Duyuru

Çökme
Henüz duyuru yok.

İNCELEME:Mike's Lime Tıraş Sabunu

Çökme
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
Yeni Mesajlar

• İNCELEME:Mike's Lime Tıraş Sabunu

Beni bu güzel havalar mahvetti,
    Eve Arko sabun götürmeyi böyle havalarda unuttum...

Mike's Amcan seni düşünmüş,
    İşi gücü bırakmış,Ann Arbor dağ evine taşınmış,
    Misket limonu,Karite yağı,Esansiyel yağlar senin için karışmış,
    E vitamininden vazgeçmez,üzmez seni Lime.

Teneke kutu diye bakma alaycı,
    Nice sabunları ettin baş tacı,
    Dolu dolu 142 gram, 14 dolar bozuk para harcı,
    Cep dostudur,bitmez hemen Lime.

Kutuyu açtın,kokuya doydun,
    Hafif limon,biraz baharat;
    Hanım'a Limonlu tart sordun,
    Başkalarına kaydı gözün, bu sabunu kırdın,
    En iyisini seçiyoruz,yolda bırakmaz seni Lime.

Köpük gördü gözün,yağlı mı yağlı,
    Geç bu ayakları kardeşim,neymiş,herşey suya bağlı,
    İster Terkos,ister Şaşal,köpürtmesi sana kaldı,
    Cildi besler,kurutmaz seni Lime.

Su sever diye kenara ittin,
    Dolu dolu yükleyecen diye bittin,
    Az bi kaşık ucuyla kaseye koysaydın ya,
    Vallah ayıp ettin,
    Köpürtmesini bilene,seçmez seni Lime.

Aşkın ömrü üç yıl,yazara kandın,
    6 ay geçmedi başa sardın,
    İtiraf et sen de hadi,kokuya kandın,
    Banyoyu doldurdu,gitmez hemen Lime.

Ahraz demişler adım nihayetinde,
    Herkes keyfinde maşallah,muhabbetinde,
    Lime çekti canım diye gecenin üçünde,
    Tıraş olan adamım,
    Gitmez benden Lime.

Beni bu güzel havalar mahvetti,
    Eve Arko sabun götürmeyi böyle havalarda unuttum.

Beğenmeniz ümidiyle. Kusurumuz olduysa affola!

Hahaha komsum mükemmel anlatmissin Amerikan artisanlari icinde performansini sevdigim bi sabun . Kokusu icin ayni seyi söyliyemiyecegim ama .
    Buarada Geltirden böyle degerli bi komsumuzu burada görmek gercekten büyük bi şeref .

Yorum

• ahraz
      ahraz Yorumladı
      Yorumu düzenleme
      O şeref bana ait. Sizi burada gördüğüme çok sevindim komşum. Sanki tanıdık bir kaç sima daha var ama emin değilim. Küçük küçük incelemelerime burada devam edip faydalı olmaya çalışacağım. Katkılarınızı bekliyorum. Selamlar.

Gerçekten gecenin üçünde traş oldunuz mu ? Bu böylesi bir tutku mu ? =)
    Güzel yazılarınız için teşekkürler.

Yorum

• ahraz
      ahraz Yorumladı
      Yorumu düzenleme
      Rica ederim. Bir yazımla cevap vereyim, gerisine siz karar verin.

Neden herkesin sizin gibi düşündüğünü zannedersiniz?

Geleneksel tıraşa ilk başladığımda benim için çok yeni ve harika bir deneyimdi.Nasıl olmasın? 20 yıldan fazladır düzenli tıraş oluyordum belki ama böyle bir dünya olabileceği zerre kadar aklımdan ucundan geçmemişti. Bir zamanlar eziyet olan tıraş,artık her gün sabırsızlıkla beklenen muhteşem bir keyifti. Öyle ki ilk zamanlar günde 3 kere falan tıraş oluyordum.Evdekilerde garipsemişti bu hali,hani bir,iki tamam da,üç ne ola ki? Herkes gibi düşünüyordum başlangıçta, hassas,düşünceli adamım bir kere diyordum.Ee haliyle cildim de hassas olmalıydı. Ayrıca özel adamdım vesselam,herkes gibi normal hatta kayış gibi cildim olacak hali yoktu ya?

