Duyuru

Çökme
Henüz duyuru yok.

Bugün Hangi Parfümü Kullandım? Aralik 2020

Çökme
This topic is closed.
X
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
Yeni Mesajlar

• Coolife Le Quatrieme Parfum

Yorum

• Guerlain Habit rouge edc

Yorum

• MFK - Oud Satin Mood.

Yorum

• Frederick Malle -Dries Van Noten..

Yorum

• Costume National I ,sıktığım ilk anda bu kokuyu biliyorum, hangisi diye düşürken fragrantica'ya girdiğimde herkes Layton ve Layton Exclusif olduğunu yazmış zaten, aynen ben de Exclusif'e birebir benzettim. CN J ise direkt kadın parfümü bence ,oda kız arkadaşlardan birine hediye gitti.

Yorum

• Nicolai Patchouli Intense günü...

Yorum

• MAITRE PARFUMEUR ET GANTIER...
                BOIS DE TURQUIE

Ne uzun bir isim oldu... Deneyimlemek guzel... farkli bir koku... Unisex olmasina ragmen ben maskulene daha eğilimli buldum... bir nota var anason gibi.. o olmasaymis cok guzel diyebilirdim...

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum

• İmitation

Yorum

• Dior Joy

Yorum

• Amouage Jubilation

Yorum

• Five O'Clock Au Gingembre, Serge Lutens

Click image for larger version  Name:	Screen-Shot-2015-11-29-at-15.34.10-1.png Views:	0 Size:	373.7 KB ID:	185082

Viktorya dönemi adeta seromoni haline dönüşen keyifli bir aristokrat ritüeli olan 5 çayı geleneğinden ilham alan, Serge Lutens’ın 2008 çıkışlı bir çay ve zencefil parfümü. Adındaki ve kokudaki zencefilin ise o dönem 5 çayı sofralarının en sevilen parçalarından ve genel olarak da Büyük Britanya’nın klasikleşmiş lezzetlerinden biri olan zencefil kurabiyelerinden referans alındığını düşünüyorum.

Açılışı rahatlatıcı çay ve bergamot ile ferah bir şekilde açılan koku, 5 çayı geleneğinde genellikle tercih edilen pencerenin baktığı yeşil ferahlığı yansıtıyor gibi. Kokunun açılışı bu geleneğinin ilk dakikalarındaki neşeli, aydınlık ve ferah ortamını yansıtırken, size çay kokulu, temiz, davetkar bir masa sunuyor. Çay kullanımı, diğer bazı çay parfümleri gibi yoğun bir doğal çay kokusu şeklinde değil. Buradaki stilize edilmiş, şık, zarif bir tarzda jenerik biçimde sunulan ve gurme bir yön ile anlam kazanan bir çay yorumu.

Dakikalar sonra çay masasımız, bu geleneğin ayrılmaz parçası lezzetlerle dolmaya başlıyor… Ferah bir çay ile açılan koku gurme yöne doğru evriliyor:

Bu masanın yıldızı baharatlı, bal ile zencefilin harmanlaması ile yapılan, Britanya’da lezzet geleneği 1390 yılına kadar giden zencefil kurabiyesi. Kokuda, zencefil en fazla hissedilen notalardan biri olmakla birlikte bu bölümdeki kurabiyemizde en fazla hissedilen baharat; tarçın ve tatlılık olarak da; dipten gelen bal notası. Tarçınlı, ballı zencefil kurabiyemizle çayımızı yudumlarken, açılıştaki yeşil, aydınlık ambiyans yerini güneşin batışıyla birlikte gelen daha loş bir havaya bırakıyor.

Kokunun kalbindeki odunsu notalar, ilerleyen saatlerde güneşin batışıyla gelen serinliğe karşı örtülen pencerenin yeşil manzarasından uzaklaşıp yanaşılan şöminenin odunsu sıcaklığını yansıtıyor. 5 çayı geleneğinde pencere kenarı dışında en çok tercih edilen yerlerden bir diğeri de şömine önleriydi…

Son bölüme doğru ise iyice ağırlığını koyan bal, bunun yanında tarçın dışındaki ekstra zengin baharatlar ve kakao gibi ekstra gurme notalar ile iyice zenginleşen masamız tamamen doygunluğa ulaşıyor. Kokunun bu bölümü tatlılık oranı yüksek, tarz olarak çok elit ve lüks kokuyor!

Son bölümde koku tam oturduktan sonra ise amber ve paçuliden gelen tok, hafif kirli tonlar ile de sanki ziyafetin ardından ortaya çıkan sofranın son kirli, dağınık hali resmediliyor…

Sonbahar mevsimine ve uniseks bir koku olsa da şık kadınlara daha çok yakışacağını düşündüğüm Serge Lutens’in bu parfümü, bir kültürden beslenen, değişen, dinamik, elit ve lüks kokusuyla takdir edilesi bir iş. Bu parfümü ben, şişeli koleksiyonuma ekler miyim? İleride sosyal hayatımda kullanır mıyım? Sanmam. Ama ileride ve hatta her zaman koklamaktan keyif alacağım bir koku olduğunu söyleyebilirim! Çünkü, Christopher Sheldrake'nin tasarladığı bu koku, Viktoryen ritüeli ve resim sanatındaki bu estetiğini farklı bir estetik biçimde yaşatıyor…
                        Son Düzenleme Aryan; 17-11-20, 20:36. Tarafından yapıldı.

Yorum

• orangeverte
                          orangeverte Yorumladı
                          Yorumu düzenleme
                          Bu güzel yazı için teşekkür ederiz Aryan, elinize sağlık 🙂👏👏

• Rayiha
                          Rayiha Yorumladı
                          Yorumu düzenleme
                          Saat 5 olmak üzere. Five O'Clock Au Gingembre bulamayabilirim ama zencefilli, tarçınlı, ballı kurabiye yapabilirim

• Aryan
                          Aryan Yorumladı
                          Yorumu düzenleme
                          Teşekkürler ederim orangeverte hocam.

Ben de geçenlerde zencefil ve sandal tütsüsü yakarak Gucci Envy yapmıştım, silaj mükkemeldi Rayiha.
                          Son Düzenleme Aryan; 17-11-20, 21:28. Tarafından yapıldı.

• Hermessence Vetiver Tonka..

Yorum

• Mükemmelliğin şişelenmiş hali Serge Lutens Fille en Aiguilles kullandım.

Yorum

• Nishane Ege denedim bugün. Tarz olarak wulong CHA ile çok büyük benzerlikleri var. Çay notasinin yerine anason ve deniz kokusu eklediğinizde sanki Ege ortaya çıkıyor gibi. Anason ve deniz kokusu beraber ilerlerken birkaç saat sonunda anason geriye çekiliyor. Sadece deniz teması kalıyor. Güzel bir koku. Ama deniz ve yosun temasından dolayı özellikle arayıp bulmaya calisacagimi zannetmiyorum.

Yorum

• Pdm-Oajan güzel bir parfüm ama sadece güzel, asla Hermes-A.N yerini tutmaz, oajan performans olarak iyi ama yoğun bal kokusu bunaltıcı olabiliyor kullanıma dikkat etmek gerek.

Yorum

İşleniyor...
                              X