Duyuru

Çökme
Henüz duyuru yok.

Bugün Hangi Parfümü Kullandım? Aralik 2020

Çökme
This topic is closed.
X
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
Yeni Mesajlar

• Extreme Speed, Michael Kors

Koku profili, kağıt üzerinde okuyunca buruna farklı geldiği için merak edip koklamak istediğim bir parfümdü, bugün de kendisiyle birlikteydik.

Açılışı kağıt üzerinde neyse o; selvi var, kakule yerinde,
    Jo Malone Wood Sage & Sea Salt’taki, geçen günler kullandığım Ferrari Noble Fig’teki ada çayı hemen burada.

Bence kokuda ilginç olan, ferah parfümlerin genelde açılışlarındaki klasik jenerik turunçgil kullanımının olmayışı. Açılışlarda turunçgil kullanımı o kadar yaygın ki o kadar kanıksanmış ki ciddi bir sitruslu koku almadığımız sürece, kokuda var olsa dahi varlığından söz bahsetmediğimiz bile olabiliyor. Ama buradaki açılışta gerçekten turunçgillerden eser yok. Hani “kitabı ortadan konuşmak” deyimi vardır ya tıpkı bu koku da öyle. Parfüm, söylemek istediklerini direkt korkmadan, çekinmeden, cesaretli bir şekilde söylüyor. Kokuyu burnunuza ilk aldığınızda adeta kitabı ortadan okuyorsunuz. Ben, kokuyu ilk kokladığımda koku burnuma vurur vurmaz direkt sanki bir parfümün orta veya dry-down bölümündeymişim gibi hissetmiştim.

Açılışı bence kötü değil ama ben, kokunun en çok orta ve son bölümlerini sevdim. Orta bölümde menekşenin verdiği çiçeksi bir güzellik olsa da kokunun en kilit yönü, ruhu: tarçın-kişniş ve tolu balsamı birlikteliğini sunan ağacımsı kokusunda gizli. Baharatlı-ağacımsı koku grubunda yer alan bu parfümün yanına balzamik kelimesini de ekleyince kokuyu en kısa şekilde özetlemiş oluyoruz: Baharatlı-balzamik-ağacımsı.

Kokunun kalbindeki tarçın, kişniş gibi baharatları biraz dip notalardan gelen tatlılıkla beslemek gerekir ki bu, baz bölümündeki tolu balsamı ile harika bir şekilde gerçekleştirilmiş. Tarçın-kişniş baharatları ile tolu balsamının kararında tatlılığı ile ortaya çıkardığı etki ise: Kokuda sürekli koklama istediği uyandıran bir tat.
    Tüm bunlar da selviden sonra gelen sedirle birlikte paçulinin de hissedildiği ağacımsı bir tabanda gerçekleşiyor…

Michael Kors’un Extreme Serisinin 2018 çıkışlı bu parfümü satmaya yönelik olmayan özgün açılışı, hoş çiçeksi dokunuşu, başarılı baharatlı-balzamik yönüyle farklı, güzel bir ferah-ağacımsı parfüm. Kendisiyle tanışmaktan mutluluk duyduğum ve koku hafızamda şimdiden yer edinen iyi niyetli bir çalışma.

Click image for larger version  Name:	extreme_speed_eau_de_toilette.jpg Views:	0 Size:	217.0 KB ID:	179632

Not: Parfümün reklam çalışmalarındaki tekne-deniz teması dikkat çekse de kokusunda bu temaya dair bir unsura rastlamadım. Sanırım "hız teknesi"nin çizdiği "hız" imgesi ile parfümün adında geçen "hız" ile bir bağlantı kurulmak istenmiş olabilir...
    Son Düzenleme Aryan; 17-09-20, 14:00. Tarafından yapıldı.

Yorum

• Hani sorunlu bir şekilde ayrıldığınız zamanında tutkulu bir aşk hikayesi yaşadığınız sevgiliyi yıllar sonra özlersiniz ya, ya da yaz sıcaklarında yağan yağmurun toprakla buluştuğu anı beklersiniz ya nemli kuru keskin toprak kokusu yanında taze sıkılmış portakal suyunu kana kana yudumlarsınız ya hani...
      İşte Terre Dhermes...
      İnsanın ruhu kokularıdır...