Kartuşlulara da karşıydım üstelik.Forum dışındakiler cahil kimselerdi,gözlerinin önündeki güzelliği göremiyorlardı bir kere.Düpedüz eğitimsizlik diyordum,okulda okutsan 4 sene,ustura yüksek lisans,kariyer niyetine Forumda kartuşa ise hiç tahammülüm yoktu,ne vakit biri kartuş dese,troll diyordum,en alasından.Yoksa geleneksel tıraş forumunda kartuşsever adamın işi ne? Bana göre herkes de benim gibi düşünüyordu üstelik.Alınan onca DE,SE yalan söyleyemezdi.Günün tıraşı diyordum mesela,en güzel örneği.

Tabii o zamanlar yeterince cahil bir üye olarak ''hatalı fikir birliği etkisinden'' bihaberdim.

Stanford'lu psikolog Lee Ross 1977 yılında bunu keşfetti.Üzerinde ''Eat at Joe's'' (Joe'nun yerinde yiyin.) şeklinde bir reklam sloganı ışıldayan bir tabela hazırladı ve rastgele seçilen üniversite öğrencilerinden bu tabelayı 30 dakika boyunca kampüste dolaştırmalarını rica etti.Bu kişilerden ayrıca diğer öğrencilerinden kaçının bu ufak işi yerine getirmeye razı geleceğini tahmin etmelerini istedi.Tabelayı taşımaya razı olduğunu ifade edenler,bütün diğer öğrencilerin çoğunluğunun da (%62) bunu kabul edeceğini düşünüyordu.Kibarca reddedenler ise yine öğrencilerin çoğunluğunun (%67) ayaklı reklam panosu olarak faaliyet göstermeyi ahmakça bulacağına inanıyordu.Her iki durumda da öğrenciler çoğunlukla fikir birliği içinde olduklarına dair hatalı bir sanıya kapılmıştı.

Benzer durumlar siyasette ve sanat camiasında da karşımıza çıkar.Küçük grubu tarafından şiddetle desteklenen siyasetçi seçileceğinden neredeyse emin gibidir.Aynı partinin taraftarları kendi partilerinin oy oranını bir kaç puan yukarıda değerlendirir.Aynı şey küresel ısınma karşıtları,dernekler,gruplar için de geçerlidir.Küresel ısınma karşıtları bu durum karşısında bütün insanların hassas olduklarını düşünme eğilimindedir.Sanatçıların durumu ise daha vahimdir.Ömür boyu elde edemeyecekleri başarıdan daha fazlasını beklerler.Plaklar kapış kapıştır,cd'ler yok satıyordur.Listeleri altüst edecek o albüm yoldadır.Nasıl olmasın? Fanların hepsi aynı anda yanılacak değil ya?

Tam tersi olarak fikirlerimize katılmayanları da ''pek normal değil'' olarak değerlendiririz.Öyle ki Ross'un deneyi bize bunu da kanıtladı.Reklam panosunu taşımayı kabul edenler,etmeyenleri ''şakadan hiç anlamayan kasıntılar'' olarak niteledi.Diğerleri ise reklam panosunu taşıyanları ''ahmak'' ya da ''ilgi çekmeye çalışanlar'' olarak.

İşte böyle aa dostlar;

Geleneksel tıraş gerçekten iyi mi,bilmiyoruz.Bildiğimiz; bizim için dünyanın en güzel keyfi ama sadece bizim için.

Not: Katuşculara da sempatiyle bakıyorum artık, böyle mutlular ise ne güzel. Yeter ki suya sabuna dokunmaktan vazgeçmesinler.
İşleniyor...
X