Duyuru

Çökme
Henüz duyuru yok.

▫️Düşsel İyi/Kötü Parfüm Tasarımı▪️

Çökme
X
 
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Temizle
Yeni Mesajlar

 • ▫️Düşsel İyi/Kötü Parfüm Tasarımı▪️

  1-) En sevdiğiniz veya seveceğinizi düşündüğünüz, gerçek/temsili notalarla kendinize bir parfüm tasarlasanız üst orta alt notalarda nelere yer verirsiniz?
  dikkat: sevdiğiniz tüm notaları birleştirmek iyi bir fikir olmayabilir, birbirine uygunluğunu da gözetmek gerek. (diğer parfümlerden kopya çekmek serbest 😊 )

  2-) Yine hepsi sevdiğiniz notalardan oluşmak üzere fakat belli notalarla birleşiminden hiç hoşlanmayacağınız ve uyum sağlamayacağını düşündüğünüz şekilde bir parfüm tasarlasanız üst orta alt notalarda nasıl bir birleşim yapardınız? (tüm notalar üst kalitede sentetik/doğal hammadelerden oluştuğu varsayılıyor. o bakımdan sorun yok)

 • #2
  - kendi adıma:

  1 için:
  üst: manolya-şeftali-karanfil-buhur

  orta: paçuli-vetiver-hint udu-kakao-tütsü

  alt: benzoin-meşe yosunu-acı portakal-civet-tütsü

  2 için:
  üst: kakule-yasemin-civet-ölmez otu

  orta: tütün-kahve-deri-karamel

  alt: castoreum-tuz-huş-yeşil notalar

  Yorum


  • #3
   1.için
   -Castoreum-çam-tütün
   -yasemin-tütün-hafif odunsu bir ud
   -Paçuli-hafif odunsu bir ud-tütün-sandal ağacı
   Böyle bişey nasıl olurdu acaba uyum olur mu bilemiyorum 😄

   Yorum


   • Asaid
    Asaid Yorumladı
    Yorumu düzenleme
    yasemin-tütün çok ilginç, aklıma gelmezdi. nasıl olur denemeden bilemeyiz. Castoreum-Çam-Tütün bayağı cüretkar bir başlangıç, ben alt notalarda ancak tahammül edebilirim sanırım. Bu nota dizilimiyle birkaç ferah-tatlı nota eklenmezse, oranlara bağlı olmakla birlikte bence kışın ancak çok az kişinin taşıyabileceği bir yapı oluşur. genel beğeniye oynamayan, ya efsaneleşecek yada kabul görmeyecek bir parfüm. ama akılda kalacağı kesin 😁

   • Selective44
    Selective44 Yorumladı
    Yorumu düzenleme
    Etat Libre markasının jasmin cigarette parfümünde bu ikiliye gayet güzel bir şekilde yer verilmiştir

  • #4
   üst nota : portakal çiçeği , pembe biber
   orta nota : beyaz misk ,kaşmeran,tarçın
   dip nota:tütün ,sedir ağacı

   Yorum


   • Asaid
    Asaid Yorumladı
    Yorumu düzenleme
    güzel seçimler 👍🏼 portakal çiçeği ve tarçın, ortada buluşursa benim de sevebileceğim bir parfüm olabilir. beyaz misk-kaşmir dozu çok önemli benim için. sondaki tütün ve sediri tatlandırmada da bir nebze etkili olacaklardır, uyum sağlayabilirler belki. sonucu çok hayal edemiyorum.

  • #5
   1 için :

   Costarium, Misk, ;Paçuli
   Civet, iris, Sedir ağacı
   Labdanum (Laden), Vanilya, Meşe Yosunu

   2 için :

   Rom, Bergamot, Karamel,
   Vanilya, Buhur, Sandal ağacı
   Tonka Bean, oud, tütün, ( Unique Kutay parfümüne yakın bir şey çıkardım ki kendisi bir rezalettir )

   Yorum


   • Asaid
    Asaid Yorumladı
    Yorumu düzenleme
    1 sevebileceğim sert bir başlangıca sahip. ortada civetinde gelmesi ile oldukça hayvansal bir parfüm olacağa benziyor miktarlarına bağlı olarak. iris ve sedir birleşimi güzel hafif tozlu odunsu bir yapı katar gibi. alt notalar da meşe yosununun ambersi vanilik tonlarla birleşimi gotik tatlı bir yeşil oluşturacağa benziyor. Oldukça karanlık bir parfüm, denenmesi gerekenlerden

    2 Karamel ile ben de açık notaları çok yakıştırmıyorum. meşe tarzı hafif tozlu odunsularla iyi gidiyor ama. Buhur tütsüsü sandal ile uyumlu olur gibi ama direk yağ olaraksa zaten benzer tonlara sahip. tonka-oud-tütün şakası olmaz üçlü. tonka tatlılığı vermede güzel bir seçenek olsa da genellikle tozlu yapısı ile zaten koyu olan oud-tütünü tozlandirarak daha da ağırlaştırabilir. son notalar parfümlerde genelde ne kadar kötü olsa da ancak yakından hissedildiğinden genelde soruna yol açmıyorlar, ordan kurtarabilir belki. Karamelin açık notalar ile iyi anlaştığı bir tek Acqua Santa denedim. ama onda da kompleks bir yapının içinde verilmiş, işin içinden güzel çıkmışlar.

