Duyuru

Çökme
Henüz duyuru yok.

Bugün Hangi Parfümü Kullandım? Eylul-2021

Çökme
This topic is closed.
X
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
Yeni Mesajlar

• Francesca Bianchi - The Black Knight

çok güzel bir iris deri parfümü bence. bal kaynaklı tatlılıkları var . Fakat aşırı bir tatlılık katmamış bal. daha çok mum havasında. Vetiver ise güzel bir şekilde destek vermiş.

Yorum

• Zara Bois Soleil for him

Yorum

• Gallagher Fragrances O'Fraiche

Freş mi? İlk sıkıldığında yanmış narenciye kabuğu ve taze sıkılmış narenciye çok güzeldi. Bu kısım evet gayet freş. Freş kelimesi yerine karşılığı olan "taze"yi kullanacak olursak da evet meyveler taze hissettiriyor. Sonrasında buruk bir tütün, acı bir kenevir ve dumansı bir katman oluşturan bir huş katranı var gibi. Yani derin derin hissediliyorlar. Narenciyeler acılaşıyor ve bitiminde vetiver hiç yokmuş gibi bir anda ortaya çıkıyor. Başlangıç kısmı, açılışı hariç vasat gibi koksa da orta kısımlardan itibaren sona kadar gayet pürüzsüz ve yumuşak akıyor parfüm. Yayılım orta halli. Kol mesafesinde. Kokusunu da genel olarak ortalama bulduğumu söyleyebilirim. En büyük artısı gerçekçiliği. Yapaylık yok. Sadece nota uyumları ve veriliş şekillerini herkes çok beğenmeyebilir. E zaten genel beğeni işlerinin de peşinde değiliz vesselam. Öyle olsak Naxos'dan devam ederdik

Yorum

• Nishane Ani açılışta bergamot direk belli ediyor kendini ve benzeten oldumu bilmiyorum açılışı ben Layton'a benzettim biraz oturduktan sonra vanilya ve zencefille daha da güzelleşiyor çekici bir parfüm

Yorum

• Masque Vetiver. Pardon Masque Hemingway.

Baş nota vetiver. Kalp nota vetiver. Dip nota vetiver.

Vetiver, nam-ı diğer kabe samanı öylesine bir nota ki tek başına bile bir parfüm olur bazen. Yanında adam aramaz, çoluk-çocuk gezdirmez. Vetiver övelim biraz.

Hemingway, baştan sona vetiver parfümü olsa da beklentim en azından Hutieme Art Monsieur kafasında bir parfümdü. Ama yanılttı. Çok konforlu bir parfüm bir kere. Onu bi kenara koyalım. Sonrasında ise açılışı ve orta-ilk kısımlarında transparan bir rhubarb-zencefil yavanlığı ile karışık bir bulanıklık var ki hiç sevmedim. Bence olay tamamen birkaç farklı tip vetiver kullanımı ile alakalı bu parfümde. Orta kısımlardan itibaren sona kadar ise yumuşacık, sıcacık bir parfüm. Tıpkı Guerlain Vetiver gibi. Ben Hemingway'in kaliteli içerik sunmasına karşılık, bu fiyatını hak etmediğini düşünüyorum. Yayılım kol mesafesinde. Bu arada bu yorumu yaparken ki donem, parfümü iki fıs elimin üstüne sıkıp serbest şekilde kokuyu akışına bırakmak. Koku da yer yer hissettirip çekiliyor. Elim burnuma gidiyor yani ara sıra. Koku güzelliği olarak bir şey demem zor. Ne sevdim, ne de sevmedim. Sadece şunu diyebilirim ki Guerlain Vetiver, Zegne Haitian Vetiver, hatta FM Vetiver Extraordinaire gibi parfümler varken, konu vetiverden açıldığında bir daha aklıma gelir mi bilemiyorum. Anladınız siz onu.

Not ekleyeyim... Öyle aman aman bir maskülen de değil bu arada. (Homage to) Hemingway ismine aldanmayın siz.

Yorum

• L'Instant de Guerlain Pour Homme EDP, Guerlain

Yıllar önce parfüm forumlarına göz attığım zamanlarda hep bu kokunun konuşulduğunu görürdüm. O zamanlar kokuyu da bilmediğimden, bunu görüyor ama anlayamıyordum. Forumlara darbe vurduğu yorumları yapılan bu parfüm hakkında en fazla dikkatimi çeken durum da bu koku hakkında insanların ikiye ayrılmış olmasıydı.

Birinci grup: "Parfümü koklayınca direkt kustum, küf kokuyor, hastane kokuyor, çürük kokuyor, midem bulanıyor, dayanılamayacak kadar kötü" diyenler.

