.com/member/789115/

https://www.instagram.com/sebnemin_dunyasi/

Yorum

İçerik birleşimlerine (grubuna) göre değişiyor. Ve zaman göre de değişiyor. Her insan için, farklı notaların dönemleri var. Sanki peşine düşülen ekmek kırıntısı gibi. Kendini ve dünyayı tanıma haritası gibi geliyor bana (aşırı şiirsel bir ifadeyle) Şu ana kadar mis dediklerimde, tonka fasulyesi, vetiver, benzoin, iris, sedir, kakule, olibanum, oud, musk, beyaz musk, çam, ahududu, portakal çiçeği, amber, gül, yasmin, laden var.

Yorum

En sevdiğim kokuların ortak özellikleri. iris, menekşe, gardenya, heliotrop, tonka, sandalağacı, meşeyosunundan yana zengin olmaları.

Yorum

Tütün,tonka çekirdeği, selvi ağacı, ananas, yosun, vanilya, abartmamak şartıyla dozajında bal ve tarçın,amber,reçineler (benzoin,elemi, mür), konyak, rom ve olmazsa olmaz Iso E Super Tam nasıl bir kokusu var bildiğimi ve ayırt edebildiğimi söyleyemem bu Iso E Super'in. Ama sevdiğim bir iki parfümün içinde var. Saf halini test etmek için günün birinde bir yerlerden Molecule 01 bulmam lazım

Yorum

Aslinda en sevdigim parfumlerden belli olup bir sema sekillendi kafamda gibi gibi... Once en sevdiklerimi sayayim: L’heure Bleue, Misia, Alaia, Bottega Veneta, Poison, Honour...
                          Ezcumle: Iris, anason, benzoin, menekse, neroli, deri, karanfil, sumbulteber ve od (ud). Bir de kirmizi meyve notalari ile yukarida saydiklarim birlestiginde enfes kokular geliyor burnuma... Ne gibi mi? Erik, bogurtlen, kirmizi frenk uzumu vs. vs.

Yorum

Üç sene önce yazmışım, iris, menekşe, heliotrop, gardenya yerinde duruyor ama tonka artık fazla tatlı, sandalağacı ve meşeyosunu sivri gelmeye başladı. Odunsulardan vetiver, makyaj efektine yaklaştırdıkları için kırmızı meyveler, biraz gül ve hafif vanilya de seviyormuşum.

Yorum

• Rayiha
                              Rayiha Yorumladı
                              Yorumu düzenleme
                              Sabun tadıyormuşum gibi bir sivrilik Aryan. Uyumlanamadığım, sürekli kendini hatırlatan rahatsız bir his.

Koku duyusu için kullandığımız sıfatlar hep ödünç, keşke daha gelişmiş bir dağarcığımız olabilseydi.

• Aryan
                              Aryan Yorumladı
                              Yorumu düzenleme
                              Keşke... Mesela sabunu anlıyorum ama bu sefer de sabun tatmanın anlamından tam emin olamıyorum Rayiha. Ama en azından ne tarz kokulardan hoşlanmadığını keşfedebilmiş olman güzel.

Tatmayı bir kenara bırakırsak kaliteli sabun kokusunu ben seviyorum. Bu tür sabunların hepsi benim için birer parfüm.
                              Son Düzenleme Aryan; 09-06-21, 21:29. Tarafından yapıldı.

• Rayiha
                              Rayiha Yorumladı
                              Yorumu düzenleme
                              Sabun kokularını çok severim Aryan, küçükken beğendiğim sabunları yastığımın altına saklardım... Bu notalardan aldığım, sabunun kelime anlamıyla tadına bakmak gibi bir his. Gerçi anlatamıyorum da işte, kelimeler kifayetsiz 🤗
                          İşleniyor...
                          X