   • Selective44
    Selective44 Yorumladı
    Yorumu düzenleme
    Dediğim gibi 2 yi Unique Kutay parfümünden esinlenerek yazdım. bir iki notayı değiştirerek. hatta çıkartarak tamamen. Fakat dediğim gibi ortaya çok kötü bir koku çıkmış. Ya dozajlamada sorun var parfümde ya da gerçekten bu esanslar birleşince ortaya çok kötü bir şey çıkıyor.

   • Asaid
    Asaid Yorumladı
    Yorumu düzenleme
    evet hocam, zaten tam olarak bilemeyiz bizzat denemeden. belki hammadde kalitesinile alakalıdır yada gerçekten uyumsuz da olabilirler 👍🏼

  • #6
   1 için:
   üst: Şeftali - Rom - Kayısı - Hurma

   orta: Plumeria

   alt: Vanilya - Sandal Ağacı

   2 için:

   üst: limon , portakal , bergamot, hindistan cevizi

   orta: zerdeçal , karabiber , süt

   alt: meşe yosunu, oud

   Yorum


   • Asaid
    Asaid Yorumladı
    Yorumu düzenleme
    1 meyveli gourmand olacak sanırım. bu alanda pek parfüm denemedim ama kalp notadaki plumeria oldukça ilgimi çekiyor. bu notayı Plumeria de Orris içinde denemiştim en son, ama davranışını bilmediğim için ayırt edemiyorum kompozisyondan. bu tropik çiçekler çok hoş geliyor gözüme. diğer bir ilgimi çeken de sarı champaca.

    2 aslında güzel başlıyor gibi geldi bana, hindistan cevizi işi bozar mı kestirmedim. ama sonrasında sütün yanına zerdeçal ve karabiber bana hasta olduğumda babannemin içirmeye çalıştığı özel karışımlı sütü hatırlattı. Yanına bal, kimyon olsa aslında arabik bir hava yakalanabilir. ama orta notalarda karabiber ben de tercih etmem. üstüne bir de meşe yosunu-oud tek başlarına birleşimi gerçekten zor.

   • İbrahim20
    İbrahim20 Yorumladı
    Yorumu düzenleme
    Plumeria denediğimin en güzel çiçeklerden birisi, kesinlikle tavsiye ederim. Gourmand da diyebiliriz aslında bunu yazarken tozlu ve dolgun meyveli sandal ağacı parfümü olmasını düşledim. Champaca'yı da bir tek Champaca Absolute içinde denemiştim fena değildi. Ama saf hali eminim harikadır

  • #7
   üst: ahududu, badem likörü
   orta: menekşe, heliotrop, melek otu
   dip: iris kökü, vanilya, sedir

   iyi mi olur, fena mı, denemek gerek

   Yorum


   • #8
    Asaid hangi noktaların üst, orta, dip olarak kullanılabileceğine dair bir kaynak biliyor musunuz? Bu bilgiye erişebilirsem ben de buraya bir tasarım yazarım

    Yorum


    • Asaid
     Asaid Yorumladı
     Yorumu düzenleme
     maalesef hocam, ben de sevdiğim parfümlerin üst alt notalarına bakıp kopya çekerek oluşturdum.😅 nacizane gözlemim, bu konuda kesin sınırlar yok. ama özellikle üst ve alt notalar için klişeleşmiş bazı notalar var. ama mesela özellikle niche segmentindeki parfümlerde normalde bazda kullanılan notaları üstte de gördüğümüz çok oluyor. misal meşe yosunu-paçuli-misk ve reçine bazlı materyaller genelde alt nota gibi düşünülüyor. veya citrus-baharat-aquatik gibi nisbeten daha uçucu veya aktif parlak notalar üst gibi düşünülüyor. ama iş özel parfümlerde ve niche segmentine gelince kesin birşey demek mümkün değil. jenerik parfümlerin gözlemlenen genel bir yapısı var ama. şimdi aklı başında bir adam tutup da udu üst nota yapar mı? ama yapıyor 😁 güzel de oluyor bazen.
     Son Düzenleme Asaid; 20-11-20, 17:20. Tarafından yapıldı.

    • Myrkur
     Myrkur Yorumladı
     Yorumu düzenleme
     Teşekkürler hocam, ben de kopya çekerek bir kompozisyon oluşturmaya çalışayım

   • #9
    Ne severdim bilmiyorum ama neleri sevmediğimi az çok öğrendim..

    1. Süt , vanilya ve limon karışımları.. (Ani ve Remember Me gibi..)

    2. Tonka , hindistan cevizi, karabiber ve bademin abartıldığı parfümler..

    3. Tütsünün fazlası ve tütsü-elemi reçinesi tarzı itici tütsü kombinasyonları. (zefiro gibi..)

    4.Çikolata ve baharat karışımları (Black Orchid gibi..)

    Yorum

    İşleniyor...
    X