Duyuru

Çökme
Henüz duyuru yok.

Meşe Yosunu - Oakmoss

Çökme
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
Yeni Mesajlar

• Meşe Yosunu - Oakmoss

Bugün benim çok sevdigim bir parfüm notasından bahsetmek istedim.

Meşe Yosunu (Oakmooss)

Meşe yosunu orman içerisinde gezdiniz mi bilmiyorum ama o kokuyu size getiren bir koku ıslak bir orman içerisinde bulunan agaç diplerinden gelen esintiyi verir size nemli bir havası vardır. Cok bağıran bir yapısı yok ama varlıgı oldukça bellidir.
    Chype, (şipre) fujer akorlarında vazgeçilmez bir başyapıttır kendisi olmazsa olmaz gibi birşey.

Ama acı haberimiz şu ifra kuralları nedeni ile parfümlerde kullanımına kısıtlama getirilmiştir ve bir çok parfüm üreticisi parfümünü reformüle etmek zorunda kalmıştır. Biz chypre severler o yüzden vintage de vintage diyoruz.

Artık genel olarak sentetik meşe yosunu kullanıyorlar. Nadir bir kaç özgün parfümörler haricinde

özellikle eski yıllarda çıkan parfümlerin özlemiyle bugün aynı parfümü satın alırsanız eski kalıcılığının ve yoğunluğunun olmadığı fark edebilirsiniz, bunda meşe yosunu eksikliği önemli bir rol oynar.

Vintage parfümlerde dogalını koklamak o kadar güzel ki tüm ışıkları söndürüyorum. Gözlerimi kapatıp hayaller kurmaya başlıyorum. üzerime yagmurluk benzeri ince bir mont giymişim hafif esintili bir hava var. Yağmrdan sonra açan güneş agaçların arasında süzülüyor. Ormanda geziorum meşe ağaçları çam ağaçları ladin ağaçları yaprakları ıslak burnuma yaprak kokuları tabanı saran yosunlar mantarlar kokusu sarıyor. Ama meşe yosunu oldukça belirgin geliyor bu hayallerde iken birdem uyuyuo kalıyorum.

Aah. Nerde eski meşe yosunları.

SNE-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Her Kalp İçindeki Çiçeğin Kokusunu Verir.

Mese yosununu yuksek miktarda iceren Vintage dedigimiz eski Desenger kokular yokmu ? Kimin elinde bu tarz bi koku varsa gözü gibi ona baksin . Olmayan bulsun Elinden cikarmak isteyen benle iletisime gecsin . Mese yosunu ile alakali duygularimi bu sekilde anlatabildim .
    Inceleme icin saol komsum .

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Kadir.tbk
      Mese yosununu yuksek miktarda iceren Vintage dedigimiz eski Desenger kokular yokmu ? Kimin elinde bu tarz bi koku varsa gözü gibi ona baksin . Olmayan bulsun Elinden cikarmak isteyen benle iletisime gecsin . Mese yosunu ile alakali duygularimi bu sekilde anlatabildim .
      Inceleme icin saol komsum .
      Teşekkür ederim hocam aslında güzel ifade etmisiniz oldukça degerli benim içinde kendisi benlede iletişeme geçebilirler. 😊😊

SNE-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum

Eski kafa meşeyosunu ah ah İstemsizce Cüneyt abi geldi aklıma

Yorum

Mutlu Korkmaz Bey'den aldığım saf meşe yosununu salatalık ve yeni biçilmiş çim kokusuna benzetmiştim.

Yorum

Modern meşe yosunu parfümünün bence açık ara en iyi örneği New York Intense'tir. Her ne kadar kendi yaşıma, çalışma ortamıma ve giyim kuşamıma pek uygun olmasa da ileri yıllarda elimin altından hiç eksik etmeyeceğim bir koku olacak kendisi. Eskilerin meşe yosunu yorumlarını pek bilmeyip deneyimleme fırsatım olmasa da tecrübeyle kullanılabilecek bir parfüm notası olarak görüyorum meşe yosununu. IFRA tarafından kısıtlama getirilmiş olsa bile bence parfümeri dünyasında vazgeçilemeyecek bir nota kendisi.

Yorum

Meşe yosununun çok arsız hallerinden birini Makedon'un en son gönderdiği çalışmalarından birinde deneyimledim. Kendisiyle de üzerine uzun uzun sohbet ettik zaten. Çok sinirli bi' meşe yosunuydu ve tüm gövdeyi kontrol ediyordu. Tam onun tarzı.

Bu da vanilya gibi; sihirli ellerde tüm duyguları yerle bir edebilir.

Şahane bi' nota.
              - Stop the car...
              - What ?!
              - Stop the fuckin' car!

Yorum

Dolabimda 2007 üretimli bir Sisley - Soir de Lune duruyor. Şimdiki halinden çoook farklı.
                Her kokladığımda beni ıslak, karanlık bir ormana götürüyor, çok sevdiğim bir notadır. Ayrıca parfümlere nostaljik bir hava kattığını düşünürüm.

Yorum

• Lagerfeld
                  Lagerfeld Yorumladı
                  Yorumu düzenleme
                  Harika bi' şeye sahipsin, iyi muhafaza et lütfen.

Meşe yosunu bir parfümörün yeteneğini kanıtladığı notalardan birisi bence. İşleniş tarzı bir parfümü göklere çıkarabilir, ya da tam tersi etkiyi yaratabilir. Gucci No3, Clinique Aromatics Elixir, Guerlain Mitsouko, Nişhane Duftblüten en beğendiğim meşeyosunu parfümleri.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Lagerfeld View Post
                  Meşe yosununun çok arsız hallerinden birini Makedon'un en son gönderdiği çalışmalarından birinde deneyimledim. Kendisiyle de üzerine uzun uzun sohbet ettik zaten. Çok sinirli bi' meşe yosunuydu ve tüm gövdeyi kontrol ediyordu. Tam onun tarzı.

Bu da vanilya gibi; sihirli ellerde tüm duyguları yerle bir edebilir.

Şahane bi' nota.
                  Sevgili Makedon hocam öyle damıtma filan yapıyor sanırım ülkemizin böyle artisanal ihtiyacı var

Yorum

Orjinal yazı sahibi: kaside View Post
                    Meşe yosunu bir parfümörün yeteneğini kanıtladığı notalardan birisi bence. İşleniş tarzı bir parfümü göklere çıkarabilir, ya da tam tersi etkiyi yaratabilir. Gucci No3, Clinique Aromatics Elixir, Guerlain Mitsouko, Nişhane Duftblüten en beğendiğim meşeyosunu parfümleri.
                    Katılıyorum Hocam ya vurur öldürür yada şaha çıkarır işlenmesi zor notalardan

Yorum

bence en güzel örneklerinden biri Bandittir. tam eski kafa. tam natural.

Yorum

paco rabanne pour homme unutulmuş galiba

Yorum

Yorum

Ben de meşe yosunuyla Kouros vintage ile tanıştım ve benim için en güzel ve gerçekçi yorumlardan birisidir.

Yorum

İşleniyor...
                            X