Duyuru

Çökme
Henüz duyuru yok.

PRIN Anatolia

Çökme
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Temizle
Yeni Mesajlar

• PRIN Anatolia

Click image for larger version  Name:	375x500.59671.jpg Views:	0 Size:	32.7 KB ID:	191631

# PRIN Anatolia #

Bazı parfümleri anlatmak istemezsiniz. Sadece öylece koklayıp, akışına bırakıp, geçen zamanın tadını çıkarmak istersiniz. Benim için böyle bir koku. Bu tarzın bana göre zirvesi Pryn Turkish Leather'dır. Sonra ise birbirinden farkları olsa da diğerini daha öne çıkaramadığım Anatolia ve Zoologist Camel. Bu 3 parfüm de gerçekten üst düzey bir harman ve rafine bir tarz sunuyor. Bu arada Prin, Turkish Leather'ı artık PRIN markası altında Anatolia olarak yeniden tasarlamış. Maalesef diğeri artık yok. Bazıları aynı parfüm olarak nitelendirmiş yabancı forumlarda ama kesinlikle aynısı değil. Anatolia daha pürüzsüz ve detaysız bir çalışma. En basitinden anason yok. Devamı olmayan bir kokuyu çok dillendirmeye de gerek yok gerçi. Anatolia'ya dönecek olursak, bence gourmand suede tanımının vücut bulmuş hali. Pürüzsüz ve net bir deri-süet akoru ile bağlanmış lezzetli, kesinlikle baymayan gurmen notalar (lokum, hurma, tarçın, bal, kakao..) üzerine kurulu bir eser. Resmen Safranbolu'da girdiğim bir lokumcu dükkanına yeniden uğramış gibi oluyorum. O kadar farklı ve karakter bir koku çıkmış ki ben artık kafamda Anadolu'yu bu parfümle özdeşleştirdim. Doğu ile Batı'yı sentezlemeye çalışan birçok parfüm kokladım. Büyük çoğunluğunda istediğim hikayeyi göremedim. Ama başarılı olan birkaçı da zaten gül ve ud hakimiyetinde ilerlemeleri, dolayısıyla Anadolu'dan bir parça uzak gibi gelen havaları neticesinde, Anadolu dediğimde aklıma gelen esintiye sahip değillerdi. Bu bir bakış açısıdır. Benim bakış açıma göre de Anatolia, zihnimdeki resmin daha fazla vücut bulmuş şekli. Teknik olarak yorumlayacak olursam, lokum ve hurma baştan sona çok baskın geliyor. Onlara derinliği veren detaylar sanki elma, tarçın ve kakao gibi duruyor. Çünkü bileşimlerini hayal ederek bu çıkarımı yapmak, kokuyu koklarken daha kolay. Tabi ki parfüm bunların üzerine kurulu olsaydı sıradan gelebilirdi. Durum baş başka bir deri-süet gövde üzerinde yerleşik olunca da ortaya böyle zevkli bir çalışma çıkmış oluyor. Performansı çok güzel bir kere. Yani parfüm, kendisini beğendiğiniz takdirde sizi asla üzmeyecek bir yapı ve kalitede. Anatolia ayrıca çok zengin hissettiren bir koku da değil. Yani maddi zenginlikten bahsediyorum. Gül-ud eksenli yorumlar genelde pahalı kokar. Lüks hissettirir. Ama Anatolia tam tersine, daha köylü, daha halktan, bildiğimiz tabirle daha Anadolu insanı havasında. Yani daha samimi bir koku. Kesinlikle bunu vurgulamalıyım. Soğuk, ciddi, resmi bir yüzü yok. Baştan aşağı karakter ya işte. Bu kadar şeyi bile nasıl bir anda yazdırıveriyor bazı parfümler anlamıyorum. Parfümün rengi Aroon Sawat'ı andırıyor bu arada. Hatta DNA olarak bir parça birbirlerine benzediklerini rahatça söyleyebilirim. Başka bir markada çok benzeri olmayan ama tarz olarak Zoologist Camel, Les Liquides Imaginaires Desert Suave ile akrabalığı bulunan bir parfüm diyerek konuyu bağlamaya çalışayım. Ve sanırım benim için ne kadar kıymetli bir sanat eseri olduğunu ifade edebiliyorumdur. 10/10
    Son Düzenleme cantona8; 15-01-21, 19:13. Tarafından yapıldı.
İşleniyor...
X