Announcement

Collapse
No announcement yet.

Amber Notası (Kehribar)

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Amber Notası (Kehribar)

Click image for larger version

Name:	amber.jpg
Views:	258
Size:	136.4 KB
ID:	4048

Amber... parfüm sektörünün vazgeçemediği ve trend ne olursa olsun asla modası geçmeyen sıcak sımsıcak bir nota. Ona ağacın göz yaşları diyorlar. Milyonlarca yıl önce yaşamış, çok geniş alanlar kaplayan, yüksek ağaçlı, tropik ve yarı tropik ormanlardaki ağaçların salgıladığı reçinenin fosilleşmiş halidir. Amber çoğunlukla kozalaklı ağaçların reçinesinden oluşmasının yanısıra, tropik çiçekli ağaçların reçinesinden de oluşabilir. Ağaçların kendilerini korumak amacıyla salgıladıkları reçine bir zaman sonra katılaşır ve fosilleşir. Bal rengi ile kızıl renk arasında farklılık gösterir. Fosil taş olarak hafifçe ısıtıldığında, hoş bir koku duyabilirsiniz. Ancak tıpkı kendi kendini saklayan çam reçinesi gibi, Ambere hapsolan kokuyu ortaya çıkaran da yine parfümörler oluyor. Amber özlü parfümlerin çoğu özellikle sonbahar ve kış ayları için harika kokular. Amber ülkemizde anlam karmaşası olan bir nota. Bunuda hemen kısaca açıklamaya çalışıp aklınızda bir yer edinmesini sağlamak istiyorum. Amber diye telaffuz ettiğimiz yukarıda açıklaması yapılan kehribardır. Birde ambergris vardır türkçesi gri amberdir bu ise balina kusmuğundan elde edilen bir maddedir onu da ayrı bir başlık altında inceleyeceğim.

Emeğinize sağlık Altuğ hocam

Comment

Altuğ Hocam , İngilizce bilen arkadaşlar fragrantica'nın raw materials kısmında "What is amber anyway ? " başlıklı makaleyi okurlarsa çok faydalanırlar diye düşünüyorum naçizane.

Comment

Bugün Bahaddin beyden sipariş ettiğim Kalemat Arabian Oud geldi. Mis gibi misk ü amber kokuyor.

Comment

İlgimi çekmeye başlayan nota tatlılığı ayarında olunca seviyorum

Comment

Mutluluk veren tarzda bir nota bana kalırsa

Comment

Bukdr yaygin bir notaya bkdr az yorum gelmesi şaşırtıcı. Bence her zaman genel begeniye uygun
              bir nota amber.

Comment

Working...
              X