İkinci grup: "Bugün evde yalnız tek başınayken sırf keyif olsun diye bu parfümü sıktım; çok güzel, çok seviyorum, onsuz ben ne yaparım?" diyenler.

Ben, şu an birinci grupta yer almadığımı bildirmek isterim.

Şimdilik tek cümlelik yorumum ise: Guerlinade tarzının güncellenmiş bir modern yorumunu taşıyan, ustaca tasarlanmış, kaliteli bir harmana sahip, geçişleri başarılı, katmanlı, yer yer ilginç yönler barındıran, kakao kullanımıyla takdir edilesi; topraksı tonlar taşıyan paçulisi ile adeta bir gönül çelen!
              Son Düzenleme Aryan; 06-02-21, 11:31. Tarafından yapıldı.

Yorum

• Rayiha
                Rayiha Yorumladı
                Yorumu düzenleme
                Kadın versiyonunu denemeni tavsiye ederim Aryan. Bir de L'Instant Magic var ama flanker gibi değil tamamen farklı bir parfüm.

• Aryan
                Aryan Yorumladı
                Yorumu düzenleme
                Bugün yine bu parfümü kullandım, ofisteki bir hanımefendi arkadaş kokuyu demin biraz L'Instant Magic'e benzetti Rayiha. Bu durum benim pek aklıma yatmasa da Magic'in kokusunu bilmediğim için bir yorum yapamıyorum. Koku profilini bakınca, kağıt üzerinden biraz bir fikir oluştu tabii ama yine koklamadan bir şey diyemem. Bu arada evet, bir cumartesi günü çalışıyorum...

• Orjinal yazı sahibi: cantona8 View Post
              Masque Vetiver. Pardon Masque Hemingway.

Baş nota vetiver. Kalp nota vetiver. Dip nota vetiver.

Vetiver, nam-ı diğer kabe samanı öylesine bir nota ki tek başına bile bir parfüm olur bazen. Yanında adam aramaz, çoluk-çocuk gezdirmez. Vetiver övelim biraz.

Hemingway, baştan sona vetiver parfümü olsa da beklentim en azından Hutieme Art Monsieur kafasında bir parfümdü. Ama yanılttı. Çok konforlu bir parfüm bir kere. Onu bi kenara koyalım. Sonrasında ise açılışı ve orta-ilk kısımlarında transparan bir rhubarb-zencefil yavanlığı ile karışık bir bulanıklık var ki hiç sevmedim. Bence olay tamamen birkaç farklı tip vetiver kullanımı ile alakalı bu parfümde. Orta kısımlardan itibaren sona kadar ise yumuşacık, sıcacık bir parfüm. Tıpkı Guerlain Vetiver gibi. Ben Hemingway'in kaliteli içerik sunmasına karşılık, bu fiyatını hak etmediğini düşünüyorum. Yayılım kol mesafesinde. Bu arada bu yorumu yaparken ki donem, parfümü iki fıs elimin üstüne sıkıp serbest şekilde kokuyu akışına bırakmak. Koku da yer yer hissettirip çekiliyor. Elim burnuma gidiyor yani ara sıra. Koku güzelliği olarak bir şey demem zor. Ne sevdim, ne de sevmedim. Sadece şunu diyebilirim ki Guerlain Vetiver, Zegne Haitian Vetiver, hatta FM Vetiver Extraordinaire gibi parfümler varken, konu vetiverden açıldığında bir daha aklıma gelir mi bilemiyorum. Anladınız siz onu.

Not ekleyeyim... Öyle aman aman bir maskülen de değil bu arada. (Homage to) Hemingway ismine aldanmayın siz.
              Adı Hemingway olan bir parfümden ben yalın, öz ve özgün bir sertlik beklerim: Ava giderken, cephedeyken, olmadı yazı yazarken ve yahut günlük hayatta motivasyon verecek, zihni diri tutacak kararlı bir sertlik...

Ama hakkında "Çok konforlu bir parfüm" yorumu gelmiş. Bu, parfümün hanesine bir eksi yazdırır. Çünkü, Hemingway adlı bir parfüm yan gelip yatma yeri olamaz.

Mesela markanın resmi sitesinde açıklamış olduğu, bu parfümün ilham aldığı Hemingway sözüne bakalım:

"Gözleri denizle aynı renkteydi, neşeli ve yenilmez."

Yazarın denizi, maviyi ne kadar çok sevdiğini biliyoruz. Kokuda bir deniz damlasına rastlıyor muyuz? Hadi burada bir imgeleme söz konusu ve denizi bir kenara bırakalım; peki denizin neşeli ve ama yenilmez güçlü tarafını hissedebiliyor muyuz?