Yorum

• Creed milesime imperial

Yorum

• Hava serinlemeye yüz tutunca HDP fidelis.

Yorum

• Bentley For Man Intense. İlk defa kullandım. Bence %99'a yakın Serge Lutens Vetiver Oriental'a benziyor. Yarın bir de yan yana deneyeceğim.

Yorum

• Myrkur
              Myrkur Yorumladı
              Yorumu düzenleme
              Asaid Hocam yarın ikisini kıyaslamalı kullanıp tekrar yazacağım. Ama hatırladığım kadarıyla gerçekten çok benzettim.

• Aryan
              Aryan Yorumladı
              Yorumu düzenleme
              Idole de Lubin'e benziyor diyorlar

• Myrkur
              Myrkur Yorumladı
              Yorumu düzenleme
              Aryan İki parfümü de ilk defa duyuyorum hocam

• Akşam için mugler pure havana

Yorum

• Zoologist - Tyrannosaurus Rex
              her aşamada tütsünün başı çektiği ekstrem kompleks bir parfüm. diğer notalar tütsü'yü süslemek için varlar ama asla önüne geçmiyorlar. buna bağlı olarak arka plandaki notaları teşhis etmek çok güç. çiçekler, baharatlar, odunlar, reçineler tam bir cümbüş. benim çiçek ve aromatik kısmında hissedebildiklerim gül başta olmak üzere juniper ve champaca. baharatlar da karabiber ve muskat. reçineler de ak günlük ve terebentin. sadece bunlar mı kesinlikle değil. oldukça karmaşık fakat lezzetli, nitelikli ve çok gerçekçi bir tütsü. yazın kullanmak büyük cesaret ister. tütsüyü ana nota olarak sevenler için kışa birebir.

Yorum

• _sefa_
                _sefa_ Yorumladı
                Yorumu düzenleme
                Tütsünün bitkisel hali ile farklı dumansı kafalar.
                Kışın büyük keyif verdiğini düşünenlerdenim

• Dior Fahrenheit

Hiçbir Zaman Modası Geçmeyecek Sev Veya Nefret Et Kokularının Başını Çeker.Eskiden Babam Kullandığında Kokusu 4 5 Metre Öteden Gelirdi.Şuanki Şişeler Eski Tadı Kesinlikle Vermiyor.Eski Şişeye Sahip Kişiler Bence Dolabında Kilitli,Zincirli Bir Yerde Saklamalı.

Yorum

• bvlgari aqva pour homme

Redmi Note 6 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum

• Armani Prive - Cuir Noir

Yorum

• Jovoy - L’Arbre de la Connaissance..

Cennet bahçesinde bulunan 2 dev ağaçtan biri yaşam diğeri ise konumuz olan bilgi ağacı..

Namı diğer "aydınlanma" ağacı, ki Buda hint inciri altında meditasyon falan filan..

Mitoloji ilgimi çeken birşey değil..

Parfüme gelince, dümdüz incir kokusu..

En iyi incir örneği olduğunu düşünmüyorum..

İncir ağacının altında uzanıp uzaklara dalmışken esen rüzgarla hafif hafif burnu... Böyle birşey de değil..

Daha ziyade, cuma sabahı covidli hastalarla uğraşırken gelen dümdüz incir kolonyası kokusu..

Hay bin köfte..

Yorum

• orangeverte
                      orangeverte Yorumladı
                      Yorumu düzenleme
                      Siz "Hay bin köfte " deyince çocukluğumda keyifle okuduğum Tom Braks çizgi romanı geldi aklıma. Özellikle de bu sözü çok sarfeden Tonton karakteri

• uncle-benjen
                      uncle-benjen Yorumladı
                      Yorumu düzenleme

• Rayiha
                      Rayiha Yorumladı
                      Yorumu düzenleme
                      "Hay bin kunduz"u biliyorum ben, günceli yakalayamamışım 🙂

• Initio rehab. Oldukça beğendiğim bir koku.

Yorum

• Xerjoff Fiore d’Olivo

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Yorum

• Kilian After Sunset ,bol şekerli gül temalı ve oldukça feminen bir koku.

Yorum

• Gentlemen Only Givenchy

Yorum

İşleniyor...
                          X