Hakkında "Öyle aman aman bir maskülen değil" yorumu gelmiş. Bu, parfümün hanesine üç beş yumruk darbesi yazdırır, belki bir kaç kroşe, bir kaç da aparkat.

Kuşkusuz Hemingway öleli çok oldu ve üzerinden çok sayıda Nobel Edebiyat Ödülü geçti. Şu an mezarında ters dönmüş olabilir ama hayatta olsaydı kuşkusuz sorumluları silahıyla kovalardı ya en azından onları, her şeyi olduğunu belirttiği, en büyük tutkusu olan; bir boks maçına davet ederdi.

Öyle bir yumruk patlatırdı ki tam burunlarına,
              hayatları bir film şeridi gibi geçerken gözlerinden anlarlardı;
              sertlik ne demek,
              karanlık ne demek,
              vetiver ne demek
              ve rüya....

Click image for larger version  Name:	ernest-hemingway-hakkinda.jpg Views:	9 Size:	49.7 KB ID:	194206
              Son Düzenleme Aryan; 05-02-21, 17:39. Tarafından yapıldı.

Yorum

• Aryan
                Aryan Yorumladı
                Yorumu düzenleme
                Baktım da Hutieme Art Monsieur'nün kokusunun, o şişede "Hemingway"vari olmaması şaşırtıcı olurmuş zaten.

Senin de eline sağlık, sayende kağıt üzerinde de olsa ilk kez "Poplar (Populus) buds" diye bir parfüm notası ile karşılaşmış oldum. Şimdi onu okuyorum
                Son Düzenleme Aryan; 05-02-21, 19:59. Tarafından yapıldı.

• Rayiha
                Rayiha Yorumladı
                Yorumu düzenleme
                Güzel yorum. Tam da anlattığın gibi olurdu.
                "Çünkü, Hemingway adlı bir parfüm yan gelip yatma yeri olamaz." 😊

• Aryan
                Aryan Yorumladı
                Yorumu düzenleme
                Woody Allen'ın Midnight in Paris'inde çizdiği Hemingway portresi, çılgınca ve ilginç gelmişti. Araştırınca gerçekte daha da fazlası olduğunu görmüştüm...

• Eternity kullandım. Üniversite yıllarımdan beri her zaman elimin altında olan parfümlerimden. O dönemde öyle çok soran olurdu ki.. Hala çok seviyorum. Tazelik, ferahlık hissi veren, aynı zamanda çiçeksi, iddialı bir parfüm.

Yorum

• Byredo Bal d'afrique, sevilebilir sakin bir koku, limonlu bergamotlu açılışından sonra çiçeksi bir hal alıyor, bana biraz feminen geldi yada eşimden koklamak daha çok hoşuma gidebilir

Yorum

• Aryan
                  Aryan Yorumladı
                  Yorumu düzenleme
                  +1 Benim de kendi üzerimde kullanmayı tercih etmeyeceğim ama kadınlar üzerinde duymaktan mutluluk duyacağım bir koku. Zaten estetik olarak kendisi de mutlu, huzurlu bir koku.
                  Son Düzenleme Aryan; 05-02-21, 19:34. Tarafından yapıldı.

• Yves Rocher - Comme Une Evidence
                Çok güzel bir gül notası var..

Yorum

• Salvatore Ferragamo Uomo.

Şekerli bir açılıştan sonra, uzun, çok uzun bir süre şekerli şeylerle devam eden ve şekerli bir kapanışla biten şekerli bir koku.
                  Sentetik bir performans Karakoncolos'u.

16 yaşında
                  dertlerin en başında
                  kullanılabilir fakat
                  36 buçuk için
                  fazla uçuk

Yorum

• Etro Marquetry.. Açılışındaki şeftali dokunuşlu meyveli ve lavantalı havayı galbanumun keskin, otsu ve reçineli yeşil aromasıyla dengeleyen, fazlaca balzamik tatlılığın kokuya hakim olduğu aromatik ve hafif oryantal.

Yorum

• Armanı vetiver d'hiver. Turunçlarla bezeli yumuşak bir vetiver yorumu.

Yorum

• Montale Oud Tobacco
                        Herkese mutlu hafta sonları 💛❤️

Yorum

• Frederic Malle Lipstick Rose irisli güllü pudralı dengeli burnu yormayan kadınlar için 4 mevsim kullanılabilecek bir parfüm benzerlik olarak Chanel Misia ya benzerliği var Misiada aynı şekilde pudralı irisli oda 4 mevsime gidebilecek bir koku ikisi arasında misia içinde daha fazla nota olmasından heralde lipstik rose a göre daha yoğun kokuyor

Yorum

İşleniyor...
                          X